Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-yanvar kuni savdo va xizmatlarni rivojlantirish, turizm va madaniyat maskanlarini barpo etishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Bu haqda o‘tgan yili 18-dekabrda bo‘lgan videoselektor yig‘ilishida topshiriqlar berilgan edi. Xususan, mamlakatimizda turizm salohiyati katta ekani, uni samarali ishga solib, turizm maskanlari va mehmon o‘rinlarini ko‘paytirish lozimligi ta’kidlangandi.
Taqdimotda shunga muvofiq tayyorlangan loyihalar ko‘rib chiqildi.
Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz, Toshkent viloyatining Parkent tumani tog‘lari juda xushmanzara. Ayniqsa, bahor-yoz mavsumida sayyohlar bilan gavjum. Bu boradagi sharoitlarni kengaytirish maqsadida Shahrisabzdagi Miraki, Parkentning Nurobod va Kumushkon hududlarida zamonaviy dam olish maskanlarini barpo etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Qashqadaryodagi Maydanak tog‘ maskanida yengil konstruksiyali xostellar qurish, mavjud binolarni savdo va xizmatlarga qayta ixtisoslashtirish, hududni obodonlashtirish mo‘ljallangan.
Turistlar boradigan joylardan biri bu – bozor. Lekin bugungi kunda ayrim bozorlarimiz turistlar uchun jozibador emas, ularda milliy kolorit yetishmaydi.
Shu bois davlatimiz rahbari milliy madaniyatimizni aks ettirgan bozor majmualari loyihasini ishlab chiqish vazifasini qo‘ygan edi. Taqdimotda tarixiy shaharlarimizdagi bozorlarni turistlar uchun jozibador maskanlarga aylantirish bo‘yicha dastlabki loyihalar namoyish qilindi.
– Bozorlarimizning o‘ziga xos jihatlarini saqlab qolgan holda ularni yurtimizning “tashrif qog‘ozi”ga aylantirish kerak. Oziq-ovqat, kiyim-kechak, zargarlik do‘konlari, oshxonalar, ko‘ngilochar maskanlar hamohang bo‘lishi, xaridorlar va turistlarni o‘ziga jalb qilishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu borada Turkiya va arab mamlakatlari tajribasini o‘rganish, loyihalashtirishga xorijiy mutaxassislarni taklif etish muhimligi aytib o‘tildi.
Taqdimotda Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva kabi turizm markazlarida qurilishi rejalashtirilayotgan bozorlar haqida ham axborot berildi. Davlatimiz rahbari ularda ham hududiy koloritni aks ettirish, turistlar uchun kengroq sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimiz Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashining majlisida Toshkent davlat sirki faoliyatini yaxshilash masalasiga to‘xtalib o‘tgan edi. Bugungi taqdimotda ushbu madaniyat dargohini ta’mirlash, soha uchun kadrlar tayyorlashda ta’lim va amaliyotni uyg‘unlashtirish maqsadida 300 o‘rinli o‘quv binosini barpo etish rejalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni takomillashtirish va sifatli qurish yuzasidan qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

On January 9, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with a presentation on the development of trade and services infrastructure, construction of cultural and tourism facilities.
The relevant instructions were given at a video conference held on December 18 last year. In particular, it was pointed out the need to effectively use the large tourist potential of our country, increase the number of tourist sites and guest accommodation.
At the presentation today, the projects developed in accordance with these tasks are considered.
The picturesque mountain landscape of Shakhrisabz district of Kashkadarya region, Parkent district of Tashkent region attract the attention of numerous tourists, especially in the spring and summer season. In order to expand the conditions for tourists, it is planned to build modern recreation centers in the villages of Miraki in Shakhrisabz, Nurobod and Kumushkon in the Parkent district.
It also provides for the organization of hostels made of lightweight structures on the Maidanak plateau in the Kashkadarya region, the conversion of existing buildings for trade and services, and landscaping.
Markets are one of the centers of attraction for tourists. But today some of our markets are not attractive for tourists, they lack national flavor.
In this regard, the head of state was instructed to develop a project of market complexes reflecting our national culture. At today's presentation, preliminary projects were considered to transform the markets of historical cities into complexes attractive to tourists.
- It is necessary to turn the markets into a "business card" of the country, preserving their unique features. Food, clothing, jewelry stores, gastronomic and entertainment establishments should harmoniously complement each other and attract buyers and tourists," Shavkat Mirziyoyev said.
The importance of studying the relevant experience of Turkey and Arab countries and attracting foreign specialists to design was noted.
The presentation also provides information about the markets that are planned to be built in such tourist centers as Tashkent, Samarkand, Bukhara, Khiva. The Head of State gave instructions on reflecting the color of the regions in the projects, creating wide conditions for tourists.
At a meeting of the Republican Council for Spirituality and Enlightenment, the President raised the issue of improving the activities of the Tashkent State Circus. At today's presentation, plans were considered for the renovation of the building of this cultural institution, as well as the construction of an educational building with 300 seats in order to integrate education and practice in the training of circus art personnel.