O‘zbekiston Prezidenti Turkiya Prezidentini qutlug‘ yoshi bilan samimiy tabrikladi
26-fevral kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘anni qutlug‘ 70 yoshga to‘lgani bilan dildan qutladi.
Davlatimiz rahbari Turkiya yetakchisiga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat, birodar turk xalqi va davlatining ravnaqi yo‘lidagi mas’uliyatli faoliyatida katta muvaffaqiyatlar tiladi.
Zamonaviy Turkiyaning barpo etilishida, global maydondagi nufuzi yuksalishida, O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlaridagi bugungi yuqori darajaga erishilishida Prezident Rejep Erdog‘anning o‘rni va hissasi alohida qayd etildi.
Barcha darajalarda faol muloqot va almashinuvlar davom etayotgani, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlik sur’ati oshib borayotgani katta mamnuniyat bilan ta’kidlandi.
O‘tgan yil yakunida qo‘shma korxona va loyihalar soni sezilarli darajada – 365 taga ortdi, Turkiyaning yetakchi kompaniya va tashkilotlari bilan investitsiyalar portfeli kengaydi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar ham, tegishli ravishda o‘zaro sayyohlar oqimi ham ko‘paydi.
Davlat rahbarlari oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining navbatdagi yig‘ilishi kun tartibini puxta tayyorlash masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.
Shu munosabat bilan O‘zbekiston-Turkiya Hukumatlararo komissiyasi doirasida olib borilayotgan ishlarni kuchaytirish muhimligi qayd etildi.
Mintaqaviy, shu jumladan Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari yuzasidan ham fikr almashildi.

During a telephone conversation on February 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev cordially congratulated President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan on his 70th birthday.
The Head of our state warmly wished the Turkish leader good health, well-being and great success in responsible activities for the prosperity of the fraternal Turkish people and the country.
The role and contribution of President Recep Erdogan to the formation of modern Turkey and increasing its authority in the global arena, to achieving the current high level of Uzbek-Turkish relations of comprehensive strategic partnership were particularly noted.
The continued active contacts and exchanges at all levels, the growing dynamics in trade, economic, cultural and humanitarian cooperation were noted with great satisfaction.
Last year, the number of joint ventures and projects increased significantly – by 365, as well as an investment portfolio with leading Turkish companies and organizations. The frequency of direct flights between the two countries has increased and, accordingly, the mutual flow of tourists.
The Heads of State paid special attention to the issues of careful preparation of the agenda of the next meeting of the Top-level Strategic Cooperation Council.
In this regard, the importance of strengthening the ongoing work within the framework of the Uzbek-Turkish Intergovernmental Commission was noted.
The sides also exchanged views on topical issues of regional cooperation, including within the framework of the Organization of Turkic States.