O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko muzokaralardan so‘ng ommaviy axborot vositalari vakillari uchun bayonot berdilar.
Tashrif arafasida o‘tkazilgan Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi, Hududlararo forum va Ishbilarmonlar kengashi yig‘ilishi natijalari mamnuniyat bilan qayd etildi. Bungacha yetakchi oliygohlar rektorlari va tibbiyot muassasalari rahbarlarining uchrashuvlari bo‘lib o‘tgan edi.
O‘zbekiston Prezidenti jurnalistlar e’tiborini keyingi yillarda O‘zbekiston-Belarus hamkorligida ro‘y bergan sifatli o‘zgarishlarga qaratdi. Barcha darajalardagi muloqotlar faollashgani, tovar ayirboshlash hajmi, kooperatsiya loyihalari soni oshgani, madaniy-gumanitar almashinuv va to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar qayta tiklangani qayd etildi.
Yetakchilar muzokaralar atroflicha bo‘lgani, O‘zbekiston-Belarus munosabatlarining keng doirasi batafsil muhokama qilingani, ko‘p qirrali sheriklikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari, maqsad va vazifalari belgilab olinganini ma’lum qildilar.
Mintaqaviy va xalqaro tashkilotlar – Birlashgan Millatlar Tashkiloti, MDH, SHHT doirasidagi muloqotni mustahkamlashga tomonlarning intilishi qat’iy ekani ta’kidlandi.
Tovar ayirboshlashni ko‘paytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Yetakchilar uning hajmini yaqin yillarda 1 milliard dollardan ziyodga yetkazish vazifasini qo‘ydilar.
Shu maqsadda qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini tashkil etish va savdoni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlarini joriy qilishga kelishib olindi.
Sanoat kooperatsiyasining ustuvor sohalari belgilab olindi. Bular – agrosanoat majmui, elektrotexnika va to‘qimachilik tarmoqlari, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika, shaharsozlik va kommunal xo‘jaligi.
Hududlararo aloqalar salohiyati va imkoniyatlarini samarali ishga solishga alohida e’tibor qaratildi.
Madaniyat va san’at, oliy va professional ta’lim, turizm, yoshlar va sport sohalaridagi faol almashinuvlar davom ettiriladi. Sog‘liqni saqlash borasidagi hamkorlikning aniq yo‘nalishlari belgilab olindi.
Tomonlar navbatdagi tibbiyot, ta’lim va turizm forumlarini tashkil etishga kelishib oldilar.
Erishilgan kelishuvlar va imzolangan hujjatlar O‘zbekiston bilan Belarus o‘rtasidagi do‘stlik munosabatlarini mustahkamlashga xizmat qilishi, ko‘p qirrali sheriklikni aniq amaliy mazmun bilan boyitishiga ishonch bildirildi.

Президенты выразили удовлетворение плодотворными итогами переговоров
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Беларусь Александр Лукашенко после переговоров выступили с заявлениями для представителей средств массовой информации.
С удовлетворением отмечены результаты состоявшихся в преддверии визита очередного заседания Межправительственной комиссии, Межрегионального форума и заседания Делового совета. До этого встречались ректоры ведущих вузов и руководители медицинских учреждений.
Президент Узбекистана обратил внимание журналистов на качественные сдвиги в узбекско-белорусском сотрудничестве в последние годы. Отмечена активизация контактов на всех уровнях, рост товарооборота, проектов кооперации, возобновление культурно-гуманитарных обменов, прямого авиасообщения.
Лидеры сообщили, что состоялись обстоятельные переговоры, детально обсужден широкий спектр узбекско-белорусских отношений, определены приоритеты и целевые задачи развития многопланового партнерства.
Подтверждена приверженность углублению диалога в рамках региональных и международных организаций – Организации Объединенных Наций, СНГ, ШОС.
Особое внимание уделено вопросам наращивания товарооборота. Лидеры двух стран поставили задачу довести его объёмы до более 1 миллиарда долларов в ближайшие годы.
В этих целях достигнута договоренность создать совместную внешнеторговую компанию и внедрить механизмы поддержки торговых поставок.
Определены приоритетные сферы промышленной кооперации. Это агропромышленный комплекс, электротехническая и текстильная отрасли, здравоохранение и фармацевтика, градостроительство и коммунальное хозяйство.
Отдельное внимание было уделено эффективному задействованию потенциала и возможностей межрегиональных контактов.
Будут продолжены активные обмены в сфере культуры и искусства, высшего и профессионального образования, туризма, молодёжи, спорта. Обозначены конкретные направления сотрудничества в области здравоохранения.
Стороны договорились организовать очередные медицинский, образовательный и туристический форумы.
Выражена уверенность, что достигнутые договоренности и подписанные документы будут способствовать укреплению узбекско-белорусских отношений дружбы, наполнят многоплановое партнёрство конкретным практическим содержанием.