O'zbekistonda aholining zaif qatlamlarini qo'llab - quvvatlash har doim birinchi o'rinda turadi, chunki rahm-shafqat va o'zaro yordam kabi qadriyatlar O'zbekiston xalqi madaniyati va an'analarining ajralmas qismidir.
O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 1-moddasida yangi tahrirda: "O'zbekiston - respublika boshqaruv shakliga ega bo'lgan suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat"deb belgilangan. Asosiy qonun darajasida ijtimoiy xarakterdagi me'yorlarni qabul qilish, bir tomondan, fuqarolarni himoya qilish va qo'llab - quvvatlash masalalariga mamlakatning an'anaviy sadoqatini bayon qilish, boshqa tomondan, ijtimoiy adolat va birdamlik kabi ideallarga asoslangan holda davlat rivojlanishining doimiy yo'nalishini belgilaydi.
O'tgan davrda O'zbekistonda ijtimoiy sektorda maqsadli qo'llab-quvvatlashga yo'naltirilgan samarali tashkiliy-huquqiy baza yaratildi. Ushbu sohadagi amaldagi Qonunchilik 1,6 mingdan ortiq normativ-huquqiy hujjatlardan iborat.
2017-yilda islohotlar (shu jumladan ijtimoiy sohada) 2017-2021-yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasini qabul qilish orqali yangi sur'at oldi. Uni amalga oshirish doirasida sog'liqni saqlash, ta'lim, aholining zaif qatlamlarini qo'llab-quvvatlash tizimida sezilarli ijobiy natijalarga erishildi.
Masalan, 2017-2021 yillarda tez yordam punktlari soni 1700 taga etdi, 2016 yilga kelib ularning soni 800 dan sal ko'proq edi. Tez tibbiy yordam parki 2016 yilda 1890 dan 2020 yilda 2842 gacha sezilarli darajada kengaytirildi.reanimobillar soni 18 baravar ko'paydi 24 dan 435 gacha.
Agar 2016 yilda dori-darmon va tibbiy buyumlar uchun ajratilgan mablag'lar miqdori 227 mlrd so'mni tashkil etgan bo'lsa, 2021 yilda bu ko'rsatkich 1,7 trln dan oshdi.
Onalik va bolalikni muhofaza qilish tadbirlarini byudjet tomonidan moliyalashtirish 11 mlrd so'mdan (2016-yil) 150 mlrd so'mgacha (2020-yil), onkologik kasalliklarni davolash uchun 8,3 mlrd so'mdan 61,6 mlrd so'mgacha, gematologik va onkogematologik tadbirlarni moliyalashtirish mos ravishda 2,8 mlrd so'mdan 217,4 mlrd so'mgacha sezilarli darajada oshirildi.
Maktabgacha ta'lim muassasalari soni uch baravar ko'paydi. Faqatgina 2017-2021 yillarda 13 mingdan ortiq yangi Doo qurildi, natijada ularning umumiy soni 18 mingdan oshdi. Ushbu chora-tadbirlar maktabgacha ta'lim qamrovini 27 foizdan (2016-yil) 60 foizdan (2021-yil) oshirishga imkon berdi. Shu bilan birga, kam ta'minlangan oilalarga yordam berish tizimini joriy etish tufayli, ikkinchisi bolalar bog'chalarida bolalarni tarbiyalashdan ozod qilindi.
Yuqoridagi strategiyani amalga oshirish doirasida xalq ta'limi muassasalarining moddiy-texnik bazasi ham mustahkamlandi. Agar 1991-2016 yillarda 1439 ta maktabda qurilish va ta'mirlash ishlari olib borilgan bo'lsa, 2017-2020 yillarda deyarli uch mingta.
Faol islohotlarning dastlabki besh yilida oliy o'quv yurtlari soni ikki baravar ko'paydi: 2016 yildagi 61 tadan 2021 yilda 141 tagacha.shu davrda oliy ta'lim bilan qamrab olish darajasi to'qqiz foizdan 28 foizga oshdi.
2022-2026 yillarda yangi O'zbekistonning adolatli ijtimoiy siyosat olib borish va inson kapitalini rivojlantirish bo'yicha tizimli chora-tadbirlarni nazarda tutuvchi rivojlanish strategiyasini qabul qilish o'zgarishlarning mantiqiy davomi bo'ldi.
