Ichki mehnat sohasi uchun 2023 yil o'tgan yilning 30 aprel kuni respublikada ishchilar, ish beruvchilar va davlat manfaatlari muvozanati asosida mehnat munosabatlarini tartibga soluvchi yangilangan kodeks kuchga kirganligi bilan ahamiyat kasb etdi.
Shuni ta'kidlash kerakki, so'nggi yillarda mamlakat inson huquqlari, sha'ni va qadr-qimmatini ta'minlash, iqtisodiyotni liberallashtirish va jahon bozorlariga chiqish borasida salmoqli yutuqlarga erishdi. Majburiy va bolalar mehnati butunlay yo'q qilindi, so'z va vijdon erkinligi, gender tengligini ta'minlash bo'yicha muayyan natijalarga erishildi.
Birinchi marta mamlakat hukumati O'zbekistonda qashshoqlik mavjudligini tan oldi va uni kamaytirish uchun samarali tizim yaratdi. Hozirgi vaqtda u davlatning ijtimoiy qo'llab-quvvatlashiga muhtoj oilalar bilan to'liq qamrab olingan.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiya-bu jamiyat va davlat o'rtasidagi yangi jamoaviy bitim. Ijtimoiy majburiyatlarga oid me'yorlar uch baravar oshdi, bu asosiy o'zgarish. Asosiy qonunda O'zbekiston ijtimoiy davlat ekanligi alohida belgilab qo'yilgan. Bu ijtimoiy ta'minot sohasida davlat siyosatini amalga oshirishda muayyan qoidalarga rioya qilishni talab qiladi.
Mamlakatda ijtimoiy xizmat ko'rsatish tizimini rivojlantirish uchun zarur sharoitlar yaratilmoqda va pensiyalar, nafaqalar va ijtimoiy yordamning boshqa turlari belgilanmoqda, ular rasmiy ravishda belgilangan minimal iste'mol xarajatlaridan kam bo'lmasligi kerak. Bu fuqarolarning turmush darajasini, mehnat salohiyatini oshiradi, sotib olish qobiliyatini saqlaydi, sog'lig'ini mustahkamlaydi.
2022-yilda birinchi marta pensiya va ijtimoiy nafaqalar miqdori iste'molning minimal xarajatlaridan kam bo'lmagan darajaga yetkazildi. Masalan, agar 2017 yilda kam ta'minlangan 500 ming oila ijtimoiy yordam olgan bo'lsa, bugungi kunda ikki milliondan ortiq oila. Ajratiladigan mablag'lar yetti barobar ko'payib, yiliga 11 trillion so'mga yetdi.
Mehnat sohasini tartibga soluvchi bir qator normalar qabul qilinadi. Shuni ta'kidlash kerakki, o'tgan yilning aprel oyida yangilangan mehnat kodeksi kuchga kirdi. Tarkibiy o'zgarishlar tufayli unga bir qator bo'limlar va boblar kiritilgan. Maqolalar soni 581 taga yetdi. Kodeksning vazifalaridan biri manfaatlar muvozanatini ta'minlash edi, shuning uchun kiritilgan o'zgarishlarning bir qismi ishchilarga yoqadi, ikkinchisi ish beruvchilarga ko'proq vositalar va imkoniyatlar beradi.
Masalan, agar ilgari mehnat huquqi birida, ya'ni 37-moddada aks etgan bo'lsa, endi normalar kengaytirildi: 42, 43 va 44-moddalarda munosib mehnat, ishsizlikdan himoya qilish va majburiy mehnatni taqiqlash masalalari aks ettirilgan.
Mehnatga munosib haq to'lash har bir xodim uchun muhim ijtimoiy-iqtisodiy masala bo'lib, unda adolat mezoniga qat'iy rioya qilish kerak. Ishchilarga ish haqini kamsitishning oldini olish adolatni ta'minlashning muhim shartidir. Ish haqi bir xil ma'lumot, malaka va ko'nikmalarga ega bo'lgan, bir xil turdagi va sifatli ishlarni bajaradigan ishchilarni kamsitishga yo'l qo'yilmaydi.
Xodimning ish haqi eng kam ish haqidan past bo'lmasligi kerakligi to'g'risidagi norma muhim ijtimoiy kafolatlar qatoriga kiradi. Eng kam ish haqini (eng kam ish haqi) aniqlashda har yili oilalarning minimal iste'mol xarajatlari asos bo'lib olinadi. Eng kam ish haqi, nafaqa va pensiya miqdori har yili narxlarning oshishiga mutanosib ravishda oshadi.
