Prezident Shavkat Mirziyoyev farmatsevtika sohasini tartibga solish, aholini sifatli va xavfsiz dori vositalari bilan ta’minlash masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Dunyoda farmatsevtika sanoati kengayib bormoqda, dori-darmonlarning yangicha turlari va tarkiblari paydo bo‘lmoqda. Bu ularning sifatini doimiy nazorat qilish, nojo‘ya ta’sirlarini aniqlash va tahlil etish zaruratini tug‘dirdi.
Shu bois 23-yanvar kuni “Farmatsevtika sohasini tartibga solish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida” Prezident farmoni qabul qilindi.
Unga ko‘ra, dorilar va tibbiy buyumlarni tayyorlovchi hamda sotuvchi tashkilotlar bu mahsulotlarning sifati va xavfsizligi uchun ham mas’ul etib belgilandi. Shundan kelib chiqib, ularga nisbatan davlat nazoratini amalga oshirishning alohida qoidalari o‘rnatiladi.
Dori vositalari iste’moli bilan bog‘liq xavflarni tezkor aniqlash va chora ko‘rishga qaratilgan tizim tashkil etiladi. Buning uchun “Zarur farmakologik nazorat amaliyoti – GVP” standarti joriy etilib, Sog‘liqni saqlash vazirligida dorilarning nojo‘ya ta’siri to‘g‘risida elektron baza shakllantiriladi. Bu haqdagi ma’lumotlarni tibbiyot xodimlari va aholiga tezkor yetkazish yo‘lga qo‘yiladi.
Dorilar va tibbiy buyumlarni saqlovchi bojxona va erkin omborlar bosqichma-bosqich “Zarur saqlash amaliyoti – GSP” qoidalari talablariga muvofiqlashtiriladi. Farmatsevtika tarmog‘ini rivojlantirish agentligi huzuridagi Zarur amaliyotlar markazi davlat korxonasi sifatida qayta tashkil etiladi.
Teleradiokanallar orqali dorilar va biologik faol qo‘shimchalarni reklama qilish Sog‘liqni saqlash vazirligida tashkil etiladigan maxsus kengashning xulosasi asosida mumkin bo‘ladi.
Davlatimiz rahbari bu tarmoqning aholi salomatligi va iqtisodiyotdagi ahamiyatini ta’kidlab, farmon ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Даны дополнительные поручения по упорядочению фармацевтической сферы
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам регулирования фармацевтической сферы, обеспечения населения качественными и безопасными лекарственными средствами.
В мире наблюдается рост фармацевтической промышленности, появляются новые виды и составы лекарственных средств. Это обуславливает необходимость постоянного контроля их качества, выявления и анализа побочных эффектов.
23 января Президентом подписан Указ “О дополнительных мерах по регулированию фармацевтической отрасли”.
Так, на организации, производящие и реализующие лекарства и изделия медицинского назначения, возложена ответственность за обеспечение качества и безопасности своей продукции. Для них будут установлены особые правила государственного контроля.
Создается система, направленная на оперативное выявление и реагирование на угрозы, связанные с применением лекарственных средств. Для этого будет внедрен стандарт «Надлежащая практика фармакологического надзора – GVP», а в Министерстве здравоохранения будет создана электронная база данных о побочных действиях лекарственных средств. Будет налажено оперативное информирование медицинских работников и населения о таких действиях.
Таможенные и свободные склады, на которых хранятся лекарства и товары медицинского назначения, будут поэтапно приведены в соответствие с требованиями правил «Надлежащей практики хранения – GSP». Центр надлежащих практик при Агентстве по развитию фармацевтической отрасли реорганизуется в государственное учреждение.
Реклама препаратов и биологически активных добавок на теле- и радиоканалах будет допускаться только на основании заключения специального совета, который будет создан при Министерстве здравоохранения.
Глава нашего государства, указав на важное значение регулирования отрасли для здоровья населения и экономики, дал дополнительные указания по организации эффективного исполнения указа.