Turizm imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev xorijiy turistlar oqimini oshirish hamda ichki turizmni faollashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Yurtimizda tarixiy, madaniy va xushmanzara go‘shalar ko‘p. Ularda sharoit yaratilsa, sayyohlarni yanada ko‘proq va yil davomida jalb qilish mumkin. Shu maqsadda, Prezidentimiz topshirig‘iga asosan, turizm imkoniyatlaridan samarali foydalanish bo‘yicha chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, sayyohlik salohiyati yuqori bo‘lgan 12 ta tuman va shaharda turizm markazlari tashkil etish ko‘zda tutilmoqda. Bunday markazlarda tunu kun ishlaydigan restoran, kafe, sog‘lomlashtirish va basseyn xizmatlari bo‘ladi.
“Zomin”, “Chimyon” va “Amirsoy” kabi kurort zonalari hamda ko‘ngilochar majmualarda xalqaro brendlar, milliy ipak matolari, suvenir, zargarlik mahsulotlari va oltin quymalar do‘konlari tashkil etiladi. Buning uchun 2027 yil 1 yanvargacha turizm markazlaridagi tadbirkorlarning yer va mol-mulk solig‘ini belgilangan miqdordan 90 foizga kamaytirish, 2026 yil 1 martgacha zargarlik va oltin mahsulotlari uchun kerak bo‘ladigan asbob-uskunalar va texnologiyalarni bojxona bojidan ozod qilish taklif etilmoqda.
Shuningdek, joriy yildan boshlab, “O‘zbekistonda yana bir kun sayohat” dasturi amalga oshiriladi. Unga ko‘ra, viloyatlararo turizm obyektlarini o‘zaro bog‘lovchi “respublika turizm halqalari” hamda tuman va shaharlar o‘rtasida “hududiy turizm halqalari” tashkil etiladi. Turizm qo‘mitasi tomonidan Turistik yo‘nalishlarning yagona reyestri yuritiladi.
“To‘rt faslning har birida sayohat” dasturi amalga oshiriladi. Masalan, bahor va kuz fasllarida ekologik, ekstremal, tibbiy va sog‘lomlashtirish, yozda suv havzalari va oromgohlar, qishda ekstremal turizm va tog‘-chang‘i zonalarining imkoniyatlari targ‘ib qilinadi. Mazkur turizm mavsumlarining ochilishi uchun festivallar tashkil etiladi.
Har ikki yilda may oyida mukofot jamg‘armasi 2 million dollar bo‘lgan Xalqaro “O‘zbekiston ipak matolari” moda haftaligi o‘tkaziladi.
Mamlakatimizning turizm salohiyatini chet ellarda targ‘ib qilish uchun Turizm qo‘mitasining “turizm vakillari” instituti joriy etiladi.
Shuningdek, hunarmandlarni qo‘llab-quvvatlash, tibbiyot turizmini rivojlantirish, turizm ta’limiga xalqaro tajribani joriy qilish choralari ko‘riladi.
Hududlarda kemping, o‘tov, ekouy va xostellar, mehmonxonalarda basseyn qurish uchun imtiyozli kreditlar ajratiladi. Sohadagi tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida mehmonxona va savdo majmualari, basseyn va akvaparklar uchun asbob-uskuna va jihozlar 2 yilga bojxona bojlari to‘lashdan ozod etiladi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, ekoturizmni yanada keng rivojlantirish, nogironligi bo‘lgan shaxslar sayohati uchun ham zarur sharoitlarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Обсуждены предложения по расширению возможностей в туристической отрасли
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией по увеличению туристического потока и расширению внутреннего туризма.
Наша страна изобилует историческими, культурными и природными достопримечательностями. Полномасштабная реализация их потенциала даст импульс росту количества иностранных туристов и посещения ими нашей страны круглый год. С этой целью по поручению Президента были разработаны меры по эффективному задействованию возможностей в туризме.
Так, предусматривается создание туристических центров в 12 наиболее привлекательных для туристов районах и городах. Эти центры с ресторанами, кафе, оздоровительными заведениями и бассейнами будут работать круглосуточно.
В курортных зонах «Заамин», «Чимган», «Амирсай» и других, а также в развлекательных комплексах будут организованы магазины международных брендов, национальных шелковых тканей, сувениров, ювелирных изделий и золотых слитков. Для этого планируется на срок до 1 января 2027 года снизить ставку налога на землю и имущество с предпринимателей, действующих в туристических центрах, на 90 процентов, а до 1 марта 2026 года – освободить от таможенной пошлины оборудование и технологии, необходимые для производства ювелирных и золотых изделий.
Также, начиная с этого года, будет реализована программа «Еще один день в Узбекистане». Она предусматривает создание "республиканских туристических колец", соединяющих туристические объекты областей, и "региональных туристических колец" между районами и городами. Комитетом по туризму будет вестись Единый реестр туристических маршрутов.
Намечена реализация программы «Путешествие в каждый сезон». В ее рамках будут реализованы мероприятия по продвижению экологического, экстремального, медицинского и оздоровительного туризма весной и осенью, водного и курортного летом, экстремального и горнолыжного зимой. К открытию туристических сезонов будут проводиться фестивали.
Раз в два года в мае будет проводиться Международная неделя моды «Шелковые ткани Узбекистана» с призовым фондом в 2 миллиона долларов.
В целях продвижения туристического потенциала нашей страны за рубежом будет введен институт «посланников туризма» Комитета по туризму.
Также будут приняты меры по поддержке ремесленников, развитию медицинского туризма, внедрению международного опыта в туристическое образование.
Планируется выделение льготных кредитов на строительство кемпингов, юрт, экодомов и хостелов, бассейнов в гостиницах. В целях поддержки предпринимателей оборудование и инвентарь для гостиниц и торговых комплексов, бассейнов и аквапарков будут освобождены от уплаты таможенных пошлин на 2 года.
Глава государства одобрил эти предложения и дал поручения по дальнейшему развитию экотуризма, созданию необходимых условий для путешествий лиц с инвалидностью.