O'zbekistonning Pekindagi elchixonasida «Samarqand hikoyasi» kitobining taqdimoti bo'lib o'tdi.
Ushbu kitob bir guruh o'zbek olimlari tomonidan tayyorlanib, Xitoyning Chet tillardagi adabiyotlarni nashr etish va tarqatish boshqarmasi ko'magida «New Star Press Co, Ltd» nashriyot-matbaa ijodiy uyi tomonidan xitoy tilida chop etildi.
Taqdimot ishtirokchilariga kitob Buyuk ipak yo'lining durdonasi sifatida jahonga mashhur bo'lgan qadimiy Samarqand shahri tarixiga bag'ishlanganligi haqida ma'lumot berildi. U tarixiy xronologik tartibda shaharning paydo bo'lishidan to hozirgi kungacha bo'lgan ming yillik tarixni tasvirlaydi. Kitobda Samarqand va Xitoy hamda Buyuk ipak yo'li o'rtasidagi tarixiy bog'liqlik haqida ham hikoya qilinadi.
Samarqand Buyuk ipak yo'lining jahonga mashhur durdonasi sifatida Osiyo va Yevropa o'rtasida o'zaro savdo, texnologiyalar, g'oyalar va madaniy qadriyatlar almashinuviga katta hissa qo'shgan ushbu afsonaviy yo'lning shonli o'tmishi yodgorligi ekanligi ta'kidlandi.
Taqdimotda so'zga chiqqanlar bugun Samarqand yirik xalqaro ahamiyatga molik tadbirlar o'tkaziladigan joy sifatida e'tirof etilayotganini alohida qayd etdilar. Xususan, 2022-yil sentyabr oyida ushbu qadimiy shaharda Shanxay hamkorlik tashkiloti Davlat rahbarlari kengashi yig'ilishi yuqori saviyada bo'lib o'tdi.
Xitoyning Chet tillardagi adabiyotlarni nashr etish va tarqatish boshqarmasi vitse-prezidenti Yuy Tao o'z chiqishida Samarqand O'zbekistonning ikkinchi yirik shahri va qadimiy Ipak yo'lidagi muhim markazlardan biri ekanini ta'kidladi.
- O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev «Samarqand hikoyasi» kitobining muqaddimasida yozganidek, bu qadimiy va navqiron shahar, betakror sharqona ertak, rang-barang, qadimiy va muhtasham tarixiy diqqatga sazovor joylarga ega voha, jahon sivilizatsiyasi beshiklardan biridir, - dedi u. - «Samarqand hikoyasi» ikki mamlakat o'rtasidagi madaniy almashinuvning muhim vositasiga aylanishiga ishonaman. Ushbu kitobning Xitoyda nashr etilishi bilan bu shahar haqida ko'proq ma'lumotga ega bo'lish uchun ko'proq xitoyliklar mazkur qadimiy kentga yo'l olishlariga ishonaman.
«New Star Press Co, Ltd» nashriyot-matbaa ijodiy uyi prezidenti Ma Juszyun o'z nutqida qadimiy Ipak yo'li Xitoy va O'zbekiston o'rtasidagi azaliy do'stlikdan dalolat berishini ta'kidladi.
- «Dunyo ko'zgusi va ko'ngil bog'i» nomi bilan mashhur bo'lgan Samarqand Xitoy va butun dunyoni bog'lovchi, tarix va zamonaviylik uyg'unlashgan yo'lning durdonasi bo'lib, hozir kunda butun jahonga mashhur ilmiy-madaniy markazga aylandi, - deya qayd etdi Ma Juszyun. - «Samarqand hikoyasi» kitobi «Ipak yo'lidagi yuz shahar tarixi» keng qamrovli turkumining muhim nashridir. O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevga ushbu kitobga so'zboshi yozgani va Ushbu kitobning nashr etilishi O'zbekiston va Xitoy o'rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashga, ikki davlat o'rtasidagi madaniy almashuvlarni rivojlantirishga va xalqlarimiz o'rtasidagi masofani yanada qisqartirishga xizmat qilishini yuksak baholagani uchun alohida minnatdorlik bildiraman.
Shanxay hamkorlik tashkiloti bosh kotibi o'rinbosari Soxayl Xon:
– Bugun O'zbekiston elchixonasida Samarqand haqidagi kitob taqdimotida ishtirok etish menga katta mamnuniyat bag'ishlaydi. Bu yerda men ushbu go'zal shahar haqida juda ko'p qiziqarli va foydali ma'lumotlarni oldim.
Ta'kidlash joizki, Samarqand nafaqat O'zbekiston, balki butun dunyo, jumladan, Pokistonning ham faxri hisoblanadi. Tarixiy davrlardan ilm-fan, madaniyat va ta'lim markazlari haqida gap ketganda ko'pchilik birinchi galda Samarqandni yodga oladi.
2022 va 2023-yillarda ushbu shaharda ShHTga a'zo davlatlar rahbarlari sammiti, YTTB sammiti va boshqa muhim tadbirlar o'tkazildi. Samarqand bugungi kunda dunyoning turli burchaklaridan kelgan olimlar va siyosatchilarni birlashtirgan muloqot va xalqaro kun tartibidagi masalalarni muhokama qilish markazi bo'lib xizmat qilayotganini isbotladi.
