Миллий ҳарбий меросимиз дурдоналари
Буюк саркардаларимиз султон Жалолиддин Мангуберди, соҳибқирон Амир Темур, Заҳириддин Муҳаммад Бобур “Буюк Хоразмшоҳлар”, “Буюк Темурийлар”, “Буюк Бобурийлар” салтанатларини қуриб, уларни адолатли қонунлар билан безаган. Улар Марказий Осиё ва Ҳиндистон халқлари тақдирини тараққиётга, Ренессансга етаклаган шахслардир. “Темур тузуклари”, “Бобурнома” каби бой мерос эгаларидир.
Ушбу буюк ҳарбий даҳоларга нисбатан “туғилди” сўзини ишлатишимиз уларни чуқур англамаганимиздан далолатдир. Оллоҳ уларни қаҳрамонликлар учун метин жасоратлар сиймоси сифатида яратган. Улар мардлик ва ватанпарварликнинг олий кўриниши - ёв қаршисида юрт муқаддас эканлигини ҳарбий истеъдоди билан машҳур муҳорабаларда намоён қилганлар.
Давлатимиз раҳбари таъкидлаганидек, “Қуролли Кучларимиз соҳибқирон Амир Темур бобомизнинг “Миллатнинг дардига дармон бўлмоқ - чин вазифангиздур”, деган эзгу даъватини ўзига шиор қилиб олди. Улар халқимизга янада яқин бўлиб, бирлаштириб, сафарбарликни ошириб, қисқа муддатларда ўз олдига қўйилган муҳим вазифаларни муносиб адо этганини барчамиз чексиз миннатдорлик билан қайд этамиз”.
Ҳаётда инсонларни бирлаштирувчи ҳодисалар кўп. Гоҳи шодлик, гоҳи қайғу (ғам) бирлаштиради. Яна бир қудратли куч борки, у — она алласи. Қадимдан халқимиз фарзандларига Қуръон сура ва оятларини ўқиб, буюк ва етук инсонлар бўлишини тилаб алла айтган, уларнинг қалбларига ватанпарварлик туйғусини сингдирган.
Она Ватанга муҳаббат ва унинг равнақи, тинчлиги, фаровон ҳаётга бўлган интилиш ҳам бутун мамлакат фуқароларини ягона мақсад йўлида бирлаштириши айни ҳақиқат.
Агар Ватанга муҳаббат туйғусини, унинг қудратли жозибасини бутун вужудингиз билан ҳис қила олсангиз, шунда қалб тарбияси камолга етаётган бўлади. Бу билан биз, янги Ўзбекистонимиздаги ҳарбий ватанпарварлик руҳининг бош асоси, бой миллий меросимиз дурдоналари ҳақида гапирмоқчимиз.
Султон Жалолиддин Мангуберди ўзбек халқининг довюрак ўғлони, жасоратда тенгсиз паҳлавон. У буюк фотиҳ Чингизхонга катта минтақада ягона рақиб бўла олган саркардадир.
Мирзо УлуҚбек “Тўрт улус тарихи” асарида “Олам аҳли Жалолиддиндан олдин ҳам, кейин ҳам бундай баҳодир жангчини кўрмаган. Бу зотнинг азму шижоати олдида ҳатто буюкликнинг ўзи ҳам таъзим қилади”, деб юксак баҳо беради.
Тарихчи Насавий уни “Шерлар орасида энг зўр арслон эди”, дея таърифласа, Алоуддин Жувайний “Жаҳонда бирор киши бундайин мардни кўрмаган, илгариги номдорлар орасида бўлганини ҳам эшитмаган... У шерлар орасида энг зўр арслон, довюрак чавандоз, лашкар орасида энг ботири эди”, деса, Ибн ал-Асир эса “Мусулмон мамлакатларнинг ҳукмдорлари орасидан султон Жалолиддиндан бошқа ҳеч бирида мўғулларга қарши муқаддас уруш қилишга қодирини кўрмадим. Бундай истак уларнинг ҳеч қайсисида йўқ эди”, деган юқори баҳони берган.
Мўғуллар Хоразм давлати чегараларидан ўтганида Жалолиддин отасига мардлик қандай бўлиши кераклиги ҳақида сўзлар экан: “Сиз қўшинга буйруқ беринг-да, ўзингиз бир четда бизнинг Қалаба қозонишимизни кутинг!” деган журъатли таклифни билдирган эди.
Жалолиддин озодлик байроғи остида Эрон, Ироқ, Кавказ, Ўиндистондаги кучларни бирлаштириб, мўҚулларга қарши қаҳрамонлик билан олиб борган жами 15 тадан ортиқ жанглардан 10 тасида ажойиб ғалаба қозонган. Булар — Нисо, Қандаҳор, Валиён, Парвон, Гардиз, Шатра, Басра, ўарни, Рай, Исфахон ва энг ажойиби Парвон даштидаги ғалабадир.
Синд дарёси бўйидаги уч кунлик жанг шундай аёвсиз бўлгандики, бошқа жангларни унинг олдида болалар ўйини дейиш мумкин эди. Жалолиддинда 30 минг, мўғулларда 250 минг қўшин қатнашган жангнинг учинчи куни Жалолиддин аскарларининг 26 минги қирилиб, кўплаб хоразмликлар шаҳид бўлганига қарамай, мардларча майдонни тарк этмаслиги ватанпарварликнинг ҳақиқий олий кўриниши эди. Мўғуллар орасида ярадор бўлган ва ўлганлар эса янада кўпроқ эди. Шу катта тўсиқни Жалолиддин 4000 аскари билан енгиб Ҳиндистонга ўтиб кета олди. Чингизхон ва барча мўғуллар ҳайрат бармоғини тишлар экан, Чингизхон ўғилларига юзланди: “Отага берилган муносиб ўғил шундоқ бўлиши керак! У шундай қирғинбарот жанг майдонидан ва дарё гирдобидан қутулиб ҳимоя қирғоғига чиқа олдими, бу довюрак ҳали бошимизга кўп таҳликалар солади, ундан мислсиз қаҳрамонликлар ва ташвишлар кутиш мумкин. Шундай бўлса-да, ўлдирманг уни, у яшашга ҳақли!”