2022 yil iyul oyida davlatimiz rahbarining Farmoni bilan O'zbekiston Respublikasi aholisini ijtimoiy himoya qilish strategiyasi qabul qilinib, 2030 yilgacha bo'lgan davr uchun ustuvor yo'nalishlar va kompleks chora-tadbirlar belgilandi. Ta'kidlash joizki: ushbu hujjat XMT, Jahon banki va BMT bolalar jamg'armasi tavsiyalari asosida ishlab chiqilgan.
Ko'rilgan chora-tadbirlar natijasida faqat so'nggi uch yil ichida nafaqa oladigan kam ta'minlangan oilalar soni to'rt baravar ko'payib, 1,9 millionga yetdi.kam ta'minlangan bolalarni parvarish qilish bo'yicha imtiyozlar qamrovi kengaytirildi. Nafaqa tayinlashda hisobga olingan bolalarning yoshi 14 yoshdan 18 yoshgacha oshiriladi. Uning hajmi o'rtacha 1,5 baravar oshdi va to'lov muddati 6 oydan 12 oygacha uzaytirildi. Ishsizlik nafaqasining eng kam miqdori 3,2 baravar oshirildi. Shuningdek, aholi bandligini ta'minlashga qaratilgan 20 dan ortiq yangi vositalar joriy etildi.
Agar 2018 yilda Davlat byudjetining ijtimoiy siyosatga sarf-xarajatlari 35 trillion so'mni tashkil etgan bo'lsa, 2023 yilda ular 129 trillion so'mdan oshdi. 2024 yilda bu miqdor 150 trln dan oshdi, bu rejalashtirilgan barcha byudjet xarajatlarining deyarli 50 foizini tashkil etadi.
"O'zbekiston-2030" strategiyasi asosiy ustuvorliklarni, shu jumladan fuqarolarning yuqori hayot sifatini va jamiyatning barqaror rivojlanishini ta'minlashni nazarda tutuvchi yana bir muhim hujjatdir. Strategiya BMTning 2030 yilgacha bo'lgan barqaror rivojlanish kun tartibiga mos keladi, shuningdek, O'zbekistonning barqaror rivojlanish bo'yicha milliy maqsad va vazifalarini qamrab oladi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, strategiyada belgilangan 100 ta maqsaddan 44 tasi (deyarli yarmi) ijtimoiy masalalarga bag'ishlangan: ta'lim, fuqarolarning sog'lig'ini saqlash, tegishli xizmatlar sifatini oshirish, qashshoqlikni kamaytirish, yoshlarni qo'llab-quvvatlash, sportni rivojlantirish, ma'naviy o'sishni ta'minlash va madaniy merosni ommalashtirish.
"O'zbekiston - 2030" strategiyasini amalga oshirish uchun 2024-yilgi (yoshlar va biznesni qo'llab-quvvatlash yili) Davlat dasturi loyihasi ishlab chiqildi. U o'n kun davomida keng jamoatchilik muhokamasiga qo'yildi. Ushbu davrda fuqarolar qariyb 4,5 ming taklif taqdim etdilar.
So'nggi yillarda o'rnatilgan geribildirim mexanizmi, birinchidan, ushbu dasturni aholi bilan ochiq muhokama qilishga imkon beradi, ikkinchidan, dastur loyihasida ko'zda tutilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish bo'yicha takliflarni hisobga olgan holda, bu oxir-oqibat uning manzilliligi va samaradorligini oshiradi.
Davlat dasturi loyihasining miqdoriy tahlili shuni ta'kidlash imkonini beradi: u 240 ta aniq vazifadan iborat bo'lib, ularning 112 tasi (yoki deyarli 47 foizi) ijtimoiy sohaga bag'ishlangan. Ularni amalga oshirish uchun 250 ga yaqin amaliy choralar ko'zda tutilgan.
Ular orasida: 43 ta Doo va 30 ta maktab qurilishi, 133 ta Doo va 518 ta maktab rekonstruksiya qilinishi. Ushbu chora-tadbirlar bolalarning qamrovini sezilarli darajada kengaytiradi. Bundan tashqari, 2024 yilda mamlakatning chekka hududlaridagi yuzta maktab o'quvchilari uchun avtobuslar ishga tushirilishi ko'zda tutilgan.
