O‘zbekiston Prezidenti amaliy tashrif bilan BAAda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayonning taklifiga binoan 30-noyabr – 2-dekabr kunlari Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim o‘zgarishi masalalari bo‘yicha konferensiyasida ishtirok etish uchun Dubay shahrida bo‘ladi.
Iqlim bo‘yicha global sammitda dunyoning 150 dan ortiq mamlakatlarining davlat va hukumatlari, nufuzli xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlar rahbarlari qatnashadi.
Tadbir kun tartibidan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasi asosiy qoidalarini amalga oshirish, bugungi ekologik tahdid va xatarlarga qarshi kurashish, “yashil” taraqqiyot maqsad va vazifalarini ilgari surishda keng hamkorlik masalalari o‘rin olgan.
Davlatimiz rahbari sammitning yalpi sessiyasida nutq so‘zlashi hamda qator ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar o‘tkazishi kutilmoqda.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi BMTning Hadli konvensiyasiga 1993-yilda qo‘shilgan, 2018-yilda mamlakatimiz Parij bitimi ishtirokchisi bo‘ldi.

At the invitation of the President of the United Arab Emirates, Sheikh Muhammad bin Zayed Al Nahyan, on November 30 – December 2, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will visit Dubai to participate in the United Nations Conference on Climate Change.
The global climate summit will be attended by heads of State and Government from more than 150 countries, heads of reputable international organizations and financial institutions.
The agenda of the event includes issues of implementing the main provisions of the UN Framework Convention on Climate Change, countering modern environmental challenges and threats, and broad international cooperation to promote the goals and objectives of "green" development.
It is envisaged that the head of our state will make a report at the plenary session of the summit, as well as hold a number of bilateral meetings and negotiations.
It should be noted that the Republic of Uzbekistan joined the UN Framework Convention in 1993. In 2018, our country became a party to the Paris Agreement.