Konstitutsiyada ushbu normaning o'rnatilishi fuqarolarga o'z mehnatlari uchun munosib ish haqi olishga imkon beradi. Bu munosib hayotni ta'minlash, aholining turmush darajasini oshirish, mamlakatda ijtimoiy adolat tamoyillarini joriy etishda muhim ahamiyatga ega.
Xalqaro mehnat hujjatlari va milliy qonunchilikda bolalar mehnatining og'ir shakllari yoki majburiy mehnat qat'iyan man etiladi.
O'zbekistondagi tizimli va samarali islohotlar tufayli bolalar va majburiy mehnat butunlay yo'q qilindi.
Hozirgi vaqtda ushbu yo'nalishdagi davlat siyosatini konstitutsiyaviy darajada mustahkamlashga qaratilgan muhim qadamlar qo'yilmoqda.
Mehnat ta'tilining minimal davomiyligi uzaytirildi-endi u 21 kalendar kunni tashkil etadi. Xodimlar ma'lum bir tashkilot yoki sohadagi ish tajribasi uchun qo'shimcha ta'til kunlarini olishlari kerak. Har besh yilda xodimga qo'shimcha ikki kunlik ta'til beriladi, ammo jami sakkizdan oshmaydi. Foydalanilmagan ta'til yonmaydi, ishdan bo'shatilganda, xodim qolgan barcha ta'tillar uchun kompensatsiya olishi mumkin.
Yana bir norma, agar bayram ishlamaydigan dam olish kuniga to'g'ri kelgan bo'lsa, dam olish kunini keyinga qoldirishdir. To'lovlarni kechiktirish uchun-avans, ish haqi, ta'til, ishdan bo'shatish nafaqasi, ishdan bo'shatish paytida hisoblash va boshqalar uchun ish beruvchi xodim oldida bevosita moliyaviy javobgar bo'ladi. Kechikishning har bir kuni uchun xodimga Markaziy bankning asosiy stavkasining 10 foizi miqdorida jarima to'lanadi.
Yangilangan kodda xodimning ish haqi tarkibi belgilanadi, unga bonuslar, nafaqalar, qo'shimcha to'lovlar kiradi. Xodimga intizomiy jazo qo'llanilganda norma dolzarbdir. Agar "intizomchi" bo'lsa ham, xodim hali ham ish natijalari bilan bog'liq bo'lgan va ish haqi tizimi tomonidan belgilanadigan mukofotlar, qo'shimcha to'lovlar va nafaqalarni to'lashi shart, ammo rag'batlantiruvchi to'lovlarda, masalan, yubileylar, bayramlar uchun mukofotlar rad etishga haqlidir.
Kodeks kabi jihatlarni tartibga soladi stajyor mehnati, murabbiylik, masofaviy ishva boshqalar.
Yangi mehnat kodeksining 20-bobi mehnatni muhofaza qilish masalalarini tartibga soladi. Maqolalarda mehnatni muhofaza qilish tushunchasi va talablari, ushbu tadbirlar uchun ish beruvchi tomonidan ajratilgan mablag'lar va materiallar, ayrim toifadagi ishchilar uchun ushbu sohadagi munosabatlarni huquqiy tartibga solishning o'ziga xos xususiyatlari, xodimning mehnatni muhofaza qilish sohasidagi huquqlari va majburiyatlari ko'rsatilgan.
Mehnatni muhofaza qilish nuqtai nazaridan tomonlarning huquqlariga oid ba'zi normalar o'rnatilmagan. Endi, agar sog'liq uchun kontrendikatsiyalar mavjud bo'lsa, xodimni boshqa ishga qabul qilish va o'tkazish taqiqlanadi. Mehnat shartnomasida nazarda tutilgan mehnat sharoitlari mehnatni muhofaza qilish talablariga javob berishi kerakligi aniqlandi. Xodimning hayoti va sog'lig'i uchun xavf bartaraf etilgunga qadar bo'sh vaqt ham to'lanadi. Agar xodim shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlanmasa, ish beruvchi xodimdan mehnat majburiyatlarini bajarishni talab qilishga haqli emas va shu sababli paydo bo'lgan oddiy ish haqini to'lashga majburdir. Xodimning rad etilishi intizomiy javobgarlikka tortilishiga olib kelmaydi.