Aholi o'rtasida surunkali kasalliklarni o'z vaqtida aniqlash maqsadida 18-40 yoshdagi 12,6 million fuqaroni tekshirish rejalashtirilgan. Buyrak kasalliklarini erta aniqlash bo'yicha 10 million kishini, shuningdek, onkogemotologik kasalliklarni erta aniqlash bo'yicha 3-18 yoshdagi 9,8 million bolani skrining qilish ko'zda tutilgan.
Tegishli e'tibor - va nogironligi bo'lgan shaxslar. Qabul qilingan ko'plab chora-tadbirlar bilan bir qatorda, loyiha zarur operatsiyalarni amalga oshirishga muhtoj bo'lgan ikki ming vatandoshga ko'maklashish, shuningdek, o'n ming nogiron ayollar va bolalarni zarur reabilitatsiya vositalari bilan ta'minlashni ham hisobga oldi.
Ayollarni ish bilan ta'minlash uchun 85 ming qizga kasb-hunar ta'limi, qayta tayyorlash va malakasini oshirishni tashkil etish rejalashtirilgan. Bundan tashqari, 90 ming kishi uchun tadbirkorlik ko'nikmalarini o'qitish kurslarini tashkil etish ko'zda tutilgan.
"Kelajak kasblari" loyihasini amalga oshirish doirasida 7,5 ming nafar ijtimoiy himoyaga muhtoj yoshlarga zamonaviy kasblar o'rgatiladi, bu esa ularning mehnat bozorida raqobatbardoshligini oshiradi.
Loyihada jismoniy rivojlanishga alohida e'tibor qaratilgan. Shu nuqtai nazardan, joriy yilda mahallalarda 400 ta sport maydonchasi va boshqa ko'p narsalar qurilishi rejalashtirilgan.
Yuqoridagilar - bu samarali amalga oshirish "islohotlar-islohotlar uchun emas, balki inson uchun"ezgu g'oyani amalga oshirishga qaratilgan katta ishning faqat bir qismi.
Feruz Mirzaraximov.
O'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Qonunchilik va huquqiy siyosat institutining ijtimoiy sohadagi Qonunchilik sektori mudiri.

Social protection is the most important component of state policy
In Uzbekistan, support for vulnerable segments of the population is always put at the forefront, since values such as mercy and mutual assistance are an integral part of the culture and traditions of the people of Uzbekistan.
Article 1 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan stipulates in a new version: “Uzbekistan is a sovereign, democratic, legal, social and secular state with a republican form of government.” The adoption of social norms at the level of the Basic Law, on the one hand, is a statement of the country's traditional commitment to the protection and support of citizens, on the other hand, determines the further unchanged vector of state development based on such ideals as social justice and solidarity.
Over the past period, Uzbekistan has created an effective organizational and legal framework in the social sector, more focused on targeted support. The current legislation in this area consists of more than 1.6 thousand normative legal acts.
In 2017, reforms (including in the social sphere) received a new impetus due to the adoption of an Action Strategy on five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021. As part of its implementation, significant positive results have been achieved in the health care system, education, and support for vulnerable segments of the population.
For example, in 2017-2021, the number of ambulance stations reached 1,700, while as of 2016, their number was just over 800. The ambulance fleet has been significantly expanded from 1890 in 2016 to 2842 in 2020. The number of emergency vehicles has been increased 18 times - from 24 to 435.
If in 2016 the amount of funds allocated for medicines and medical devices amounted to 227 billion soums, then in 2021 this figure exceeded 1.7 trillion.
The budget financing of measures for the protection of motherhood and childhood has been significantly increased from 11 billion soums (2016) to 150 billion (2020), for the treatment of oncological diseases - from 8.3 billion to 61.6 billion, hematological and oncohematological - from 2.8 billion to 217.4 billion, respectively.
The number of pre-school education institutions has tripled. In 2017-2021 alone, over 13 thousand new pre-primary schools were built, as a result, their total number exceeded 18 thousand. These measures have made it possible to increase the level of pre-school education coverage from 27 percent (2016) to over 60 (2021). At the same time, thanks to the introduction of a system of assistance to low-income families, the latter are exempt from paying for the upbringing of children in kindergartens.