Тинчликпарвар, меҳнатсевар, кўп миллатли ва бағрикенг бўлган ўзбек халқининг мақсади эзгу — дунёда тинчлик ҳукм суриши. Кейинги йилларда Президентимиз Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида яратаётганимиз — янги Ўзбекистонда ҳам мана шундай эзгулик кучи улғайиб, бугун дунёни ўзига ром эта олди!
Биринчидан, биз янги ва замонавий давлат бошқарувида буюк боболаримиздан мерос бўлиб келаётган адолат йўлини танладик.
Иккинчидан, соҳибқирон бобомиз Амир Темурнинг “Миллатнинг дардига дармон бўлмоқ — чин вазифангиздур”  деган эзгу даъватини ҳаётимиз шиорига айлантирдик.
Учинчидан, яқин-йироқ давлатлар билан дўстона алоқаларни мустаҳкамлаб, бутун дунё халқлари манфаати учун бирдек дахлдор халқаро ташаббусларни илгари сура бошладик.
Тўртинчидан, мана шу ташаббусларнинг туб моҳияти тинчлик ва фаровонликни таъминлашга қаратилганини теран англаган дунё дипломатияси янги ¤збекистон ва бу мамлакат Президентини қўллаб-қувватлашга киришди.
Бугун, Ватан ҳимоячилари байрами арафасида халқимизнинг, буюк боболаримизнинг яна бир яшовчан салоҳиятини ёдга олгимиз келди. Халқимиз кўп синовлардан ёруғ юз билан ўтди. Бугунги кунларга етгунча не-не қақшатқич зарбаларга учрамади, дейсиз. Шу билан бирга, дунёга “Тамаддун ҳодисаси”ни ҳам мерос қолдирди. Гап шу ҳақда борар экан, буюк бобомиз Амир Темурнинг ҳарбий меросини тилга олиш ўринли бўлади.
Амир Темур — буюк ҳарбий саркарда, стратег, илм-фан, маданият ҳомийси, “Темурийлар Ренессанси” асосчиси. Соҳибқироннинг муваффақиятли ғалабалари, чуқур ўйланган стратегия ва тактикалари эса мутлақо ноёбдир.
Амир Темур меросидаги стратегик асар “Темур тузуклари”нинг бугунги кундаги аҳамиятига Президентимиз Шавкат Мирзиёев алоҳида аҳамият берди: “Инсон қадр-қимматини эъзозлаш, бунинг учун ҳар қандай ҳолатда ҳам адолатни қарор топтиришга қодир бўлган одил судлов тизимини шакллантириш биз учун ўтган икки йил давомида энг устувор вазифага айланди. Буюк соҳибқирон Амир Темур бобомиз Оқсарой пештоқига “Адолат — давлатнинг асоси ва ҳукмдорлар шиоридир”, деган ҳикматли сўзни ёздиргани бежиз эмас, албатта. Ушбу улуғвор ғоя инсон қадр-қимматини олий даражага кўтариш борасидаги амалий ҳаракатларимиз пойдеворига айланди”, дея бугунги кундаги адолатни барча соҳада кенг йўлга қўйиш сиёсатимизнинг негизи эканини яна бир бор таъкидлади.
Бу бежиз эмас. Чунончи, бугун дунёнинг кўп давлатлари ҳарб сиёсатида Амир Темур бобомиз ўгитлари ва бошқарув тутумларидан кенг фойдаланиб келмоқда. Буни бобомиз қўллаган ўнлаб ҳарбий атамалар бугунги кунда ҳам кўплаб мамлакатлар ҳарбий соҳасида қўлланиб келаётганида ҳам кўришимиз мумкин.
У хоҳ ошкора, хоҳ зимдан бўлсин, лекин бу — айни ҳақиқат. Бундан, албатта, фахрланамиз. Шу билан бирга, ўзимиз ҳам бу буюк меросдан самарали фойдаланишимиз керак. Шу мақсадда Президентимиз катта ишларни бошлаб берди.
Хусусан, давлатимиз раҳбари ташаббуси ва 2017 йил 5 июлдаги “Ўшларга оид давлат сиёсати самарадорлигини ошириш ва Ўзбекистон ёшлар иттифоқи фаолиятини қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги Фармони билан яқин-яқингача суворовчилар деб номланиб келган ҳарбий-академик лицейлар “Темурбеклар мактаби”га айлантирилди. Бунинг асоси сифатида “Буюк давлат арбоби ва саркарда соҳибқирон Амир Темурнинг Ватанга садоқат, эл-юртни ардоқлаш, мардлик, фидойилик ва адолатпарварлик каби юксак фазилатлари ёш авлод учун ўрнак бўлиб хизмат қилсин”, дейилган.
Амир Темур тарихини мукаммал баён этган буюк муаррих Шарафиддин Али Яздий ўзининг “Зафарнома” асарида “Ҳазрат Соҳибқирон ҳар ишгаким юз қўяр эди, ул ишни камолига еткурмагунча ул ишдин элик тортмас эрди”, деб юксак баҳо берган.
Амир Темурга буюк тарихий аҳамиятли баҳо берган машҳур Шарқ алломаси Ибн Халдун “Форслар ва араблар дунёда пешволик асрини ўтаб бўлди, энди бу вазифа Амир Темур даҳоси туфайли турклар қўлига ўтди”, деганида мутлақо ҳақ эди.
