Kompleks modernizatsiya va ijtimoiy-iqtisodiy yutuqqa qaratilgan jamiyatni isloh qilishni liberallashtirmasdan va inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilishning samarali tizimini shakllantirmasdan tasavvur qilib bo'lmaydi. O'zbekiston islohotlarida jamiyat hayotining barcha jabhalarini demokratlashtirishga katta e'tibor qaratilayotgani tabiiy. Belgilangan maqsadlarga erishish yo'lidagi qadamlardan biri konstitutsiyaviy islohot edi.
Umumxalq referendumi yakunlari bo'yicha mamlakatning asosiy qonuniga kiritilgan tuzatishlar O'zbekiston uchun juda muhimdir. Konstitutsiya amalga oshirilayotgan barcha o'zgarishlarning asosi bo'lib xizmat qiladi. Shunday qilib, Konstitutsiyaning 1-moddasiga binoan yangi tahrirda O'zbekiston Respublikasi ijtimoiy davlat deb e'lon qilindi.
Shu nuqtai nazardan, O'zR asosiy qonunining 127-moddasining yangi tahrirdagi qoidalarini ko'rib chiqish maqsadga muvofiqdir, unda fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish kafolati yangi O'zbekistonda inson huquqlari va erkinliklari ta'minlanadigan demokratik va huquqiy davlatni barpo etish bilan mantiqan bog'liqdir.
Shunday qilib, O'zR Konstitutsiyasining 127-moddasida shunday deyilgan: "o'zini o'zi boshqarish organlari-bu shaharchalar, qishloqlar va ovullardagi fuqarolar yig'inlari, shuningdek, raisni saylaydigan shaharlar, shaharchalar, qishloqlar va ovullar mahallalari. Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari davlat hokimiyati organlari tizimiga kirmaydi va qonunga muvofiq fuqarolarning manfaatlari, rivojlanishning tarixiy xususiyatlari, shuningdek milliy qadriyatlar, mahalliy urf-odatlar va urf-odatlar asosida mahalliy ahamiyatga ega bo'lgan masalalarni mustaqil ravishda hal qilishga haqlidir. Davlat fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari faoliyatini amalga oshirish uchun zarur shart-sharoitlarni yaratadi, ularga qonun bilan belgilangan vakolatlarni amalga oshirishda yordam beradi. Saylov tartibi, fuqarolarning o 'zini o' zi boshqarish organlari faoliyatini tashkil etish va vakolatlari qonun bilan belgilanadi".
Shunday qilib, Konstitutsiya nafaqat fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish institutlarining mavjudligini tantanali ravishda e'lon qiladi, balki yuqori darajadagi tanlov erkinligi bilan xalq tashabbusining rivojlanishini ta'minlaydigan huquqiy kafolatni to'liq ifodalaydi. Shunisi e'tiborga loyiqki, ushbu kafolatlar Konstitutsiyaning barcha mazmunida yangi tahrirda aks ettirilgan.
O'z navbatida, asosiy qonunning 36-moddasida shunday deyilgan: "O'zbekiston Respublikasi fuqarolari jamiyat va davlat ishlarini boshqarishda bevosita hamda o'z vakillari orqali ishtirok etish huquqiga egadirlar. Bunday ishtirok etish o'zini o'zi boshqarish, referendumlar o'tkazish va davlat organlarini demokratik shakllantirish, shuningdek, davlat organlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazorati orqali amalga oshiriladi. Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish-bu aholining manfaatlari, tarixiy va boshqa mahalliy urf-odatlar va urf-odatlardan kelib chiqqan holda mahalliy ahamiyatga ega bo'lgan masalalarni hal qilishda mustaqil ravishda harakat qilishi kerak bo'lgan xalq hokimiyatining namoyonidir.
Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish yangi O'zbekistonning demokratik tizimining asoslaridan biri hisoblanadi. Bu nafaqat tan olinadi, balki fuqarolarning o'zini o'zi boshqarishning umumiy siyosiy, axloqiy, axloqiy, iqtisodiy, huquqiy, tashkiliy va boshqa kafolatlari sifatida xizmat qilishi mumkin bo'lgan Konstitutsiya va qonunlar bilan ham kafolatlanadi. Ushbu maqolani birlashtirib, davlat fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlarining rivojlanishini qo'llab-quvvatlash va himoya qilish majburiyatini oladi.
