Prezident Shavkat Mirziyoyev 8-yanvar kuni aholi bandligini oshirish hamda tadbirkorlik sohasidagi majburiy talablarni qisqartirishga oid takliflar taqdimoti bilan tanishdi.
Rasmiy statistikaga ko‘ra, yurtimizda ishsizlar soni 1 million 300 ming nafarni tashkil qiladi. Bu yil yana 2 million 400 ming aholi mehnat bozoriga kirib keladi.
Shularni inobatga olib, sifatli va yuqori daromadli ish o‘rinlari hisobiga joriy yilda 5 million aholining bandligini ta’minlash maqsad qilingan. Jumladan, xizmatlar sohasida 2,5 million, qishloq xo‘jaligida 2,1 million, investitsiya loyihalari va sanoatda 250 ming, qurilishda 140 ming ish joyi yaratish imkoniyati bor.
Bundan tashqari, zamonaviy moliyaviy instrumentlar, jumladan, mikromoliyalashning yangi tizimini keng joriy qilish orqali 2 million aholini biznesga jalb qilish ko‘zda tutilmoqda.
Taqdimotda mutasaddilar 2024-yilda yangi ish o‘rinlari tashkil etish va aholi bandligiga ko‘maklashish dasturi bo‘yicha axborot berdi.
Davlatimiz rahbari bu dasturni ma’qullab, uni amalga oshirish yuzasidan qo‘shimcha ko‘rsatmalar berdi.
So‘nggi yillarda 2 million 400 ming aholi o‘zini o‘zi band qilgani ta’kidlanib, endi ularning faoliyatini kengaytirish, bosqichma-bosqich kichik biznesga o‘tkazish va bozor topishiga ko‘maklashish muhimligi aytildi. “Mening biznesim” platformasi, “Biznesga birinchi qadam” bank kartalari joriy etilishi buning uchun qulaylik yaratadi.
Iqtisodiy aylanmaga kiritilmagan yerlarni infratuzilmaga ulash, loyihalarni ishga tushirish uchun tashabbuskorlarni qo‘llab-quvvatlash zarurligi qayd etildi. “Agregator” tizimi asosida “100 ming eksportchi dehqon” dasturi joriy qilinib, bu yil 15 ming gektar yer maydonlari auksionga chiqarilishi belgilandi.
Mehnat stajiga ega bo‘lmagan shaxslarni kasb-hunarga o‘qitish, ijtimoiy reyestrdagi fuqarolarni ishga olgan korxonalarga soliq bo‘yicha yengilliklar qo‘llash muhimligi ham aytib o‘tildi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligiga yangi ish o‘rinlari yaratish bo‘yicha qo‘shimcha zaxira va imkoniyatlarni aniqlash vazifasi qo‘yildi.
Taqdimotda tadbirkorlik sohasidagi majburiy talablarni qisqartirish hamda litsenziyalash tartibini soddalashtirishga oid takliflar ham ko‘rib chiqildi.
Ma’lumki, bu yil yurtimizda “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili” deb e’lon qilindi. Biznesni yuritish uchun yanada qulay sharoitlar yaratish maqsad qilingan.
Aytish joizki, shu paytgacha tadbirkorlardan mavjud ma’lumotlarni qo‘shimcha ravishda talab qilish holatlari bor edi. Joriy yildan boshlab 34 turdagi hisobotlar bekor qilinmoqda. Buning natijasida har yili 21 mingdan ortiq tadbirkorning 500 million so‘m xarajati tejaladi.
O‘zi umuman, tadbirkorlar tomonidan taqdim etiladigan hisobotlarning yagona ro‘yxati tasdiqlanmagan. Shu bois davlatimiz rahbari yagona hisobotlar tizimini joriy qilish bo‘yicha topshiriq berdi.
Shuningdek, tadbirkorlarga majburiy talablarni qisqartirish maqsadida 16 ta litsenziya va ruxsatnomani bekor qilish lozimligi belgilandi.
Bu borada berilayotgan yengilliklarni tadbirkorlarga yetkazish, ularning takliflarini doimiy o‘rganib, statistik hisobotlarni yanada maqbullashtirib borish vazifasi qo‘yildi.

Обсуждены предложения в сферах занятости и предпринимательства
Президент Шавкат Мирзиёев 8 января ознакомился с презентацией предложений по повышению занятости населения и сокращению требований в сфере предпринимательства.
По официальной статистике, число безработных в нашей стране составляет 1,3 миллиона. В этом году на рынок труда выйдут еще 2,4 миллиона человек.
С учетом этого в текущем году за счет создания на местах устойчивых и высокодоходных рабочих мест запланировано обеспечить занятость 5 миллиона человек. В частности, имеются возможности для обеспечения занятости 2,5 миллионов человек в сфере услуг, 2,1 миллиона в сельском хозяйстве, 250 тысяч в инвестиционных проектах и ​​промышленности, 140 тысяч в строительстве.
Кроме того, планируется вовлечь в бизнес 2 миллиона человек за счет широкого внедрения новых финансовых инструментов, в том числе новой системы микрофинансирования.
На презентации ответственные лица представили информацию о программе создания новых рабочих мест и содействия занятости населения на 2024 год.
Глава нашего государства одобрил эту программу и дал дополнительные указания по ее реализации.
Отмечалось, что в последние годы самозанятыми стали 2,4 миллиона человек, теперь необходимо оказать им содействие в расширении деятельности, поэтапном переходе к малому бизнесу и поиске рынков. Этому будет способствовать внедрение платформы «Мой бизнес» и банковских карт «Первый шаг к бизнесу».
Подчеркнута необходимость создания инфраструктуры на землях, не включенных в хозяйственный оборот, поддержки инициаторов проектов. Определено, что на базе системы «Агрегатор» будет внедрена программа «100 тысяч дехкан-экспортеров», в этом году на аукцион будет выставлено 15 тысяч гектаров земель.
Также отмечена важность профессионального обучения лиц, не имеющих опыта работы, предоставления налоговых льгот предприятиям, принимающим на работу граждан из социального реестра.
Министерству экономики и финансов поручено выявить дополнительные резервы и возможности для создания новых рабочих мест.
На презентации также рассмотрены предложения по сокращению обязательных требований в сфере предпринимательства и упрощению порядка лицензирования.
Как известно, нынешний год объявлен в нашей стране «Годом поддержки молодежи и бизнеса». Предусмотрено создание еще более благоприятных условий для ведения бизнеса.
Следует отметить, что до сих пор наблюдаются случаи истребования от предпринимателей дополнительных сведений, уже имеющихся в соответствующих информационных системах. В связи с этим начиная с текущего года отменяется 34 вида справок и отчетности. Благодаря этому более 21 тысячи предпринимателей смогут ежегодно экономить 500 миллионов сумов.
В целом единый перечень отчетов, представляемых предпринимателями, отсутствует. В связи с этим глава государства поручил внедрить единую систему отчетности.
Также в целях сокращения требований к предпринимателям указано на необходимость отмены 16 видов лицензий и разрешений.
Поставлена ​​задача проинформировать предпринимателей о нововведениях в сфере, постоянно анализировать их предложения и продолжить работу по оптимизации статистической отчетности.