Амир Темур салтанатни бошқаришда “Куч — адолатдадир”, “Адолатли бўлсанг, нажот топасан”, “Бир кунлик адолат юз кунлик тоат-ибодатдан афзал” деган шиорлари дунё ҳукмдорларини ўзига жалб этса, ҳарбий бошқарувда эса унинг адолати — “Аскарни энг қуйи мартабадан олий мартабагача тарбиялаб кўтариш ҳақида”ги тузуги бунга яққол далил.
Амир Темур маҳоратини кўрсатувчи асосий жиҳат олдига қўйилган мақсадга жангсиз эришиш қобилиятидир. Асосан, кам сонли қўшин ва жанговар тайёргарлик орқали тўғри усуллар ва кам талафот билан жангда ғалабага эришишдир.
Амир Темурнинг ҳарбий истеъдоди — моҳир ташкилотчи ва атоқли саркарда сифатидаги фаолияти, адолатли давлат бошқаруви “Тузуклар”ида акс этган.
“Темур тузуклари” асарида Соҳибқироннинг маънавий-ахлоқий ва фалсафий фикрлари, мардлик ва шижоатни тарбиялашга қаратилган ғоялари ўз аксини топган. Ундаги Соҳибқирон ҳикматлари ҳозирги кунда халқ мақолларига айланган, десак, муболаға бўлмайди.
Жумладан:
адоват эмас, адолат керак;
бир кунлик адолат юз кунлик тоат-ибодатдан афзал;
бир калима ширин сўз қилични қинга киритар;
душмандан қўрқма, мунофиқдан қўрқ;
сўзлагувчи гарчи нодон бўлса ҳам, тингловчи доно бўлсин;
ақлли душман жоҳилу нодон дўстдан яхшироқ экан;
яхшини ёмон кунда имтиҳон қил;
бошсиз мамлакат — жонсиз танадир.
“Тузуклар”даги Соҳибқирон ҳикматларининг бугунги кунда ҳам долзарблиги ва аҳамияти ортиб бормоқда. “Салтанат тўнини кийгач, ўз тўшагимда роҳатда ухлаш ҳузур-ҳаловатидан воз кечдим”, “Маслаҳат, кенгаш, тадбиркорлик, ҳушёрлик билан мамлакатларни ўзимга бўйсундирдим. Кўп нарсани билиб турсам-да, билмасликка олдим, дўсту душман билан муросаю мадора қилдим”, “Душманларни дўстга айлантирдим”, “Менга ёмонликлар қилиб, бошим узра шамшир кўтарганлар, ишимга кўп зиён етказганларни ҳам агар улар илтижо билан тавба-тазарру қилиб келсалар, ҳурматлаб, ёмон қилмишларини хотирамдан ўчирдим. Мартабаларини оширдим. Улар билан муомалада шундай йўл тутдимки, агар хотираларида менга нисбатан шубҳаю қўрқув бўлса, бутунлай унутишар эди”, “Ҳеч кимдан ўч олиш мақомида бўлмадим. Тузимни тотиб, менга ёмонлик қилганларни Парвардигори оламга топширдим. Иш кўрсатган, шижоатли эр йигитларни қошимда тутдим, кўнгли бузуқ қўрқоқларни мажлисимдан қувиб юбордим”, деган эди буюк бобомиз.
“Тузуклар”даги сатрларга назар ташлар эканмиз, Амир Темурнинг умри давомида юритган оқилона сиёсати ва тадбирлари, давлатчилик тажрибасидан олинган қимматли хулосаларининг гувоҳи бўламиз.
Хусусан, “Ишбилармон, мардлик ва шижоат соҳиби, азми қатъий, тадбиркор ва ҳушёр бир киши минг-минглаб тадбирсиз, лоқайд кишилардан яхшидир” ёки “Юз минг отлиқ аскар қила олмаган ишни бир тўғри тадбир билан амалга ошириш мумкин”, шунингдек, “Бир ишга киришмай туриб, ундан қутулиб чиқиш йўлларини мўлжаллаб қўй” каби доно ўгитлари шулар жумласидан. Унинг бу каби ибратли ва кенг маъноли юзлаб ўгитлари ҳаётдан олинган сабоқлар мевасидир.
Амир Темур бобомизнинг номдор амирлар, элчилар ёки ўзга юрт ҳукмдорларига айтган фикрлари ҳам унинг ўткир ақл ва зеҳн эгаси, маънавий ҳамда ахлоқий қарашлари, донишмандлиги, билими кенглиги, бунёдкорлиги, илм-фан ҳомийси сифатидаги фаолияти ҳақида далилларга бой маълумотларни беради.
Соҳибқирон Амир Темурнинг шижоат ва мардлик ҳақидаги кўплаб ғоялари ўша даврдаёқ ҳарбий шиорлар сифатида қадрланган. Унинг Анқара жангидан олдин Йилдирим Боязид элчиларига мардлик ҳақида айтган фикри бунга далилдир. Жумладан, “Мард киши ўз сўзига вафо қилади, сўз билан иш орасида ихтилоф бўлиши — номардлик аломатидир” ёки “Салтанатни бошқаришда шамширни номус ва шараф билан тутиш” борасидаги васиятида ҳам мардлик ва юрт ташвиши акс этган.
Амир Темурнинг маънавий-ахлоқий меросини ўрганиш ҳозирги кунда янада долзарб ҳисобланади. “Темур тузуклари” асаридаги ватанпарварлик ғояларининг ёшларни юрт қайғуси ва уни севиб ардоқлаш руҳида тарбиялашдаги ўрни беқиёсдир.