O'zR Konstitutsiyasining 83-moddasiga muvofiq respublikaning ma'muriy-hududiy tuzilishi viloyatlar, tumanlar, shaharlar, posyolkalar, qishloqlar, ovullar, shuningdek Qoraqalpog'iston Respublikasidan iborat. O'z navbatida, Prezident tomonidan 2020 yil 28 avgustda qabul qilingan "O'zbekiston Respublikasining ma'muriy-hududiy tuzilishi to'g'risida" gi O'zbekiston Respublikasi Qonuni quyidagi asosiy tushunchalarni belgilab berdi:
* tuman bo'ysunuvidagi shaharlar-aholi soni kamida yetti ming kishidan iborat, sanoat korxonalari va infratuzilmasi rivojlangan aholi punktlari;
* tumanlar-viloyatlar, Qoraqalpog 'iston Respublikasi tarkibidagi, odatda shaharlar, posyolkalar, qishloqlar va ovullardan iborat ma' muriy-hududiy birliklar;
* shaharlardagi tumanlar-ma 'muriy-hududiy birliklar maqomiga ega bo' lgan shaharlar hududlarining, odatda aholi soni kamida yigirma ming kishidan iborat bo 'lgan, fuqarolar yig' inlaridan (mahallalardan)iborat bo ' lgan qismlari;
* posyolkalar-fuqarolar yig 'inlaridan (mahallalardan)iborat sanoat korxonalari, temir yo' l stansiyalari va boshqa muhim obyektlar yaqinida joylashgan aholi soni kamida ikki ming kishidan iborat aholi punktlari;
* qishloqlar va ovullar - tumanlar hududida joylashgan, fuqarolar yig ' inlaridan (mahallalardan) iborat aholi punktlari.
"Inson sha'ni va qadr-qimmati uchun" va "xalq uchun Davlat" g'oyalari yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasining asosini tashkil etdi. Prezident Shavkat Mirziyoyev ta'kidlaganidek, bugungi kunda insonning sha'ni va qadr-qimmati tushunchasi mavhum va ulug'vor narsa emas. "Biz bu haqda gapirganda, avvalo, har bir fuqaroning tinch va xavfsiz hayotini, uning asosiy huquq va erkinliklarini ta'minlashni nazarda tutamiz. Ushbu maqsadga erishish uchun biz o'z oldimizga dunyoga xos demokratik tuzilma bo'lgan mahalla institutining imkoniyatlaridan samarali foydalanish, uning vakolatlarini yanada kengaytirish, oxir - oqibat mahallani jamiyatimizning hal qiluvchi bo'g'iniga aylantirish vazifasini qo'ydik. Agar mahallada tinchlik hukm sursa, mamlakatda ham tinch bo'ladi. Agar mahalla obod bo'lsa, butun mamlakat obod bo'ladi", - dedi davlatimiz rahbari o'tgan yilning 26 yanvar kuni bo'lib o'tgan yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasini amalga oshirish bo'yicha kengaytirilgan yig'ilishda.
Yangi O'zbekistonning rivojlanish strategiyasi inson sha'ni va qadr-qimmati uchun 100 ta maqsadni belgilab berdi, ulardan birinchisi mahalla instituti faoliyati samaradorligini oshirish, uni jamoat boshqaruvi va nazoratining asosiy bo'g'iniga aylantirishni nazarda tutadi. Hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy muammolarini to'g'ridan-to'g'ri joylarda hal etish maqsadida mahallalarning vakolatlarini kengaytirish va ularning moliyaviy mustaqilligini mustahkamlash kabi vazifalar qo'yildi; fuqarolarning o'z mahallalari hayotida ishtirokini va davlat organlari va mahallalar o'rtasida to'g'ridan-to'g'ri muloqotni ta'minlash; mahallalarda aholi bilan ishlashga yo 'naltirilgan jarayonlarni raqamlashtirish; mahallalardan barcha davlat organlariga murojaat qilish tizimini yaratish, bevosita mahallada davlat va ijtimoiy xizmatlar ko' rsatish; mahallalarda yashovchi aholining "o' sish nuqtalari" ni aniqlash va tadbirkorlik faoliyatiga ixtisoslashishni hisobga olgan holda davlat qo ' llab-quvvatlash tizimini kuchaytirish.
