Prezident Shavkat Mirziyoyev farmatsevtika sohasini tartibga solish, aholini sifatli va xavfsiz dori vositalari bilan ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Dunyoda farmatsevtika sanoati kengayib bormoqda, dori-darmonlarning yangicha turlari va tarkiblari paydo bo‘lmoqda. Bu ularning sifatini doimiy nazorat qilish, nojo‘ya ta’sirlarini aniqlash va tahlil etish zaruratini tug‘dirdi.
Shu bois 23-yanvar kuni “Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident farmoni qabul qilindi.
Unga ko‘ra, dorilar va tibbiy buyumlarni tayyorlovchi hamda sotuvchi tashkilotlar bu mahsulotlarning sifati va xavfsizligi uchun ham mas’ul etib belgilandi. Shundan kelib chiqib, ularga nisbatan davlat nazoratini amalga oshirishning alohida qoidalari o‘rnatiladi.
Dori vositalari iste’moli bilan bog‘liq xavflarni tezkor aniqlash va chora ko‘rishga qaratilgan tizim tashkil etiladi. Buning uchun “Zarur farmakologik nazorat amaliyoti – GVP” standarti joriy etilib, Sog‘liqni saqlash vazirligida dorilarning nojo‘ya ta’siri to‘g‘risida elektron baza shakllantiriladi. Bu haqdagi ma’lumotlarni tibbiyot xodimlari va aholiga tezkor yetkazish yo‘lga qo‘yiladi.
Dorilar va tibbiy buyumlarni saqlovchi bojxona va erkin omborlar bosqichma-bosqich “Zarur saqlash amaliyoti – GSP” qoidalari talablariga muvofiqlashtiriladi. Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi huzuridagi Zarur amaliyotlar markazi davlat korxonasi sifatida qayta tashkil etiladi.
Teleradiokanallar orqali dorilar va biologik faol qo‘shimchalarni reklama qilish Sog‘liqni saqlash vazirligida tashkil etiladigan maxsus kengashning xulosasi asosida mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu tarmoqning aholi salomatligi va iqtisodiyotdagi ahamiyatini ta’kidlab, farmon ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on the regulation of the pharmaceutical sector, providing the population with high-quality and safe medicines.
The world is witnessing the growth of the pharmaceutical industry, new types and formulations of medicines are emerging. This necessitates constant quality control, detection and analysis of side effects.
On January 23, the President signed a decree “On additional measures to regulate the pharmaceutical industry.”
Thus, organizations that produce and sell medicines and medical devices are responsible for ensuring the quality and safety of their products. Special rules of state control will be established for them.
A system is being created aimed at promptly identifying and responding to threats related to the use of medicines. To do this, the standard "Good Practice of Pharmacological Supervision – GVP" will be introduced, and an electronic database on side effects of medicines will be created in the Ministry of Health. Prompt informing of medical workers and the public about such actions will be established.
Customs and free warehouses where medicines and medical supplies are stored will be gradually brought into line with the requirements of the rules of "Good Storage Practice – GSP". The Center of Good Practices at the Agency for the Development of the Pharmaceutical Industry is being reorganized into a state institution.
Advertising of drugs and biologically active additives on TV and radio channels will be allowed only on the basis of the conclusion of a special council to be established under the Ministry of Health.
The Head of our state, pointing out the importance of regulating the industry for the health of the population and the economy, gave additional instructions on the organization of effective execution of the decree.