O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 15-dekabr kuni Qatar Davlati Qonun ustuvorligini ta’minlash va korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha markazi Vasiylik kengashi raisi Ali Muhsin al-Marriy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida rais al-Marriy davlatimiz rahbariga Qatar Amiri Tamim bin Hamad Ol Soniyning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Qatar o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zaro savdo va investitsiyalar hajmi ortmoqda, yirik qo‘shma loyihalar tayyorlanmoqda va amalga oshirilmoqda.
Bo‘lajak muhim xalqaro tadbir – Qatar Amiri tashabbusi bilan ta’sis etilgan “Korrupsiyaga qarshi kurashishda ulkan yutuqlar uchun” global mukofotini topshirish marosimini O‘zbekistonda o‘tkazishga tayyorgarlikning borishi ko‘rib chiqildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish, tajriba almashish va qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani tasdiqlandi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 декабря принял делегацию Государства Катар во главе с председателем Попечительского совета Центра по обеспечению верховенства закона и противодействию коррупции этой страны Али Мухсином аль-Марри.
В начале встречи председатель аль-Марри передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Эмира Катара Тамима бин Хамада Аль Тани.
С удовлетворением отмечено динамичное развитие узбекско-катарских многоплановых отношений. Растут объемы взаимной торговли и инвестиций, осуществляется подготовка и реализация крупных совместных проектов.
Рассмотрен ход подготовки к проведению в Узбекистане предстоящего важного международного мероприятия – церемонии вручения глобальной премии «За выдающиеся достижения в борьбе с коррупцией», учрежденной по инициативе Эмира Катара.
Подтверждена взаимная заинтересованность в дальнейшем расширении практического взаимодействия, обмене опытом и осуществлении совместных образовательных программ в области борьбы с коррупцией.