Tarixiy jihatdan O'zbekistonda fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari jamiyat rivojida juda muhim rol o'ynagan, birlashtiruvchi va birlashtiruvchi element bo'lgan. Ular har doim mahalliy ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish dasturlarini ishlab chiqish va amalga oshirishda faol ishtirok etishgan, fuqarolar o'z mahallalarida hayotni yaxshilash bo'yicha o'z takliflari va g'oyalarini bildirishlari mumkin bo'lgan jamoat tinglovlarini o'tkazishgan. Asosan, ularning vazifasi fuqarolarning o'z farovonligi to'g'risida qaror qabul qilishda ishtirok etishlari uchun sharoit yaratish edi.
Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlarini aholi tomonidan saylashda u ularga o'z nomidan mahalliy ahamiyatga molik masalalarni hal qilishni topshiradi. Shu bilan birga, fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari doimiy ravishda aholining fikrini hisobga olishlari kerak. Respublikaning asosiy qonunining ko'rib chiqilayotgan normasi fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari uchun aholining fikrini hisobga olish va uni qabul qilingan qaror to'g'risida xabardor qilish majburiy ekanligini nazarda tutadi. Bu erda fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari davlat hokimiyati organlari tizimiga kirmasligini va qonunga muvofiq fuqarolarning manfaatlaridan kelib chiqqan holda mahalliy ahamiyatga ega bo'lgan masalalarni mustaqil ravishda hal qilish huquqiga ega ekanligini ta'kidlash muhimdir. Bu mamlakat aholisining yashash joyini rivojlantirishga daxldorligini yaratadi, har kimning fuqarolik javobgarligi darajasini oshiradi.
Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlarining obro'si oshishi bilan mamlakatda normativ-huquqiy baza sezilarli darajada o'zgardi. Shunday qilib, O'zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 19 yanvardagi "mahallalarda yoshlar bilan ishlash tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to'g'risida" gi qarori bilan shaharlar, posyolkalar, qishloqlar va ovullarning har bir mahallasida yoshlar yetakchisi lavozimi joriy etildi. Oila, xotin-qizlar va keksa avlod vakillari bilan ishlash tizimini yangi bosqichga ko'tarish, mahallalarni qo'llab-quvvatlashni yanada takomillashtirish, faoliyatni samarali tashkil etish va "mahallabay" ishiga mas'ul shaxslarning o'zaro hamkorligini ta'minlash maqsadida 2022-yil 1-mart kuni Prezident "oila va xotin-qizlar bilan ishlash tizimini takomillashtirish, mahalla va oqsoqollarni qo'llab-quvvatlash chora-tadbirlari to'g'risida" gi farmonni imzoladi avlodlar".
"Mahallabay" tizimini yangi bosqichga olib chiqish va jismoniy shaxslarning mol-mulkiga solinadigan soliq va jismoniy shaxslardan olinadigan yer solig 'i ko' rsatkichlarini ko 'paytirish orqali yangi ijtimoiy loyihalarni amalga oshirish uchun qo 'shimcha mablag' larni jalb etish maqsadida Prezident "Mahalla budjeti "tizimini joriy etish yo' li bilan mahallalarning moliyaviy imkoniyatlarini kengaytirishga doir qo 'shimcha chora-tadbirlar to' g 'risida" gi 2022-yil 26-dekabrdagi qarorni imzoladi. Shuningdek, shu yildan boshlab fuqarolar viloyat budjetining qo'shimcha daromadlarining 30 foizini (bundan oldin faqat tuman va shahar) taqsimlash imkoniyatiga ega bo'ldilar, mahalla infratuzilmasi uchun mablag'lar esa faqat tashabbuskor budjetlashtirish orqali taqsimlanadi.
