Mahallalarda shakllangan kasb-hunarlarni rivojlantirib, drayverga aylantirish, shu orqali aholi bandligi va daromadlarini oshirish davlat siyosati darajasiga ko‘tarilgan. Uychi tumanidagi Qumtepa, Dehqon, Balandariq va Jiydakapa mahallalarida temirchilik shunday yo‘nalish.
2021-yilda bu yerda temirchilikka ixtisoslashgan sanoat zonasi tashkil etilib, xonadonlardagi usta-hunarmandlarga zarur sharoitlar yaratib berildi. Uch gektar maydonni egallagan majmua yo‘l, energiya, ichimlik va oqova suv kabi barcha infratuzilma bilan ta’minlandi. Shu bilan birga, energiya tejamkor usullar joriy etilib, quyosh panellaridan samarali foydalanilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu yerda ishlab chiqarish jarayonini ko‘zdan kechirdi, temirchi hunarmandlar bilan suhbatlashdi.
Sanoat zonasida birinchi bosqichda 52 ta loyiha amalga oshirilib, 1 ming 500 dan ortiq ish o‘rni yaratilgan. Ustalar xomashyoni “Aziya metall prof” korxonasi va Toshkent metallurgiya zavodidan olib, temirdan darvoza, eshik, so‘ri, panjara va boshqa metall buyumlar ishlab chiqarmoqda.
Joylarda bu mahsulotlarga talab yuqori. Shu bois tadbirkorlar barcha viloyatlarda o‘z savdo uylari va ishlab chiqarish filiallarini ochgan. Bundan tashqari, qo‘shni davlatlarga 1,2 million dollarlik mahsulot eksport qilingan.
Ikkinchi bosqichda yana 45 ta loyihani amalga oshirish, 1 ming 330 ta qo‘shimcha ish o‘rni yaratish rejalashtirilgan.
Prezidentimiz mutasaddilarga sanoat zonasi maydonidan samarali foydalanish, yoshlarni va ishsiz fuqarolarni hunarga jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu yerda mahallabay ishlash orqali ishsizlikni kamaytirish bo‘yicha vazifalar muhokama qilindi.
Sayxunobod tajribasi asosida 14 ta tumandagi 788 ta mahallaga iqtisodiy idoralarning rahbar va mas’ul xodimlari biriktirilgan. Ular “mahalla yettiligi” bilan birga 557 ming xonadondagi imkoniyatlarni o‘rgangan.
- Men Sayxunobodda “bu yil iqtisodiyotimizda hayotiy uyg‘onish va yuksalish yili bo‘ladi” dedim. Maqsad - inson salohiyatiga kapital yo‘naltirish, uni harakatga undash, dunyoqarashni o‘zgartirish. Uychi tumani ham iqtisodiyoti og‘ir hudud. Ushbu tizim asosida ishsizlarga tomorqadan daromad topish, o‘z ishini ochish, qobiliyatini yuzaga chiqarishga ko‘maklashish kerak, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari Qumtepa mahallasi markazida ham bo‘lib, aholi uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Mazkur mahallada 5 ming 200 nafarga yaqin aholi yashaydi. Xonadonlar metalni qayta ishlash, dehqonchilik va xizmat ko‘rsatishga ixtisoslashgan.
Bu yil mahalla qiyofasi yaxshilandi. Mahalla idorasi uchun yangi bino qurildi. Barcha xonadonlar ichimlik suvi ta’minotiga ulandi. Ichki yo‘llar, elektr tarmoqlari ta’mirlandi. “Yashil makon” dasturi doirasida yo‘l bo‘ylariga mevali va manzarali daraxt ko‘chatlari ekildi.
Mahallada tikuvchilik sexi, go‘zallik saloni, sport maydonchalari, tibbiyot punkti, kutubxona, oziq-ovqat do‘konlari hamda dorixonalar aholiga xizmat ko‘rsatmoqda.
Yangi mahalla binosida Tadbirkorlarga ko‘maklashish markazi ham tashkil etildi. Bu yerda aholi va tadbirkorlar ayrim davlat xizmatlaridan foydalanishi mumkin. Prezident buni ma’qullab, davlat idoralari bilan bog‘liq masalalarni iloji boricha mahallalarning o‘zida hal etish zarurligini ta’kidladi.

President Shavkat Mirziyoyev visited the Kumtepa youth small industrial zone in the Uychinsky district of Namangan region.
The issues of developing professions and crafts that have historically developed in makhallas, turning them into drivers and thereby increasing employment and incomes of the population have now been raised to the level of state policy. Blacksmithing is developing in such mahallas of the Uychinsky district as Kumtepa, Dehkon, Balandarik and Zhiydakapa.
In 2021, an industrial zone specializing in blacksmithing was created here, with the necessary conditions for craftsmen and artisans working at home. Occupying three hectares, the complex is provided with all necessary infrastructure, including roads, power supply, drinking water supply and sewerage.
At the first stage, 52 projects were implemented here and more than 1,500 jobs were created. Craftsmen purchase raw materials from the Asia Metal Prof enterprise and the Tashkent Metallurgical Plant, make gates, doors, canopies, grilles and other metal products from metal.
The demand for these products is high. Therefore, entrepreneurs have opened their trading houses and production branches in all regions. In addition, products worth $1.2 million were exported to neighboring countries.
Energy-saving methods are being introduced in the production process, and solar panels are being used effectively.
As part of the second stage, it is planned to implement 45 more projects on an area of two hectares. As a result, 1,330 new jobs will be created.
The President gave instructions to responsible persons on the effective use of the territory of the industrial zone, encouraging young people and unemployed citizens to engage in crafts.
The tasks of reducing unemployment by working at the mahalla level were also discussed here.
Based on the experience of Saikhunabad, 788 mahallas of 14 districts of the region are assigned to the heads and responsible employees of economic organizations. Together with the Makhalla "seven" they studied the possibilities of 557 thousand households.
- In Saikhunabad, I said that "this year will be the year of the awakening of life and the rise of our economy." The goal is to invest in human capital, encourage activity, and change the worldview. Uichi is also an economically difficult area. It is necessary to establish a new system here, to help the unemployed to extract income from the household plot, to open their own business, to realize their abilities," the President said.
The Head of State also visited the Kumtep mahalla center, got acquainted with the conditions created for the population.
About 5,2 thousand people live in the mahalla. Households specialize in metalworking, agriculture, and service provision.
This year, the appearance of the mahalla has improved. A new building was built for the gathering of citizens. All houses are connected to the water supply. Internal roads and power grids have been repaired. As part of the Yashil Makon program, fruit and ornamental trees have been planted along the roads.
The mahalla has a sewing workshop, a beauty salon, sports grounds, a medical center, a library, grocery stores and pharmacies.
A Business Support Center has also been established in the new mahalla building. Here, the population and entrepreneurs can use some government services. The President approved this, stressing the need to resolve issues related to government agencies, if possible in the mahallas themselves.