“Тузуклар”дан фарзанд тарбиясида, шунингдек, Мудофаа вазирлиги тизимидаги ҳарбий хизматчиларнинг маънавий савиясини юксалтириш, миллий тарихимизни чуқур ўрганишда фойдаланиш, ушбу маънавий-ахлоқий ҳамда ҳарбий меросни, унинг ибратли ҳаёти ва ҳарбий-сиёсий фаолиятини кенг тарғиб этиш мақсадга мувофиқ. Зеро, буюк Амир Темур дунёга адолат тантанасини мерос қолдирди. Бу мерос бугун ҳам, кейин ҳам ўзининг сўнмас ва доимо талпинувчан руҳи билан дунё халқларини ҳамжиҳатлик ва бағрикенгликка, тўғри ва ҳалол яшашга, меҳрибон бўлишга чорлаб туради.
Соҳибқирон ҳазратларидаги ватанпарварлик, мардлик, юрт тинчлиги ва фаровонлиги, равнақи учун қалқон бўлиш каби фазилатлар нафақат шахсий намуна, шу билан бирга, Жаҳонгир Мирзо, Умаршайх Мирзо, Шоҳрух Мирзо, Мирзо Улуғбек, Заҳириддин Муҳаммад Бобур каби темурийлар фаолиятида ҳам мужассам бўлган.
Заҳириддин Муҳаммад — истеъдодли саркарда, довюраклиги ва жасурлиги учун ёшлигидан Бобур дейишган. “Барб” арабча “йўлбарс”дир. Бобур кучлар нотенг жангларда ажойиб ғалабаларни қўлга киритган. Масалан, Бобур 1496 — 1503 йилларда салтанат фахри бўлган Самарқандни душмандан олиш учун тенгсиз жангларга киришиб уч марта шаҳарни қўлга киритди. У Шайбонийхоннинг 15 минглик қўшини турган Самарқандга ўзининг бор-йўғи 200 кишилик аскари билан ҳужум қилишга журъат этиб, душманни қалъадан ҳайдашга эришган. Самарқандни биринчи марта 1497-1498 йилларда 100 кун, иккинчи марта 1499-1500 йилларда 6 ой, учинчи марта 1511 йилнинг охирида Шайбонийхон ўлимидан кейин яна келиб, эгаллаб яна 6 ой ҳукмронлик қилади. Шайбонийхоннинг жияни Убайдуллахондан жангда енгилгач Кобулга чиқиб кетади.
Ёки 1526 йил апрель ойида Деҳли яқинидаги Панипат жангида Бобур ўзининг 12 минг аскари билан 100 мингга яқин катта қўшин ва 2 мингга яқин ҳарбий филларга эга бўлган Деҳли султони Иброҳим Лўдийни тор-мор қилиб ғалаба қозонади. Сон жиҳатдан катта душман қўшини оз сонли лашкар билан тор-мор этилган бу жанг ҳарбий санъат тарихидан ўрин олган. Бунда “тўлҚама” деб аталган ҳарбий тактикани ишлатиб, порох билан ишлайдиган ҳарбий қурол — “тўфак”ни ва “Фаранги тўпи”, араваларга ҳам ўрнатилган “зарбзан қурол” каби ҳарбий аслаҳаларни жорий этган. Бобур мутлақо янги қурол — артиллерия аслаҳасининг илк намунасини яратган.
У жангда олдинда борар, қийин шароитларда ҳамма билан бирга бўлиб, машаққатни баҳам кўрар эди. Масалан, Бобур Ҳиротдалигида Кобулда нотинчлик юз бериб, тоғ йўли билан Кобулга қайтишга мажбур бўлади. Улар тоҚда отни, одамни кўмадиган қалин қорга дуч келишади. Шунда Бобур аскарлари билан баробар юриб, қор тепиб, йўл очади. Кечаси уни дам олгани ғорга таклиф қилганларида кўнмайди, бошқалар қатори очиқ ҳавода тунайди ва “Дўстлар билан бирга ўлиш тўйдир!” дейди.
Жангга кириш олдидан Мирзо Бобурнинг аскарларига мурожаати жуда таъсирлидир. “Ораларингизда ўлмайдиган, абадий тирик қоладиганингиз борми? Қуёш ботиш учун чиқади, одамзод ўлиш учун туғилади. Бу айни ҳақиқат! Ит ҳам ўлади, йигит ҳам ўлади. Лекин уларнинг ўлими орасида фарқ бор. Ит нафси сабаб ўлса, йигит ҳамиятини, юртини, ор-номусини ҳимоя қилиб жон таслим этади. Йигит киши ўз элини, Ватанини, шон-шавкатини, дин-диёнатини, она тупроғини кўз қорачиғидек асраш йўлида вафот этса, бу шарафли ўлимдир. Авлодларнинг эрки, тинч ва осойишта яшашидан улуғ неъмат борми ўзи”.