Prezident tashabbusi bilan mamlakatda boshlangan keng ko'lamli islohotlar fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari faoliyatini yangi bosqichga olib chiqdi. Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlarining xalq va davlat hayotidagi alohida ahamiyati ularning amalga oshirilayotgan keng ko'lamli islohotlarda rolini oshirish zarurati bilan belgilanadi. Fuqarolarning o'zini o'zi boshqarish organlari hududlarida aksariyat hollarda siyosiy, iqtisodiy va madaniy hayotning dolzarb masalalari bo'yicha umumiy fikr shakllanadi, jamiyatdagi odamlarning xulq-atvori qoidalari belgilanadi.

The reform of society aimed at comprehensive modernization and socio-economic breakthrough cannot be imagined without liberalization and the formation of an effective system for the protection of human rights and freedoms. And it is quite natural that Uzbekistan's reforms pay great attention to the democratization of all aspects of society. Constitutional reform has become one of the steps towards achieving these goals.
The amendments to the Basic Law of the country made following the results of the national referendum are extremely important for Uzbekistan. The Constitution serves as the foundation for all ongoing reforms. Thus, according to article 1 of the new version of the Constitution, the Republic of Uzbekistan is proclaimed a social state.
In this context, it is advisable to consider the provisions of article 127 of the Basic Law of the Republic of Uzbekistan in a new version, which enshrines the guarantee of self-government of citizens, logically linked to the construction of a democratic and rule-of-law state in the New Uzbekistan, in which human rights and freedoms are ensured.
Thus, article 127 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan states: "Self-government bodies are gatherings of citizens in towns, villages and auls, as well as in mahallas of cities, towns, villages and auls, electing the chairman. Citizens' self-government bodies are not part of the system of state authorities and, in accordance with the law, have the right to independently resolve issues of local importance based on the interests of citizens, historical features of development, as well as national values, local customs and traditions. The State creates the necessary conditions for the implementation of the activities of citizens' self-government bodies, assists them in the exercise of powers defined by law. The procedure for elections, the organization of activities and the powers of citizens' self-government bodies are determined by law."
Thus, the Constitution not only solemnly proclaims the existence of institutions of self-government of citizens, but also fully expresses the legal guarantee that ensures the development of popular initiative with a high degree of freedom of choice. It is noteworthy that these guarantees are reflected in the entire content of the Constitution in the new edition.
In turn, article 36 of the Basic Law states: "Citizens of the Republic of Uzbekistan have the right to participate in the management of the affairs of society and the state both directly and through their representatives. Such participation is carried out through self-government, referendums and the democratic formation of State bodies, as well as public control over the activities of State bodies." Self-government of citizens is a manifestation of the power of the people, who must act independently in solving issues of local importance, based on the interests of the population, historical and other local customs and traditions.
Self-government of citizens is one of the foundations of the democratic system of the New Uzbekistan. It is not only recognized, but also guaranteed by the Constitution and laws, which can serve as general political, moral, ethical, economic, legal, organizational and other guarantees of citizens' self-government. By consolidating this article, the State undertakes to support and protect the development of citizens' self-government bodies.
According to article 83 of the Constitution of the Republic of Uzbekistan, the administrative-territorial structure of the Republic consists of regions, districts, cities, towns, villages, villages, as well as the Republic of Karakalpakstan. In turn, the Law of the Republic of Uzbekistan "On the administrative-territorial structure of the Republic of Uzbekistan", adopted by the President on August 28, 2020, established the following basic concepts:
• cities of regional subordination - settlements with a population, as a rule, of at least seven thousand people, with industrial enterprises and developed infrastructure;
• districts are administrative-territorial units within the regions of the Republic of Karakalpakstan, consisting, as a rule, of cities, towns, villages and villages;
• districts in cities - parts of the territories of cities with the status of administrative-territorial units, as a rule, with a population of at least twenty thousand people, consisting of gatherings of citizens (mahallas);
• settlements - settlements with a population, as a rule, of at least two thousand people, located near industrial enterprises, railway stations and other important facilities, consisting of gatherings of citizens (mahallas);
• villages and villages are settlements located on the territory of districts, consisting of gatherings of citizens (mahallas).
