Turizm imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev xorijiy turistlar oqimini oshirish hamda ichki turizmni faollashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Yurtimizda tarixiy, madaniy va xushmanzara go‘shalar ko‘p. Ularda sharoit yaratilsa, sayyohlarni yanada ko‘proq va yil davomida jalb qilish mumkin. Shu maqsadda, Prezidentimiz topshirig‘iga asosan, turizm imkoniyatlaridan samarali foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, sayyohlik salohiyati yuqori bo‘lgan 12 ta tuman va shaharda turizm markazlari tashkil etish ko‘zda tutilmoqda. Bunday markazlarda tunu kun ishlaydigan restoran, kafe, sog‘lomlashtirish va basseyn xizmatlari bo‘ladi.
“Zomin”, “Chimyon” va “Amirsoy” kabi kurort zonalari hamda ko‘ngilochar majmualarda xalqaro brendlar, milliy ipak matolari, suvenir, zargarlik mahsulotlari va oltin quymalar do‘konlari tashkil etiladi. Buning uchun 2027 yil 1 yanvargacha turizm markazlaridagi tadbirkorlarning yer va mol-mulk solig‘ini belgilangan miqdordan 90 foizga kamaytirish, 2026 yil 1 martgacha zargarlik va oltin mahsulotlari uchun kerak bo‘ladigan asbob-uskunalar va texnologiyalarni bojxona bojidan ozod qilish taklif etilmoqda.
Shuningdek, joriy yildan boshlab, “O‘zbekistonda yana bir kun sayohat” dasturi amalga oshiriladi. Unga ko‘ra, viloyatlararo turizm obyektlarini o‘zaro bog‘lovchi “respublika turizm halqalari” hamda tuman va shaharlar o‘rtasida “hududiy turizm halqalari” tashkil etiladi. Turizm qo‘mitasi tomonidan Turistik yo‘nalishlarning yagona reyestri yuritiladi.
“To‘rt faslning har birida sayohat” dasturi amalga oshiriladi. Masalan, bahor va kuz fasllarida ekologik, ekstremal, tibbiy va sog‘lomlashtirish, yozda suv havzalari va oromgohlar, qishda ekstremal turizm va tog‘-chang‘i zonalarining imkoniyatlari targ‘ib qilinadi. Mazkur turizm mavsumlarining ochilishi uchun festivallar tashkil etiladi.
Har ikki yilda may oyida mukofot jamg‘armasi 2 million dollar bo‘lgan Xalqaro “O‘zbekiston ipak matolari” moda haftaligi o‘tkaziladi.
Mamlakatimizning turizm salohiyatini chet ellarda targ‘ib qilish uchun Turizm qo‘mitasining “turizm vakillari” instituti joriy etiladi.
Shuningdek, hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlash, tibbiyot turizmini rivojlantirish, turizm ta’limiga xalqaro tajribani joriy qilish choralari ko‘riladi.
Hududlarda kemping, o‘tov, ekouy va xostellar, mehmonxonalarda basseyn qurish uchun imtiyozli kreditlar ajratiladi. Sohadagi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida mehmonxona va savdo majmualari, basseyn va akvaparklar uchun asbob-uskuna va jihozlar 2 yilga bojxona bojlari to‘lashdan ozod etiladi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, ekoturizmni yanada keng rivojlantirish, nogironligi bo‘lgan shaxslar sayohati uchun ham zarur sharoitlarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on increasing the tourist flow and expanding domestic tourism.
Our country is full of historical, cultural and natural attractions. The full-scale realization of their potential will give an impetus to the growth of the number of foreign tourists and their visits to our country all year round. To this end, on behalf of the President, measures have been developed to effectively exploit opportunities in tourism.
Thus, it is planned to create tourist centers in 12 of the most attractive areas and cities for tourists. These centers with restaurants, cafes, health facilities and swimming pools will be open around the clock.
Shops of international brands, national silk fabrics, souvenirs, jewelry and gold bars will be organized in the resort areas "Zaamin", "Chimgan", "Amirsai" and others, as well as in entertainment complexes. To do this, it is planned to reduce the tax rate on land and property from entrepreneurs operating in tourist centers by 90 percent by January 1, 2027, and to exempt equipment and technologies necessary for the production of jewelry and gold products from customs duties by March 1, 2026.
Also, starting this year, the program "One more day in Uzbekistan" will be implemented. It provides for the creation of "republican tourist rings" connecting tourist sites of the regions, and "regional tourist rings" between districts and cities. The Tourism Committee will maintain a unified register of tourist routes.
The implementation of the program "Travel in every season" is planned. Within its framework, measures will be implemented to promote environmental, extreme, medical and wellness tourism in spring and autumn, water and resort tourism in summer, extreme and ski tourism in winter. Festivals will be held by the opening of the tourist seasons.
Every two years in May, the International Fashion Week "Silk Fabrics of Uzbekistan" will be held with a prize fund of $ 2 million.
In order to promote the tourism potential of our country abroad, the institute of "tourism envoys" of the Tourism Committee will be introduced.
Measures will also be taken to support artisans, develop medical tourism, and introduce international experience into tourism education.
It is planned to allocate preferential loans for the construction of campgrounds, yurts, eco-houses and hostels, swimming pools in hotels. In order to support entrepreneurs, equipment and inventory for hotels and shopping complexes, swimming pools and water parks will be exempt from customs duties for 2 years.
The Head of State approved these proposals and gave instructions on the further development of ecotourism, creation of necessary conditions for travel of persons with disabilities.