As part of the implementation of the above-mentioned strategy, the material and technical base of public education institutions has also been strengthened. If construction and repair works were carried out in 1,439 schools in 1991-2016, then in 2017-2020 - in almost three thousand.
In the first five years of active reforms, the number of higher education institutions has more than doubled: from 61 in 2016 to 141 in 2021. The level of higher education coverage increased from nine percent to 28 percent over the same period.
The logical continuation of the transformations was the adoption of the Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026, which provides for systematic measures to implement a fair social policy and the development of human capital.
In July 2022, by Decree of the head of state, the Strategy of Social Protection of the Population of the Republic of Uzbekistan was adopted, which identified priority areas and comprehensive action measures for the period up to 2030. It is noteworthy that this document was developed based on the recommendations of the ILO, the World Bank and the United Nations Children's Fund.
As a result of the measures taken in the last three years alone, the number of low-income families receiving benefits has quadrupled and reached 1.9 million. The coverage of child care benefits from low-income families has been expanded. The age of children taken into account when assigning benefits has been raised from 14 to 18 years. Its size has increased by an average of 1.5 times, and the payment period has been extended from 6 to 12 months. The minimum amount of unemployment benefits has been increased 3.2 times. More than 20 new tools aimed at ensuring employment have also been introduced.
If in 2018 the State Budget expenditures on social policy were expressed in the figure of 35 trillion soums, then in 2023 they exceeded 129 trillion. By 2024, this amount exceeded 150 trillion, which is almost 50 percent of all planned budget expenditures.
The strategy "Uzbekistan - 2030" is another important document that provides for key priorities, including ensuring a high quality of life for citizens and sustainable development of society. The Strategy is in line with the UN 2030 Agenda for Sustainable Development, and also covers Uzbekistan's national goals and objectives for sustainable development.
It is noteworthy that 44 of the 100 goals identified in the strategy (almost half) are devoted to social issues: education, public health, improving the quality of relevant services, reducing poverty, supporting youth, developing sports, as well as ensuring spiritual growth and popularization of cultural heritage.
To implement the Strategy "Uzbekistan - 2030", a draft State program for 2024 (the Year of Support for Youth and Business) has been developed. It was submitted for wide public discussion within ten days. During this period, citizens submitted almost 4.5 thousand proposals.
The feedback mechanism established in recent years, firstly, makes it possible to openly discuss this program with the public, and secondly, taking into account the proposals, to update the measures provided for in the draft program, which will ultimately increase its targeting and effectiveness.
A quantitative analysis of the draft State Program allows us to emphasize that it consists of 240 specific tasks, while 112 (or almost 47 percent) of them are also devoted to the social sphere. About 250 practical measures are envisaged for their implementation.
Among them are: construction of 43 pre-school and 30 schools, reconstruction of the existing 133 pre-school and 518 schools. These measures will significantly expand the coverage of children. Moreover, in 2024, it is planned to launch buses for students of one hundred schools in remote regions of the country.
In order to timely detect chronic diseases among the population, an examination of 12.6 million citizens aged 18-40 years is planned. It is planned to screen 10 million people for early detection of kidney diseases, as well as 9.8 million children aged 3-18 years for early detection of oncogematological diseases.
Due attention is also paid to persons with disabilities. Along with the numerous measures being taken, the project also takes into account the assistance of two thousand compatriots in need of necessary operations, as well as providing ten thousand women and children with disabilities with the necessary rehabilitation facilities.
It is planned to organize vocational training, retraining and advanced training for 85 thousand girls for the employment of women. Moreover, the organization of entrepreneurship skills training courses is provided for 90 thousand people.
As part of the project "Professions of the Future", 7.5 thousand socially vulnerable young people will be trained in modern professions, which will increase their competitiveness in the labor market.
Special attention in the project is paid to physical development. In this context, it is planned to build 400 sports grounds in makhallas and much more this year.
The above is only part of the great work, the effective implementation of which is aimed at implementing the noble idea of "Reforms - not for the sake of reforms, but for the person."
Feruz Mirzarakhimov.
Head of the sector of legislation in the social sphere of the Institute of Legislation and Legal Policy under the President of the Republic of Uzbekistan.