Prezident Shavkat Mirziyoyev 15-dekabr kuni yoshlar siyosatida amalga oshirilgan ishlar va kelgusi yildagi ustuvor vazifalar bo‘yicha hisobot bilan tanishdi.
Bu boradagi chora-tadbirlar 7 ta yo‘nalishda amalga oshirildi. Davlatning alohida e’tiboriga muhtoj 396 ming nafar yoshlar mutasaddi rahbarlarga biriktirilib, ular bilan individual ishlash orqali 331 mingining hayotda o‘z o‘rnini topishiga ko‘maklashildi. Jumladan, 94 ming nafarining bandligi ta’minlandi, 56 mingi kasb-hunarlarga o‘qitildi.
“Yoshlar daftari” orqali ko‘rsatiladigan yordam turlari soni 30 taga yetdi, murojaatlarni ko‘rib chiqish muddati esa 30 kundan 5 kungacha qisqardi.
Joriy yilda yoshlar yetakchilari tavsiyasi bilan 338 ming nafar yigit-qizga 444 milliard so‘mlik yordam ko‘rsatildi. Xususan, talabalarning shartnoma mablag‘lari to‘landi, xorijiy tillar va zamonaviy kasblarga o‘qitish xarajatlari qoplab berildi. Ishsiz yoshlarga mehnat qurollari ajratildi.
Har bir mahallada “Yoshlar bandligi dasturi” amalga oshirilib, joriy yilda 236 ming nafar ishsiz yigit-qiz va 189 ming nafar maktab bitiruvchisining bandligi ta’minlandi.
“Besh tashabbus olimpiadasi” bu yildan boshlab 4 ta yo‘nalishda –mahalla, maktab, professional ta’lim va oliygohlar tizimida o‘tkazilib, jami 12 million nafar yoshlar qamrab olindi. Unda g‘olib bo‘lgan yoshlarning mahallalarida jami 623 ta sport maydonchasi barpo etildi.
Iste’dodlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida Toshkent shahridagi Yoshlar ijod saroyida kechayu-kunduz faoliyat yuritadigan ilk “Kreativ park” foydalanishga topshirildi. “Zakovat” va boshqa intellektual o‘yinlarga 2 million nafar yoshlar jalb qilindi.
Prezidentimizga Navoiy viloyatida barpo etilgan To‘dako‘l xalqaro shaxmat maktabi to‘g‘risida ham ma’lumot berildi.
Zamonaviy infratuzilma bilan ta’minlangan ushbu maktab yil davomida 1 ming 700 nafar o‘g‘il-qizni o‘qitish va 7,5 ming nafar yoshni turli tadbirlar bilan qamrab olish imkoniyatiga ega. U yerda jahon va Osiyo chempionatlari, universiada kabi xalqaro musobaqalarni o‘tkazish uchun barcha shart-sharoit yaratilgan.
Davlatimiz rahbari ushbu maktabga xalqaro grossmeysterlarni olib kelib, olis hududlardagi iqtidorli bolalarni ham jalb qilish, ular uchun shaxmat bo‘yicha qisqa muddatli oromgohlar tashkil qilish va tegishli sertifikatlar berishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi. Shuningdek, u mamlakatimizdagi barcha umumta’lim maktablari uchun tajriba va metodika manbai bo‘lishi kerakligi, shaxmat darslarini olib borish jarayonini raqamlashtirish lozimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Yig‘ilishda yoshlar bilan ishlash borasida 2024-yilga mo‘ljallangan ustuvor vazifalarga ham e’tibor qaratildi.
Har bir hudud, vazirlik va idoralar tizimida yoshlar bilan ishlash bo‘yicha yangicha yondashuv joriy etiladi. Yoshlar yetakchisi tavsiyasi bilan beriladigan yordam turlari transformatsiya qilinib, asosiy e’tibor ularni zamonaviy kasb-hunarga o‘rgatishga qaratiladi.