Ilgari tartibga solinmagan yana bir norma joriy etildi. Agar tayinlangan xodim bilan sodir bo'lgan baxtsiz hodisa yuz bersa, ish bilan bog'liq baxtsiz hodisani tekshirishni tashkil etish xodim tayinlangan ish beruvchiga yuklatiladi. Uning sog'lig'iga etkazilgan zarar uchun moddiy javobgarlik ish beruvchiga ham yuklanadi.
Ayollarning mehnatini muhofaza qilish bo'yicha qo'shimcha chora 393-moddada aks ettirilgan: ish beruvchi kasaba uyushma qo'mitasi bilan kelishilgan holda, ayollarning mehnatidan foydalanish cheklangan noqulay mehnat sharoitlari bilan individual ishlarning ro'yxatini tuzishga haqlidir.
Kasaba uyushmalari normativ-huquqiy hujjatlarni qabul qilishda faol ishtirok etadilar, xodimlar vakillarining roziligisiz tegishli hujjatlar tuzilmaydi.
Mehnat xavfsizligi va xavfsizligini ta'minlash kasaba uyushmalari faoliyatining eng muhim yo'nalishlaridan biridir. Jamoatchilik nazoratini amalga oshirish orqali kasaba uyushmalari ishchilarga erkin, munosib va xavfsiz mehnat qilish huquqini ta'minlashga yordam beradi.
Biz xavfsizlik va mehnatni muhofaza qilish bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlar, jumladan, qonun ijodkorligi faoliyati, statistik ma'lumotlarni tahlil qilish va axborotni tarqatish samaradorligini oshirishga qaratilgan barcha sa'y-harakatlar va harakatlarni birlashtirishga imkon beradigan kompleks yondashuvni amalga oshirishga intilamiz.

Узбекистан: нововведения в интересах человека
Для отечественной сферы труда 2023 год стал знаменателен тем, что 30 апреля прошлого года в республике вступил в силу обновленный кодекс, регулирующий трудовые отношения на основе баланса интересов работников, работодателей и государства.
Следует отметить, что в последние годы страна добилась весомых успехов в обеспечении прав, чести и достоинства человека, либерализации экономики и выходе на мировые рынки. Полностью искоренен принудительный и детский труд, до­стигнуты определенные результаты по обеспечению свободы слова и совести, гендерного равенства.
Впервые власти страны признали наличие бедности в Узбекистане и создали эффективную систему для ее сокращения. К настоящему времени ею полностью охвачены семьи, нуждающиеся в социальной поддержке государства.
Конституция в новой редакции — это новое коллективное соглашение между обществом и государством. Нормы, касающиеся социальных обязательств, увеличились в три раза, что является главным изменением. В Основном законе отдельно закреплено, что Узбекистан — социальное государство. Это требует соблюдения определенных правил при проведении государственной политики в сфере соцобеспечения.
В стране создаются необходимые условия для развития системы социального обслуживания и устанавливаются пенсии, пособия и другие виды соцпомощи, которые не могут быть меньше официально установленных минимальных потребительских расходов. Это повышает уровень жизни, трудовой потенциал граждан, сохраняет покупательскую способность, укрепляет здоровье.
В 2022 году впервые размер пенсий и социальных пособий доведен до уровня не ниже минимальных потребительских расходов. Например, если в 2017 году социальную помощь получили 500 тысяч семей с низкими доходами, то на сегодняшний день — свыше двух миллионов семей. Выделяемые средства увеличились в семь раз и достигли 11 триллионов сумов в год.
Принимается ряд норм, регулирующих сферу труда. Необходимо отметить, что в апреле прошлого года вступил в силу обновленный Трудовой кодекс. В связи со структурными изменениями в него включен ряд разделов и глав. Количество статей увеличилось до 581. Одной из задач кодекса стало обеспечение баланса интересов, поэтому часть введенных изменений придется по душе работникам, другая даст больше инструментов и возможностей работодателям.
Например, если ранее право на труд было отражено в одной, а именно в 37-й статье, то теперь нормы расширены: в статьях 42, 43 и 44 отражены вопросы до­стойного труда, защита от безработицы и запрещение принудительного труда.
Предоставление достойной оплаты трудовой деятельности — важный социально-экономический вопрос для каждого работника, в котором необходимо строго придерживаться критерия справедливости. Недопущение дискриминации в оплате труда работников — важное условие обеспечения справедливости. В оплате труда не допускается дискриминация работников, имеющих одинаковое образование, квалификацию и навыки, выполняющих работу одного рода и качества.
