Xonobod mamlakatimizning eng sharqiy hududi. Chegarada joylashgani sababli ilgari yopiq shahar edi. Oxirgi yillardagi o‘zgarishlar, yaxshi qo‘shnichilik siyosati natijasida Xonobod ochildi, uning iqtisodiyoti ancha sog‘lomlashdi, aholi turmush darajasi osha boshladi. Bugun bu yerda turizm, sanoat, meva-sabzavotchilik va xizmatlar rivojlanmoqda.
Yangi hayot mahallasi faollari davlatimiz rahbariga odamlarning turmush tarzi haqida so‘zlab berdi.
Bu mahallada 3 ming 500 dan ortiq aholi yashaydi. Maktabgacha ta’lim tashkilotlari, maktab va kollejlarda sifatli ta’lim uchun sharoitlar bor. Tog‘ yonbag‘ridagi dam olish maskanlari, ishlab chiqarish korxonalari va tomorqa xo‘jaliklarida aholi ish bilan band.
Bundan tashqari, o‘ndan ortiq uy mehmonxonasi, yigirmaga yaqin savdo do‘koni, sartaroshxona, xizmat ko‘rsatish shoxobchalari faoliyat yuritmoqda. O‘tgan yilda mahalladagi yuz nafardan ortiq ishsiz aholi doimiy va mavsumiy ishlarga joylashtirildi. Yana 181 fuqaro o‘zini o‘zi band qilgan.
O‘zbekiston Prezidentining 2023-yil 21-dekabrdagi farmoniga muvofiq, mahalla institutining jamiyatimizda va aholi muammolarini hal etishda birinchi bo‘g‘in sifatidagi roli oshirildi. Mahalla raisi, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi, profilaktika inspektori, soliqchi va ijtimoiy xizmat xodimidan iborat «mahalla yettiligi» tashkil etildi.
Davlatimiz rahbari ushbu tizim vakillari bilan suhbatlashdi.
- Biz birinchi kundan xalq bilan muloqot, xalqni rozi qilishga kirishganmiz. Shuning uchun mahalla tizimini birinchi bo‘g‘in sifatida rivojlantirayapmiz. Mahalla - fuqarolik jamiyatining asosi. Bu xalqning dardi, ovozi, degani. Mahalladagi davlat vakillari berilgan vakolat va mablag‘lardan foydalanib, dunyoqarashini o‘zgartirib, odamlarni rozi qilishi kerak. Ishonamanki, Yangi hayot mahallasi O‘zbekistonga namuna bo‘ladi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.

On February 16, President Shavkat Mirziyoyev arrived in the city of Khanabad, Andijan region, to get acquainted with the life of the population.
Khanabad is the easternmost city of our country. Due to its location on the border, it had a special access regime. As a result of the changes in recent years and the policy of good neighborliness, Khanabad has opened, its economy has improved significantly, and the standard of living of the population has begun to grow. Today, tourism, industry, vegetable growing and the service sector are developed here.
Representatives of the Yangi Khayet mahalla told the head of state about the living conditions of people.
More than 3.5 thousand people live here. There are preschools, schools and colleges with conditions for quality education. Residents are employed in mountain recreation areas, industrial enterprises and private farms.
In addition, there are more than ten guest houses, about twenty shops, hairdressers, service centers. Last year, more than a hundred unemployed residents of the mahalla were employed for permanent and seasonal work. Another 181 citizens became self-employed.
According to the decree of the President of Uzbekistan dated December 21, 2023, the role of the mahalla institute in society and in solving the problems of the population as a primary link has been strengthened. The "seven mahallas" were formed, including the chairman of the mahalla, an assistant to the khokim, an activist for women's affairs, a youth leader, a prevention inspector, a tax officer and a social service worker.
The Head of State spoke with representatives of this system.
- From the first day we started a dialogue with the people, we strive to make the people happy. Therefore, we are developing the mahalla system as a primary link. The mahalla is the foundation of civil society. This is the voice of the people. Representatives of the state in the mahalla, using the powers and means provided, must change their worldview and respond to people's requests. I believe that Yangi Khayet will become an example for Uzbekistan," Shavkat Mirziyoyev said.