Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-yanvar kuni savdo va xizmatlarni rivojlantirish, turizm va madaniyat maskanlarini barpo etishga oid taqdimot bilan tanishdi.
Bu haqda o‘tgan yili 18-dekabrda bo‘lgan videoselektor yig‘ilishida topshiriqlar berilgan edi. Xususan, mamlakatimizda turizm salohiyati katta ekani, uni samarali ishga solib, turizm maskanlari va mehmon o‘rinlarini ko‘paytirish lozimligi ta’kidlangandi.
Taqdimotda shunga muvofiq tayyorlangan loyihalar ko‘rib chiqildi.
Qashqadaryo viloyatining Shahrisabz, Toshkent viloyatining Parkent tumani tog‘lari juda xushmanzara. Ayniqsa, bahor-yoz mavsumida sayyohlar bilan gavjum. Bu boradagi sharoitlarni kengaytirish maqsadida Shahrisabzdagi Miraki, Parkentning Nurobod va Kumushkon hududlarida zamonaviy dam olish maskanlarini barpo etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, Qashqadaryodagi Maydanak tog‘ maskanida yengil konstruksiyali xostellar qurish, mavjud binolarni savdo va xizmatlarga qayta ixtisoslashtirish, hududni obodonlashtirish mo‘ljallangan.
Turistlar boradigan joylardan biri bu – bozor. Lekin bugungi kunda ayrim bozorlarimiz turistlar uchun jozibador emas, ularda milliy kolorit yetishmaydi.
Shu bois davlatimiz rahbari milliy madaniyatimizni aks ettirgan bozor majmualari loyihasini ishlab chiqish vazifasini qo‘ygan edi. Taqdimotda tarixiy shaharlarimizdagi bozorlarni turistlar uchun jozibador maskanlarga aylantirish bo‘yicha dastlabki loyihalar namoyish qilindi.
– Bozorlarimizning o‘ziga xos jihatlarini saqlab qolgan holda ularni yurtimizning “tashrif qog‘ozi”ga aylantirish kerak. Oziq-ovqat, kiyim-kechak, zargarlik do‘konlari, oshxonalar, ko‘ngilochar maskanlar hamohang bo‘lishi, xaridorlar va turistlarni o‘ziga jalb qilishi zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu borada Turkiya va arab mamlakatlari tajribasini o‘rganish, loyihalashtirishga xorijiy mutaxassislarni taklif etish muhimligi aytib o‘tildi.
Taqdimotda Toshkent, Samarqand, Buxoro va Xiva kabi turizm markazlarida qurilishi rejalashtirilayotgan bozorlar haqida ham axborot berildi. Davlatimiz rahbari ularda ham hududiy koloritni aks ettirish, turistlar uchun kengroq sharoit yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezidentimiz Respublika Ma’naviyat va ma’rifat kengashining majlisida Toshkent davlat sirki faoliyatini yaxshilash masalasiga to‘xtalib o‘tgan edi. Bugungi taqdimotda ushbu madaniyat dargohini ta’mirlash, soha uchun kadrlar tayyorlashda ta’lim va amaliyotni uyg‘unlashtirish maqsadida 300 o‘rinli o‘quv binosini barpo etish rejalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari loyihalarni takomillashtirish va sifatli qurish yuzasidan qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.

Представлены проекты в сферах торговли, сервиса и культуры
Президент Шавкат Мирзиёев 9 января ознакомился с презентацией о развитии инфраструктуры торговли и услуг, строительстве объектов культуры и туризма.
Соответствующие поручения были даны на видеоселекторном совещании, состоявшемся 18 декабря прошлого года. В частности, было указано на необходимость эффективного задействования большого туристического потенциала нашей страны, увеличения количества туристических объектов и мест размещения гостей.
На презентации сегодня рассмотрены проекты, разработанные в соответствии с этими задачами.
Живописный горный ландшафт Шахрисабзского района Кашкадарьинской области, Паркентского района Ташкентской области привлекают внимание многочисленных туристов, особенно в весенне-летний сезон. В целях расширения условий для туристов планируется построить современные базы отдыха в селах Мираки Шахрисабзского, Нуробод и Кумушкон Паркентского района.
Также предусматриваются организация хостелов из легких конструкций на плато Майданак в Кашкадарьинской области, перепрофилирование существующих зданий под сферу торговли и услуг, благоустройство территории.
Одним из центров притяжения туристов являются рынки. Но сегодня некоторые наши рынки не привлекательны для туристов, им не хватает национального колорита.
В связи с этим главой государства было поручено разработать проект рыночных комплексов, отражающих нашу национальную культуру. На сегодняшней презентации были рассмотрены подготовленные предварительные проекты по превращению рынков исторических городов в комплексы, привлекательные для туристов.
- Следует превратить рынки в «визитную карточку» страны, сохранив их уникальные особенности. Магазины продуктов питания, одежды, ювелирных изделий, гастрономические, развлекательные заведения должны гармонично дополнять друг друга и привлекать покупателей и туристов, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Отмечена важность изучения соответствующего опыта Турции и арабских стран, привлечения зарубежных специалистов к проектированию.
В ходе презентации также представлена информация о рынках, которые планируется построить в таких туристических центрах, как Ташкент, Самарканд, Бухара, Хива. Глава государства дал указания по отражению в проектах колорита регионов, созданию широких условий для туристов.
На заседании Республиканского совета по духовности и просветительству Президентом был затронут вопрос совершенствования деятельности Ташкентского государственного цирка. На сегодняшней презентации рассмотрены планы по ремонту здания этого учреждения культуры, а также строительству учебного корпуса на 300 мест в целях интеграции обучения и практики в процессе подготовки кадров циркового искусства.