Норма о том, что заработная плата работника не должна быть ниже минимального размера оплаты труда, входит в число важных социальных гарантий. При определении минимального размера оплаты труда (МРОТ) ежегодно за основу берется величина минимальных потребительских расходов семей. Размер МРОТ, пособий и пенсий ежегодно увеличивается пропорционально росту цен.
Установление данной нормы в Конституции позволяет гражданам получение достойной заработной платы за свой труд. Она имеет важное значение в обеспечении достойной жизни, повышении уровня жизни населения, внедрении принципов социальной справедливости в стране.
В международных трудовых документах и национальном законодательстве строго запрещены тяжелые формы детского труда или принудительный труд.
Благодаря системным и действенным реформам в Узбекистане детский и принудительный труд полностью искоренены.
В настоящее время предпринимаются важные шаги, направленные на укрепление государственной политики в этом направлении на конституционном уровне.
Продлили минимальную продолжительность трудового отпуска — теперь она составляет 21 календарный день. Работники должны получать дополнительные дни отпуска за стаж работы в конкретной организации или отрасли. За каждые пять лет сотруднику предоставляют два дополнительных дня отпуска, но не более восьми в общей сложности. Неиспользованный отпуск не сгорает, при увольнении работник может получить компенсацию за все отпуска, которые у него сохранились.
Другая норма — перенос выходного дня, если праздник совпал с нерабочим выходным днем. За задержку выплат — аванса, зарплаты, отпускных, выходного пособия, расчета при увольнении и других работодатель несет прямую финансовую ответственность перед работником. За каждый день задержки работнику вы­платят пеню в размере 10 процентов от основной ставки ЦБ.
В обновленном кодексе определена структура заработной платы работника, куда входят премии, надбавки, доплаты. Норма актуальна при применении к работнику дисциплинарного взыскания. Даже если есть «дисциплинарка», сотруднику все равно обязаны выплатить премии, доплаты и надбавки, которые связаны с результатами его работы и установлены системой оплаты труда, а вот в поощрительных выплатах, например, премии к юбилеям, праздникам вправе отказать.
В кодексе урегулированы такие аспекты, как труд стажеров, наставничество, дистанционная работа, и другие.
Глава 20 нового Трудового кодекса регулирует вопросы охраны труда. Статьи раскрывают понятие и требования охраны труда, средства и материалы, выделяемые работодателем на эти мероприятия, особенности правового регулирования отношений в данной области для отдельных категорий работников, права и обязанности работника в области охраны труда.
Некоторые нормы, касающиеся прав сторон в части охраны труда, не были установлены. Теперь же запрещается принимать и переводить работника на другую работу, если есть противопоказания по состоянию здоровья. Установлено, что условия труда, предусмотренные трудовым договором, должны соответствовать требованиям охраны труда. Оплачивается и время простоя до устранения опасности для жизни и здоровья работника. При необеспечении работника средствами индивидуальной защиты работодатель не имеет права требовать от работника исполнения трудовых обязанностей и обязан оплатить возникший по этой причине простой. Отказ работника не влечет за собой привлечение к дисциплинарной ответственности.
Введена еще одна норма, которая прежде не была регламентирована. При несчастном случае, происшедшем с прикомандированным работником, организация расследования несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью, возлагается на работодателя, к которому работник был прикомандирован. За нанесенный вред его здоровью материальная ответственность также возлагается на работодателя.
Дополнительная мера по охране труда женщин отражена в статье 393: работодатель по согласованию с профсоюзным комитетом вправе устанавливать перечень отдельных работ с неблагоприятными условиями труда, на которых ограничивается применение труда женщин.
Проф­союзы принимают активное участие в принятии нормативно-правовых документов, без согласия представителей работников соответствующие акты не составляются.
Обеспечение безопасности и охраны труда — одно из важнейших направлений в деятельности проф­союзов. Осуществляя общественный контроль, профсоюзы содействуют обеспечению работникам права на свободный, достойный и безопасный труд.
Мы стремимся реализовать комплексный подход, позволяющий свести воедино все усилия и действия, направленные на повышение эффективности предпринимаемых мер по безопасности и охране труда, включая нормотворческую деятельность, анализ статистических данных и распро­странение информации.