Prezident Shavkat Mirziyoyev 6-fevral kuni elektromobil ishlab chiqarishni kengaytirish chora-tadbirlari bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
Mamlakatimizda avtomobilsozlik bo‘yicha katta tajriba va infratuzilma bor. Bugungi kunda 8 ta zavodda o‘nlab turdagi avtomobillar, yo‘lovchi va yuk mashinalari, qishloq xo‘jaligi va maxsus texnikalar ishlab chiqarilmoqda. Yana 2 mingdan ziyod korxonada kooperatsiya asosida butlovchi va ehtiyot qismlar tayyorlanmoqda.
O‘tgan yili dekabrda bo‘lgan yig‘ilishda davlatimiz rahbari elektromobillar hayotga tez kirib kelayotganini ta’kidlab, bu sohani o‘zlashtirish bo‘yicha topshiriqlar bergan edi. Joriy yil yanvarda Xitoyga davlat tashrifi chog‘ida Prezidentimiz “BYD” kompaniyasining bosh qarorgohida bo‘ldi. Ushbu kompaniya bilan hamkorlikda Jizzax viloyatida gibrid va elektr avtomobillarni yig‘ish bo‘yicha loyiha boshlandi. Kompaniya rahbari bilan muzokara chog‘ida yaqin istiqbolda ishlab chiqarish quvvatini yiliga 500 ming donagacha yetkazish bo‘yicha fikr almashilgan edi.
Bu zamon talab qilayotgan yo‘nalish. So‘nggi uch yilda O‘zbekistonda elektromobillar sotuvi 10 barobar ko‘paygan. 2023-yilda import qilingan avtomobillarning 35 foizini elektromobil va gibridlar tashkil qilgan.
Shu bois mutasaddilarga bu yo‘nalishdagi marralarni kengroq olib, loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. “BYD” kompaniyasi hamkorlarini jalb qilib, elektromobillar uchun butlovchi qismlarni o‘zlashtirish zarurligi ta’kidlandi.
Mazkur yangi tarmoqda raqobatbardosh bo‘lish uchun, eng avvalo, innovatsiya va ilg‘or texnologiyalar kerak. Shu bois Turin politexnika instituti, muhandislik markazlari, ilmiy institut va laboratoriyalarni o‘zaro bog‘laydigan yaxlit tizim yaratish vazifasi qo‘yildi.
Shuningdek, bu soha rivojlanishi bilan mutaxassis va ishchilarga talab ortadi. Yaqin uch yilda bu talab 10 mingga yetishi mumkin. Shuning uchun malakali kadrlar tayyorlashni hozirdan boshlash kerakligi qayd etildi.
Elektromobillarni quvvatlash stansiyalarini rivojlantirish bo‘yicha dastur ishlab chiqilishi belgilandi.

On February 6, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on measures to expand the production of electric vehicles.
Our country has extensive experience and the necessary infrastructure for the automotive industry. Today, 8 factories produce dozens of types of cars, passenger and freight transport, agricultural and special equipment. More than 2 thousand enterprises produce components and spare parts on the basis of cooperation.
At a meeting held in December last year, the head of our state stressed that electric vehicles are rapidly entering our lives, and gave instructions on the development of this area. During his state visit to China in January this year, the President visited the headquarters of BYD. Together with this company, a project for the assembly of hybrid and electric cars has been launched in the Jizzakh region. At the meeting with the head of this company, an exchange of views took place on bringing the production capacity to 500 thousand units in the near future.
The demand for work in this area is evidenced by the fact that over the past three years, the sale of electric vehicles in Uzbekistan has increased 10 times, in 2023, 35 percent of car imports were electric and hybrid cars.
In this regard, the responsible persons were instructed to expand previously defined plans for the electric vehicle industry and accelerate the implementation of projects. The need to establish localization of components for electric vehicles with the involvement of partners from BYD was emphasized.
To be competitive in this new industry, first of all, innovation and advanced technologies are needed. Therefore, the task has been set to create an integrated system linking the Turin Polytechnic Institute, engineering centers, scientific institutes and laboratories.
Also, with the development of this area, the demand for specialists and workers will increase. In the next three years, this need may reach 10,000 people. In this regard, it is indicated that it is necessary to start training qualified personnel right now.
It was decided to develop a program for the development of an electric vehicle charging station network.