O'zbekistonning ShHT davlatlari orasida o'ziga xos xususiyatlari biri – bu Ipak yo'lidagi barcha marvaridlari o'z bag'riga olganidadir.
Pekin xalqaro muloqotlar klubi bosh kotibi Han Xua:
– O'zbekiston men uchun qalbimga yaqin davlat. O'tgan yili Toshkent va Samarqandda bo'ldim. Turli sivilizatsiyalar chorrahasi, muhim tarixiy voqealar guvohi bo'lgan Samarqandga doim qoyil qolaman. Samarqand nafaqat tarixiy, balki zamonaviy shahardir. Keyingi yillarda bu yerda zamonaviy bino va inshootlar barpo etildi.
O'zbekiston–Xitoy iqtisodiy munosabatlarini rivojlantirish uchun ham ulkan imkoniyatlar mavjud.
Bugun biz mamlakatlarimiz va hududlarimiz o'rtasidagi hamkorlik barcha sohalarda qanday jadal rivojlanayotganini ham ko'rib turibmiz. Bu xalqlarimiz va mamlakatlarimiz farovonligiga xizmat qilishi shubhasiz.

В Пекине состоялась презентация книги «Летопись Самарканда» на китайском языке
В мероприятии приняли участие представители китайских академических кругов, руководители туристических компаний, а также ведущих средств массовой информации КНР и соотечественники, проживающие в этой стране.
Книга, подготовленная группой узбекских ученых, опубликована издательством «New Star Press Co, Ltd» на китайском языке при поддержке Китайского управления по делам издания и распространения литературы на иностранных языках.
Участники презентации были проинформированы, что книга посвящена истории древнего города Самарканда, известного в мире как жемчужина Великого шелкового пути. В ней в хронологическом порядке описывается история от зарождения города до наших дней. В книге также раскрывается историческая связь между Самаркандом и Китаем, роль города на Великом шелковом пути.
«Самарканд, как всемирно известная жемчужина Великого Шелкового пути, являет собой памятник славного прошлого этой легендарной дороги, которая внесла крупный вклад в обмен товарами, технологиями, идеями и культурными ценностями между Азией и Европой, - отмечалось на презентации. - Сегодня Самарканд - это место проведения крупных международно-значимых мероприятий. В сентябре 2022 года здесь прошло заседание Совета глав государств-членов Шанхайской организации сотрудничества».
Вице-президент Китайского управления по делам издания и распространения литературы на иностранных языках Юй Тао в своем выступлении рассказал, что Самарканд - второй по величине город Узбекистана и один из узлов на древнем Шелковом пути.
«Как сказал Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в предисловии к «Летописи Самарканда», это древний и молодой город, оазис с уникальной восточной сказкой, колоритный, с древними и великолепными историческими достопримечательностями, и одной из колыбелей мировой цивилизации, - отметил он. - Я верю, что «Летопись Самарканда» станет важным средством культурного обмена между двумя странами. С публикацией этой книги в Китае все больше людей будут приезжать сюда, чтобы узнать больше об этом городе и влюбиться в него».
Президент издательства «New Star Press Co, Ltd» Ма Жуцзюнь отметил, что древний Шелковый путь - свидетель давней дружбы между Китаем и Узбекистаном. Самарканд, известный как «Зеркало мира и Сад души», является жемчужиной этого пути, соединяющего Китай и весь мир, историю и современность, и теперь он стал научным и культурным центром, известным во всем мире.
«Книга «Летопись Самарканда» является важным изданием в нашей масштабной серии «Летопись ста городов на Шелковом пути». Особая благодарность Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву за написание предисловия к этой книге и выражение уверенности в том, что публикация этой книги поможет укрепить отношения между Узбекистаном и Китаем, поможет развивать культурные обмены между двумя странами и еще больше сократить дистанцию между двумя народами.
В интервью ИА «Дунё» некоторые участники презентации поделились своими мнениями.
Заместитель генерального секретаря ШОС Сохайл Хан:
- Мне доставляет большое удовольствие сегодня участвовать в презентации книги о Самарканде в Посольстве Узбекистана в Пекине. Здесь я получил много интересной и полезной информации об этом прекрасном городе.
Следует отметить, что Самарканд не только гордость Узбекистана, но и всего мира, в том числе Пакистана. Когда речь идет об исторических центрах науки, культуры и просвещения, многим сразу представляется Самарканд.
В 2022 и 2023 годах город принял саммит глав государств ШОС, саммит ЕБРР и другие значимые мероприятия. Доказав, что Самарканд и сегодня служит центром диалога и обсуждения вопросов международной повестки дня, объединяющим ученых и политиков со всего мира.
Одной из особенностей Узбекистана среди стран ШОС является то, что здесь находятся все жемчужины Шелкового пути.
Генеральный секретарь Пекинского клуба международного диалога Хан Хуа:
- Для меня Узбекистан является близкой к сердцу страной. В прошлом году я посетила Ташкент и Самарканд.
Я всегда восхищаюсь Самаркандом, который является перекрестком разных цивилизаций и свидетелем важных исторических событий. Самарканд является не только историческим, но и современным городом. В последние годы здесь построены современные здания и сооружения. Имеются огромные возможности для развития узбекско-китайских экономических отношений.
Мы сегодня также наблюдаем, как сотрудничество между нашими странами и регионами развивается очень динамично во всех сферах. Несомненно, это послужит во благо наших народов и стран.