Хулоса сифатида айтиш жоизки, буюк саркардаларнинг ҳарбий даҳоси қуйидаги жиҳатларда намоён бўлган:
мунтазам қўшин тузиб, аскарларнинг жасурлиги, ҳарбий тайёргарлиги, жисмоний ва айниқса, маънавий тарбиясига катта эътибор қаратилган;
улар доим қўшиннинг олдинги сафида йўл бошлаб, оғир нуқталарда шахсий намуна ва қаҳрамонлик кўрсатган;
жангсиз ҳам стратег сифатида тактика, манёвр ва руҳий ҳужумларни ўз ўрнида ишлатиб ғалабага эришган;
буюк саркардалар душман билан “султоний” (“яккама-якка”) жангга чорлаш орқали жанг тақдирини ҳал қилган;
кучлар нисбати нотенг бўлган жангларга кириб, ҳарбий ҳийлалар ишлатиб,  ажойиб ғалабаларни қўлга киритган;
жангларга карнай-сурнай садолари остида, давлат байроҚини ҳилпиратиб, шердек наъра тортиб, шиддат билан “Ур-ҳо, ур!” деб, қўққисдан шиддатли ҳужум қилишган, душман кучларини ёйиб ташлашган, уларни тарқоқ бўлакларга бўлиб яксон қилишган ва муваффақиятга эришишган;
жанговар тартиби (ёсол) такомиллаштирилган, Амир Темур оғир қуролли (зирҳланган) отлиқларни жорий қилган, қўшин 7 қисмга ажратилиб, “қанбул” билан таъминланган, Бобур эса “тўлғама” тактикасини киритган;
саркардалар Шарқда янги ҳарбий техникаларни жорий этганлар. Амир Темур Шарқда биринчилардан бўлиб ўточар қуролни, Бобур ҳар бир инновацион Қояларда шахсан иштирок этган ва натижада катта тўппонча — “тўфак”, “фаранги тўпи” ҳамда “зарбзан қурол”ни яратган;
жангдан олдин саркардаларнинг аскарларни руҳлантириш учун ватанпарварлик ғоялари билан йўғрилган ва жанголди нутқлари бўлган;
вазиятни тез пайқаб олувчи стратег сифатида рақибларининг заиф томонларини сезгирлик билан аниқлаб, қийинчиликлардан қўрқмай, оғир шароитда ҳам қатъий мардона қарорлар қабул қила олганлар;
улар ҳимматли ва саховатпеша подшоҳ бўлганлар. Уларнинг инсонларга муруввати, кечиримлилиги ва шафқати кенг бўлиб, ҳатто душманларга ҳам мурувват кўрсатганлар.
Буюк саркардаларнинг ҳарбий маҳорати ва машҳур жанглари, жаҳон ҳарбий санъати ривожига қўшган ҳиссаси ҳали-ҳамон Ватанимиз ва хориж шарқшунослигида махсус тадқиқот мавзуси сифатида ўрганиб келинмоқда. Ушбу ҳарбий меросни тарихий манбалар асосида илмий тадқиқ этиш, жаҳон ҳарбий меросига қўшган ҳиссасига баҳо бериш — бугунги ҳарбий тарихнинг муҳим ва долзарб масалаларидан.
“Ҳаётнинг ўзи чевар”, дейди халқимиз. Бу ҳикмат руҳини бугунги ҳаётимиз билан боғласак, дунё силкиниб, тўлғаниб турган бир замонда янги Ўзбекистондаги осойишталик ва ҳамжиҳатлик муҳитининг қадри янада ошаверади. Шу сабабли таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан мамлакатимиз мудофаа қобилиятини юксалтириш, Қуролли Кучларни янада ривожлантириш йўлида қатор саъй-ҳаракатлар олиб борилмоқда, жумладан, барча қўшинда ҳамкорликдаги ҳозиржавоб ва жанговар тайёргарлик даражасини ошириш, ахборот ва киберхавфсизликни таъминлаш истиқболдаги долзарб вазифалар бўлиб қолади.
Ҳарбий кадрларни тайёрлаш ва малакасини ошириш ҳамда ҳарбий илмни ривожлантириш борасида Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони томонидан ҳарбий можаролар ва замонавий жанг амалиётларини, миллий ҳарбий санъат тарихини чуқур ўрганиш, қўшинларнинг тайёргарлик усул ва услубларини янада такомиллаштириш устувор вазифалари белгиланган.
Бу каби чора-тадбирлар замирида ҳам катта ҳаётий ҳақиқат турибди. Гап шундаки, мамлакат мудофаа салоҳияти қанчалик қудратли ва халқ билан бир тану бир жон бўлса, одамлар хотиржам яшайди. Хотиржамлик эса улуғвор режа-мақсадларни амалга оширишга ундайди.

Наши великие полководцы султан Джалалиддин Мангуберди, Сахибкиран Амир Темур, Захириддин Мухаммад Бабур построили царства "великих хорезмшахов", "великих Тимуридов", "великих бабуриан" и украсили их справедливыми законами. Это фигуры, которые привели судьбы народов Центральной Азии и Индии к прогрессу, к Ренессансу. Обладатели богатого наследия, такого как "Ловушки Темура", "Бобурнома".
Тот факт, что мы используем слово "рожденный" по отношению к этим великим военным гениям, является признаком того, что мы не понимаем их глубоко. Аллах создал их как образец мужества метинов для героических поступков. В мухорабасе, известном своими военными талантами, они показали, что земля напротив Йова священна - высшее проявление доблести и патриотизма.
Как отметил глава нашего государства, "Наши Вооруженные Силы сделали для себя лозунгом Благородный призыв Нашего Повелителя Амира Темура "быть лекарством от боли нации". Мы все с безграничной благодарностью отмечаем, что они стали ближе к нашему народу, сплотились, усилили мобилизацию и достойно выполнили поставленные перед ними важные задачи за короткие промежутки времени".
В жизни есть много явлений, которые объединяют людей. Гохи сочетает в себе радость, гохи сочетает в себе печаль. Есть еще одна могущественная сила - это мать Алла. С незапамятных времен наш народ говорил своим детям "алла", читая суры и аяты Корана и желая им стать великими и зрелыми людьми, вселяя в их сердца чувство патриотизма.
Это тот же факт, что любовь к Родине и ее процветанию, мир, стремление к благополучной жизни также объединяют граждан всей страны на пути к единой цели.
Если вы сможете всем телом ощутить чувство любви к Родине, ее мощное очарование, то воспитание души будет зреть. При этом мы хотим поговорить о главной основе духа военного патриотизма в нашем новом Узбекистане, о шедеврах нашего богатого национального наследия.
Султан Джалалиддин Мангуберди - отважный сын узбекского народа, несравненный по мужеству пехлеван. Он - полководец великого завоевателя Чингисхана, который был единственным противником в большом регионе.