Bolalarning ko‘nikmalari, qiziqishlari va iste’dodini rivojlantirish, ularni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash maqsadida O‘zbekiston bolalar tashkilotini tuzish taklifi bildirildi. Yoshlar muammolarini o‘rganish va istiqbolli kadrlar tayyorlash borasidagi ilmiy-tadqiqot va tahliliy ishlarni takomillashtirish zarurligi qayd etildi.
“Ibrat farzandlari” loyihasi orqali xorijiy tillarni o‘rganayotgan yoshlar soni 1 million nafarga, “Mutolaa” dasturi orqali yosh kitobxonlar soni 1,5 million nafarga yetkazish choralari ko‘riladi. Buning uchun hududlarda qo‘shimcha infratuzilma barpo etilib, yoshlarning bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish, iqtidor va iste’dodini ro‘yobga chiqarish uchun yanada keng sharoitlar yaratiladi.

Президент Шавкат Мирзиёев 15 декабря ознакомился с отчетом о проделанной в текущем году работе и приоритетных задачах на следующий год в области молодежной политики.
За минувший период реализованы меры по 7 направлениям. За ответственными руководителями закреплены 396 тысяч молодых людей, нуждающихся в особом внимании государства, через индивидуальную работу 331 тысяче из них оказано содействие в реализации своего потенциала. В частности, трудоустроены 94 тысячи человек, 56 тысяч обучены профессиям.
Количество видов помощи, оказываемой через "молодежную тетрадь", увеличено до 30, а срок рассмотрения обращений за помощью сократился с 30 дней до 5 дней.
В этом году по рекомендации лидеров молодежи 338 тысячам юношей и девушек оказана материальная помощь на сумму 444 миллиарда сумов. В частности, были оплачены контракты студентов, покрыты расходы на обучение иностранным языкам и современным профессиям. Безработная молодежь обеспечена рабочими инструментами.
В каждой махалле реализована программа трудоустройства молодежи, в результате в этом году обеспечена занятость 236 тысяч безработных молодых людей и 189 тысяч выпускников школ.
С этого года начато проведение «Олимпиады Пяти инициатив» по 4 уровням – между районами, школами, учреждениями профессионального образования и университетами, всего в ней приняли участие 12 миллионов молодых людей. В махаллях победителей олимпиады построено 623 спортивные площадки.
В целях поддержки молодых талантов во Дворце творчества молодежи в Ташкенте запущены первый круглосуточно работающий «Креативный парк». В игру «Заковат» и другие интеллектуальные состязания привлечено 2 миллиона молодых людей.
Президенту также доложено об организации в Навоийской области международной шахматной школы «Тудакуль».
Школа, получившая современную инфраструктуру, способна обучать 1,7 тысячи детей и охватить различными мероприятиями 7,5 тысяч молодых людей в год. Здесь созданы все условия для проведения международных соревнований, таких как чемпионаты мира и Азии, универсиады.
Глава нашего государства поручил пригласить в эту школу международных гроссмейстеров, привлечь талантливых детей из отдаленных районов, организовать для них краткосрочные шахматные лагеря с выдачей соответствующих сертификатов. Отмечено, что школа должна стать образцом и методической базой обучения шахматам для всех общеобразовательных школ страны, необходимо внедрять цифровые решения в процесс проведения уроков по шахматам.
На совещании также рассмотрены приоритетные задачи в сфере работы с молодежью на 2024 год.
В каждом регионе, министерстве и ведомстве будет внедрен новый подход к работе с молодежью. Виды помощи, оказываемой по рекомендации лидера молодежи, будут трансформированы, главное внимание будет уделяться обучению молодежи современным профессиям.
В целях развития способностей, интересов и талантов детей, а также их всемерной поддержки предложено создать Детскую организацию Узбекистана. Отмечена необходимость совершенствования научно-аналитической работы по изучению проблем молодежи и подготовке перспективных кадров.
В следующем году будут приняты меры по увеличению числа молодых людей, изучающих иностранные языки в рамках проекта "Ибрат фарзандлари", до 1 миллиона, количества юных читателей в рамках программы "Мутолаа" - до 1,5 миллиона. Для этого в регионах будет построена дополнительная инфраструктура, планируется создание более широких условий для содержательной организации досуга, реализации таланта и способностей молодежи.