O‘zbekiston Prezidenti amaliy tashrif bilan BAAda bo‘ladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayonning taklifiga binoan 30-noyabr – 2-dekabr kunlari Birlashgan Millatlar Tashkilotining Iqlim o‘zgarishi masalalari bo‘yicha konferensiyasida ishtirok etish uchun Dubay shahrida bo‘ladi.
Iqlim bo‘yicha global sammitda dunyoning 150 dan ortiq mamlakatlarining davlat va hukumatlari, nufuzli xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlar rahbarlari qatnashadi.
Tadbir kun tartibidan BMTning Iqlim o‘zgarishi to‘g‘risidagi hadli konvensiyasi asosiy qoidalarini amalga oshirish, bugungi ekologik tahdid va xatarlarga qarshi kurashish, “yashil” taraqqiyot maqsad va vazifalarini ilgari surishda keng hamkorlik masalalari o‘rin olgan.
Davlatimiz rahbari sammitning yalpi sessiyasida nutq so‘zlashi hamda qator ikki tomonlama uchrashuv va muzokaralar o‘tkazishi kutilmoqda.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston Respublikasi BMTning Hadli konvensiyasiga 1993-yilda qo‘shilgan, 2018-yilda mamlakatimiz Parij bitimi ishtirokchisi bo‘ldi.

Президент Узбекистана совершит рабочий визит в ОАЭ
По приглашению Президента Объединённых Арабских Эмиратов Шейха Мухаммада бин Заида Аль Нахайяна 30 ноября – 2 декабря Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетит город Дубай для участия в Конференции Организации Объединённых Наций по вопросам изменения климата.
В работе глобального климатического саммита примут участие главы государств и правительств из более 150 стран мира, руководители авторитетных международных организаций и финансовых институтов.
В повестку дня мероприятия включены вопросы реализации основных положений Рамочной конвенции ООН об изменении климата, противодействия современным экологическим вызовам и угрозам, широкого международного сотрудничества по продвижению целей и задач «зелёного» развития.
Предусматривается, что глава нашего государства выступит с докладом на пленарной сессии саммита, а также проведёт ряд двусторонних встреч и переговоров.
Следует отметить, что Республика Узбекистан присоединилась к Рамочной конвенции ООН в 1993 году. В 2018 году наша страна стала участником Парижского соглашения.