Мирзо Улукбек в своей "истории четырех улусов" писал, что "люди вселенной не видели такого воина-Бахадура ни до, ни после Джалалиддина. Он возвеличивает то, что даже само величие склонится перед изобилием этой породы".
В то время как историк Насави описывает его как "величайшего льва среди львов", Алоуддин Джувайни заявил, что "никто в мире никогда не слышал о бундайине Марде, и он никогда не был среди предыдущих высокопоставленных лиц... Он был лучшим Львом среди Львов, самым храбрым рыцарем, самым роковым в армии", в то время как Ибн аль-Асир сказал: "Я не видел ни одного правителя мусульманских стран, способного вести священную войну против монголов, кроме султана Джалалиддина. Такого желания не было ни у кого из них", - дал он высокую оценку.
Когда монголы пересекли границы Хорезмийского государства, Джалалиддин сказал своему отцу о том, какой должна быть доблесть: "Пока ты командуешь армией, жди нашей победы с одной стороны!", что было смелым предложением.
Джалалиддин под знаменем свободы объединил свои силы в Иране, Ираке, на Кавказе, в Индии и одержал замечательные победы в 10 из более чем 15 сражений, в которых героически сражался с моголами. Это Нисо, Кандагар, Валийон, Парван, Гардиз, Шатра, Басра, О'Арни, Рэй, Исфахан, и самое удивительное - победа в степи Парван.
Трехдневная битва на реке Синд была настолько ожесточенной, что другие сражения по сравнению с ней можно было бы назвать детской игрой. Тот факт, что на третий день битвы, в которой приняли участие 30 000 солдат Джалалиддина и 250 000 солдат монголов, 26 000 солдат Джалалиддина были убиты, а многие хорезмийцы приняли мученическую смерть, не покинули поле боя в качестве наемников, был настоящим высшим проявлением патриотизма. Среди монголов было еще больше раненых и убитых. Это большое препятствие было преодолено Джалалиддином с 4000 солдатами, и он смог переправиться в Индию. Когда Чингисхан и все монголы в изумлении указали на него пальцем, Чингисхан обратился к своим сыновьям: "Таким должен быть достойный сын, данный отцу! Независимо от того, смог ли он выбраться из такой бойни на поле боя и речного водоворота и взобраться на защитную насыпь, эта бравада по-прежнему таит в себе множество опасностей для наших голов, от которых можно ожидать беспрецедентного героизма и беспокойства. Тем не менее, не убивайте его, он имеет право на жизнь!”
Целью мирного, трудолюбивого, многонационального и толерантного узбекского народа является установление мира в благородном мире. В последующие годы, под руководством нашего президента Шавката Мирзиеева, сила такого добра в новом Узбекистане возросла и сегодня смогла привести мир в чувство!
Во-первых, мы выбрали путь справедливости, который унаследовали от наших прадедов в новом и современном государственном управлении.
Во—вторых, мы сделали благородный призыв нашего благородного деда Амира Темура "быть лекарством от боли нации - твой истинный долг" девизом нашей жизни.
В-третьих, укрепив дружественные отношения с соседними странами, мы начали продвигать не менее актуальные международные инициативы на благо народов всего мира.
В-четвертых, именно благодаря мировой дипломатии теран осознал, что фундаментальная суть этих инициатив заключалась в обеспечении мира и процветания, и новые люди пришли поддержать Узбекистан и президента этой страны.
Сегодня, накануне праздника защитников Отечества, мы вспомнили еще об одном жизнеспособном потенциале нашего народа, о прадедах. Наш народ прошел много испытаний светом. Вы скажете, что ни-ни не пострадал до сегодняшнего дня. В то же время мир также унаследовал "инцидент в Тамаддуне". По ходу дела было бы уместно упомянуть о военном наследии нашего прадеда Амира Темура.
Амир Темур - великий военачальник, стратег, покровитель науки, культуры, основатель "Тимуридского ренессанса". Успешные победы вдохновителя, а также глубоко продуманная стратегия и тактика вдохновителя абсолютно уникальны.
"Наш Президент Шавкат Мирзиеев придавал особое значение сегодняшнему значению стратегической работы фонда наследия Амира Темура "Ловушки Темура": "Честь человеческого достоинства, формирование системы правосудия, для которой, в любом случае, возможно найти справедливость, стало высшим приоритетом для нас за последние два года. Конечно, не зря великий Сахибкиран Амир Темур написал мудрые слова "Справедливость - основа государства и девиз правителей" на пьедестале нашего деда Оксарой. Эта грандиозная идея стала основой наших практических усилий по поднятию человеческого достоинства на более высокий уровень", подтверждая, что сегодняшнее расширение правосудия во всех областях является основой нашей политики.
Это неспроста. Чунончи, сегодня многие страны мира широко используют огиты и методы управления нашего деда Амира Темура в военной политике. Мы можем видеть это даже тогда, когда десятки военных терминов, использованных нашим дедом, все еще используются в военной сфере многих стран сегодня.
Прозрачно это или нет, но это одна и та же истина. Мы действительно гордимся этим. В то же время мы сами должны эффективно использовать это великое наследие. С этой целью наш президент развернул большую работу.
В частности, по инициативе главы государства и указу от 5 июля 2017 года "О повышении эффективности государственной политики в этой области и поддержке деятельности Союза молодежи Узбекистана" военно-академические лицеи, до недавнего времени называвшиеся суворовскими, были преобразованы в "школу Темурбеклар". В качестве основания для этого было сказано, что "высокие качества великого государственного деятеля и главнокомандующего Амира Темура, такие как верность Родине, пыл, доблесть, самоотверженность и праведность, служат примером для подрастающего поколения".