The ideas "In the name of human honor and dignity" and "The State for people" formed the basis of the Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026. And, as President Shavkat Mirziyoyev noted, today the concept of human honor and dignity is not something abstract and grandiloquent. "When we talk about this, we mean, first of all, ensuring the peaceful and safe life of every citizen, his fundamental rights and freedoms. To achieve this goal, we have set ourselves the task of effectively using the capabilities of the mahalla institute, a unique democratic structure in the world, and further expanding its powers in order to eventually turn the mahalla into a crucial link in our society. If there is peace in the mahalla, it will be peaceful in the country. If the mahalla is well-maintained, then the whole country will be well-maintained," the head of state said at an expanded meeting on the implementation of the Development Strategy of New Uzbekistan for 2022-2026, held on January 26 last year.
The development strategy of the New Uzbekistan defines 100 goals in the name of human honor and dignity, the first of which implies increasing the effectiveness of the mahalla institute, turning it into a basic link of public administration and control. Tasks such as expanding the powers of the mahallas and strengthening their financial independence in order to solve the socio-economic problems of the territories directly on the ground; ensuring the participation of citizens in the life of their mahalla and direct dialogue between government agencies and mahallas; digitalization of processes aimed at working with the population in mahallas; creation of a system of contacting all state bodies from mahallas, provision of state and social services directly in mahallas; strengthening the system of state support, taking into account the identification of "growth points" of mahallas and specialization in entrepreneurial activities of the population living in mahallas.
Historically, in Uzbekistan, citizens' self-government bodies have played a very important role in the development of society, acting as a unifying and integrating element. They have always actively participated in the development and implementation of socio-economic development programs at the local level, held public hearings where citizens could express their suggestions and ideas to improve life in their area. Basically, their mission was to create conditions for citizens to participate in making decisions concerning their own well-being.
When the population elects self-governing bodies of citizens, it entrusts them with solving issues of local importance on its behalf. At the same time, citizens' self-government bodies must constantly take into account the opinion of the population. The norm in question of the Basic Law of the Republic provides that it is mandatory for citizens' self-government bodies to take into account the opinion of the population and inform them about the decision taken. It is important to note here that citizens' self-government bodies are not part of the system of state authorities and, in accordance with the law, have the right to independently resolve issues of local importance based on the interests of citizens. This creates the involvement of the inhabitants of the country in the development of their place of residence, increases the level of civic responsibility of everyone.
With the growing authority of citizens' self-government bodies in the country, the regulatory framework has significantly transformed. Thus, the decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On measures to radically improve the system of work with youth in mahallas" dated January 19, 2022 introduced the position of youth leader in each mahalla of cities, towns, villages and auls, whose tasks include organizing effective work with youth and meaningful organization of free time for youth in mahallas. And in order to raise the system of working with families, women and representatives of the older generation to a new level, further improve support for mahallas, effective organization of activities and ensuring interaction of persons responsible for the work of Mahallabai, on March 1, 2022, the President signed a Decree "On measures to improve the system of working with families and women, support for mahallas and senior generations."
In order to bring the mahallabai system to a new level and attract additional funds for the implementation of new social projects by increasing the collection rates of personal property tax and land tax from individuals, the President signed a decree "On additional measures to expand the financial capabilities of mahallas through the introduction of the Mahalla Budget system" dated December 26, 2022. Also, since this year, citizens have been able to distribute 30 percent of the additional revenues of the regional budget (previously only district and city), and funds for the infrastructure of mahallas are distributed only through initiative budgeting.
The large-scale reforms initiated by the President in the country have brought the activities of citizens' self-government bodies to a new level. The special importance of citizens' self-government bodies in the life of the people and the state is determined by the need to increase their role in the ongoing large-scale reforms. It is in the territories of citizens' self-government bodies that, in most cases, a common opinion is formed on topical issues of political, economic and cultural life, and the rules of behavior of people in society are determined.