O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turgan Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko “Amirsoy” tog‘ dam olish maskaniga tashrif buyurdilar.
Kecha Toshkentda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda davlat rahbarlari madaniy-gumanitar yo‘nalishda, shu jumladan sport va turizm sohalarida faol almashinuvlarni davom ettirishga kelishib oldilar. Oliy darajadagi uchrashuvlar yakunida boshqa hujjatlar qatorida 2024-2025-yillarda Sport sohasida hamkorlik bo‘yicha dastur va Turizm sohasida hamkorlik bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi imzolangan edi.
Keyingi yillarda O‘zbekistonda sport va turizm infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan yirik loyihalar amalga oshirildi. Toshkent viloyati Bo‘stonliq tumanidagi “Amirsoy” tog‘ dam olish maskani shular jumlasidan. Oxirgi uch yilda bu yerga 4 millionga yaqin sayyoh kelgan.
Jahon darajasidagi har mavsumga mos ushbu majmuaga tashrif davomida davlat rahbarlari sportchilar va sayyohlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdilar, ikki mamlakat o‘rtasidagi turizm almashinuvini kengaytirish yuzasidan fikr almashdilar.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, who is in our country on an official visit, visited the mountain resort "Amirsoy".
At the talks held yesterday in Tashkent, the heads of state agreed to continue active exchanges in the cultural and humanitarian sphere, including in the field of sports and tourism. As a result of the summit meetings, among other documents, a Program of cooperation in the field of sports and an Action Plan in the field of tourism for 2024-2025 were signed.
In recent years, Uzbekistan has implemented large-scale projects for the development of sports and tourism infrastructure. Among them is the all-season mountain resort "Amirsoy" in the Bostanlyk district of the Tashkent region, which has been visited by about 4 million tourists over the past three years.
During their visit to this world-class complex, the heads of state got acquainted with the conditions for athletes and visitors, exchanged views on expanding tourist exchanges between the two countries.