Великий муаррикс Шарафиддин Али Язди, который дал прекрасный отчет об истории Амира Темура, дал высокую оценку в своем "Зафарнате", что "Господь Сахибкирон справлялся с любой работой, пока уль Измаил не возмужал, уль Измаил, уль ишдин элик тортмас эрди".
Ибн Халдун, знаменитый восточный аллама, давший Амиру Темуру великую исторически значимую оценку, был абсолютно прав, когда сказал, что "персы и арабы прошли век пешвы в мире, теперь эта задача перешла в руки турок благодаря гению Амира Темура".
В то время как девиз Амира Темура в управлении королевством "у власти — справедливость", "если ты справедлив, ты будешь спасен", "однодневное правосудие предпочтительнее ста дней полной молитвы" привлекает правителей мира, в военном правлении его справедливость является явным свидетельством это: "о повышении солдата с низшего ранга до высшего".
Основным аспектом, указывающим на мастерство Амира Темура, является способность достигать поставленной перед ним цели без боя. В основном, это достижение победы в бою правильными методами и с небольшими потерями за счет небольшого количества войск и боевой подготовки.
Военный талант Амира Темура - его деятельность как умелого организатора и блестящего полководца - отразился в "тузуках" справедливого государственного управления.
"Темур тузуклар" отражает духовно-нравственную и философскую мысль Сахибкирона, его идеи о воспитании доблести и шиджоата. Не будет преувеличением сказать, что приведенные в нем пословицы Сайткирана теперь стали народными пословицами.
Включая:
нужна справедливость, а не вражда;
один день справедливости предпочтительнее ста дней молитв;
одно ласковое слово калимы вонзает меч во влагалище;
не бойтесь врага, бойтесь лицемерия;
говорящий может сделать слушателя мудрым, даже если он невежествен;
оказывается, умный враг лучше невежественного друга;
испытай добро в плохой день;
безголовая страна - это безжизненное тело.
Актуальность и важность садигиранских пословиц в "ловушках" растет и сегодня. "Надев королевский плащ, я отказался от удовольствия спать в своей постели", "с помощью советов, совещательности, предприимчивости, бдительности я подчинил себе страны. Хотя я многое узнал, я не знал, я шел на компромиссы и мадору с друзьями и врагами", "Я сделал врагов друзьями", "Я вычеркнул из своей памяти тех, кто причинил мне зло и поднял свечу над моей головой, и тех, кто причинил много вреда моему здоровью". работать, даже если они раскаивались в своих мольбах, уважали и совершали плохие поступки. Я повысил свою карьеру. Общаясь с ними, я вел себя таким образом, что если бы в их воспоминаниях были сомнения и страхи на мой счет, они были бы полностью забыты", "Я не был в статусе мести кому-либо. Я пробую свою соль на вкус и передаю Господу Вселенной тех, кто причинил мне зло. Я взял молодых людей на руки и изгнал испорченных трусов из моего собрания", - сказал наш прадедушка.
Глядя на линии в "дырах", мы станем свидетелями рациональной политики и деятельности Амира Темура на протяжении всей его жизни, его ценных выводов из опыта государственности.
В частности, такие мудрые наставления, как "бизнесмен, человек доблести и мужества, человек настойчивости, предприниматель и бдительность лучше, чем многотысячный человек или тысячи без меры мирян" или "то, что не смогли сделать сто тысяч кавалеристов, можно сделать одним правильным мероприятием", а также "изложил способы избавиться от этого без Его сотен таких поучительных и многозначительных клятв, которые являются плодом уроков, извлеченных из жизни.
Мнения деда эмира Темура о номинальных эмирах, эмиссарах или правителях чужой страны также содержат богатую доказательствами информацию о его деятельности как обладателя острого ума и сообразительности, духовно-нравственных взглядов, мудрости, широты знаний, изобретательности, покровителя науки.
Многие идеи сахибкирона Амира Темура о мужестве и доблести уже в то время ценились как военные лозунги. Свидетельством этого является его мнение о доблести, высказанное боязидским посланникам Йылдырыма перед битвой при Анкаре. В частности, его завещание "милосердный человек должен соблюдать свое слово, быть несогласным между словами и делами — признак номардизма" или "с достоинством и честью удерживать шамшир в управлении королевством" также отражало беспокойство о Доблести и земле.
Изучение духовно-нравственного наследия Амира Темура сейчас считается более актуальным. Роль патриотических идей в произведении "Ловушки Тимура" в воспитании молодежи в духе скорби о земле, ее любви и пылкости несравнима.
Целесообразно воспитывать детей из "тузуков", а также повышать духовный уровень военнослужащих в системе Министерства обороны, использовать это в глубоком изучении нашей национальной истории, широко пропагандировать это духовно-нравственное и военное наследие, его поучительную жизненную и военно-политическую деятельность. В конце концов, великий эмир Темур унаследовал миру торжество справедливости. Это наследие, как сегодня, так и тогда, с его неугасимым и вечно непоколебимым духом, призывает народы мира к гармонии и терпимости, жить правильно и честно, быть добрыми.
Такие качества, как патриотизм, доблесть, мир и процветание земли, являющиеся щитом процветания Владыки Сахибкирана, являются не только личным примером, но и воплощены в деятельности таких тимуровцев, как Джахангир Мирза, Умаршайх Мирза, Шохрух Мирза, Мирзо Улугбек, Захириддин Мухаммад Бабур.
