21-fevral kuni Qozon shahriga amaliy tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Rossiya Prezidentini sportning an’аnaviy va virtual turlarini o‘zida mujassam etgan “Kelajak o‘yinlari” birinchi xalqaro musobaqasi o‘tkazilayotgani bilan samimiy qutladi.
Ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalari, jumladan, o‘tgan yil 5-7-oktabr kunlari Moskva shahrida oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Yetakchilar O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil mustahkamlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdilar.
2023-yilda bo‘lib o‘tgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishlari, hududlar, ta’lim, tibbiyot forumlari, qator boshqa ishbilarmonlik va madaniyat tadbirlarining samarali natijalari yuksak baholandi.
Tovar ayirboshlashning ijobiy sur’ati saqlanib qolmoqda. Sanoat, energetika, transport, kimyo, farmatsevtika va boshqa tarmoqlardagi loyihalar faol bosqichga kirgan.
Hududlar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Toshkent va Jizzax viloyatlarida industrial texnoparklar muvaffaqiyatli ishlamoqda. Buxoro va Navoiy viloyatlarida yangi “Alabuga” va “Master” innovatsiya parklari barpo etilmoqda.
Davlat rahbarlari transport yo‘laklarini birgalikda rivojlantirish, temir yo‘l transporti sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
Mintaqaviy kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi, bo‘lajak xalqaro tadbirlar rejasi ko‘rib chiqildi.

Лидеры Узбекистана и России обсудили вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне
21 февраля, в рамках программы рабочего визита в город Казань, состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил Президента России с проведением первых международных «Игр будущего», совмещающих традиционный и киберспорт.
Были рассмотрены актуальные вопросы двусторонней повестки, в том числе практической реализации договоренностей, достигнутых на высшем уровне в Москве 5-7 октября прошлого года.
Лидеры двух стран с удовлетворением отметили последовательное укрепление узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.
Высоко оценены плодотворные итоги заседаний межправкомиссии, межрегионального, образовательного, медицинского форумов, ряда других деловых и культурных мероприятий, состоявшихся в 2023 году.
Сохраняется положительная динамика в товарообороте. В активной фазе реализации проекты в сфере промышленности, энергетики, транспорта, химии, фармацевтики и других отраслях.
Особое внимание уделено стимулированию кооперационных связей между регионами.
Успешно действуют индустриальные технопарки «Химград» в Ташкентской и Джизакской областях. Создаются новые инновационные парки «Алабуга» и «Мастер» в Бухарской и Навоийской областях.
Главы государств обсудили вопросы совместного развития эффективных транспортных коридоров, углубления сотрудничества в области железнодорожного транспорта.
Состоялся также обмен мнениями по региональной повестке, рассмотрен график предстоящих международных мероприятий.