Захириддин Мухаммад - талантливый саркар, которого с раннего возраста называли Бабуром за его мужество. "Барб" по-арабски означает "Тигр". Войска Бобра одержали замечательные победы в битвах при Нотенге. Например, Бабур трижды захватывал город, вступая в неравные бои, чтобы отнять у врага Самарканд, гордость королевства, с 1496 по 1503 год. Он осмелился напасть на Самарканд, где стояла 15-тысячная армия Шейбани-хана, имея при себе всего 200 человек, и сумел выбить врага из крепости. Впервые Самаркандом правили 100 дней в 1497-1498 годах, во второй раз - 6 месяцев в 1499-1500 годах и в третий раз - еще 6 месяцев после смерти Шейбани-хана в конце 1511 года. Племянник Шайбани-хана, Убайдуллахан, покидает Кабул после того, как его сменили в бою.
Или в битве при Панипате близ Дели в апреле 1526 года Бабур со своим войском в 12 000 человек едва не нанес поражение Ибрагиму Лоуди, султану Дели, у которого было около 100 000 крупных войск и около 2000 боевых слонов. Значительно превосходящая по численности вражеская армия была разгромлена небольшим количеством войск, и это сражение заняло свое место в истории военного искусства. При этом так называемая "Волна" использовала военную тактику для внедрения боевого оружия, работающего на порохе, "тауфак", и военной техники, такой как "пушка фаранги", "пушка зарбзан", которая также устанавливалась на колесницах. Бабур создал первый образец совершенно нового оружия — артиллерийской брони.
Он шел впереди в бою, оставался со всеми в сложных условиях и разделял тяготы. Например, у Бабура Хиротдаги в Кабуле беспорядки, и он вынужден возвращаться в Кабул горной дорогой. Они натыкаются на толстый слой снега на скале, который погребает лошадь, человека. Затем Бобр пойдет со своими солдатами, и снег сдует и освободит дорогу. Тот факт, что он отдыхал ночью, не убеждает его, когда они приглашают его в пещеру, он, среди прочих, проводит ночь на открытом воздухе и говорит: "Умереть с друзьями - это свадьба!" - говорит он.
Обращение Мирзо Бабура к своим солдатам перед вступлением в бой очень впечатляет. "Есть ли между вами соглашение, что вы не умрете, что вы будете жить вечно? Солнце выходит, чтобы сесть, человечество рождается, чтобы умереть. Это та же истина! Собака тоже умирает, и молодой человек умирает. Но между их смертями есть разница. Когда собака умирает от похоти, молодой человек отдает свою душу, защищая свое сердце, свою землю или имя. Это почетная смерть, если молодой человек умирает на пути к сохранению своей собственной души, своей родины, славы, религии, земли матери, как глазного яблока. Есть ли величие в том, чтобы поколения жили в мире и умиротворенности."
В качестве заключения стоит сказать, что военный гений великих полководцев проявлялся в следующих аспектах:
сформировав регулярную армию, большое внимание уделялось мужеству, военной подготовке, физическому и, в частности, духовному воспитанию солдат;
они всегда показывали личный пример и героизм в трудные моменты, начиная путь на передовой армии;
как стратег, даже без боя он добивался победы, используя тактику, манеры поведения и психические атаки вместо себя;
великие военачальники решали судьбу битвы, вызывая врага на поединок. битва "султанат" ("один на один");
вступая в сражения, в которых соотношение сил было невысоко, он применял военные хитрости и одерживал отличные победы;
под звуки громкого шума сражений, размахивая государственным флагом, бушуя, как лев, выкрикивая "ур-хо, ур!", яростные атаки копытных, рассеивать силы противника, разбивать их на разрозненные части и добиваться успеха;
боевой порядок (йосол) был улучшен, Амир Темур ввел тяжеловооруженную (бронированную) кавалерию, армия была разделена на 7 частей и снабжена "канбулом", в то время как Бабур ввел тактику "набивки";
командиры были теми, кто внедрял новые военные методы на Востоке. Амир Темур был одним из первых, кто создал оружие О'тохар на Востоке, Бабур лично участвовал в каждой из инновационных разработок, и в результате создал большой пистолет — "тауфак", "пушку фаранги", а также "оружие зарбзан".;
перед битвой военачальники были проникнуты патриотическими идеями, чтобы вдохновить солдат, и произносились довоенные речи;
те, кто, как стратег, быстро подмечавший ситуацию, умел чутко выявлять слабые стороны своих противников и не бояться трудностей, а принимать решительные решения даже в сложных условиях;
они были царями благодати и великодушия. Они обладали широким спектром человеческих симпатий, умели прощать и сострадать и даже проявляли большую симпатию к врагам.
Военное мастерство и знаменитые сражения великих полководцев, их вклад в развитие мирового военного искусства до сих пор изучаются как особый предмет исследований в востоковедении нашей родины и за рубежом. Научное исследование этого военного наследия на основе исторических источников, оценка его вклада в мировое военное наследие — из важных и актуальных вопросов современной военной истории.
"Сама жизнь - это чевар", - говорит наш народ. Если мы привнесем этот дух мудрости в нашу сегодняшнюю жизнь, ценность атмосферы спокойствия и гармонии в Новом Узбекистане будет продолжать возрастать во времена, когда мир сотрясается и наполняется. Поэтому следует отметить, что президентом Республики Узбекистан предпринимается ряд усилий по повышению обороноспособности нашей страны, дальнейшему развитию Вооруженных сил, в том числе повышению уровня взаимодействия и боевой подготовки во всех войсках, обеспечение информационной и кибербезопасности остаются актуальными задачами в будущем.
Приоритеты Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами по подготовке и переподготовке военных кадров и развитию военной науки устанавливаются Верховным Главнокомандующим Вооруженными Силами, глубокое изучение военных конфликтов и современной боевой практики, истории отечественного военного искусства, дальнейшее совершенствование методов и методик подготовки войск.
Даже в Замири, при таких мерах, как эта, есть великая жизненная истина. Дело в том, что когда оборонный потенциал страны столь же силен, а тело с народом - это душа, люди живут спокойно. Спокойствие, с другой стороны, мотивирует к реализации грандиозного плана-цели.