O‘zbekiston bilan Saudiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik va keng ko‘lamli sheriklikni yanada kengaytirish, shu jumladan oliy darajadagi kelishuvlarni so‘zsiz amalga oshirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida investitsiyalar vaziri O‘zbekiston yetakchisiga Saudiya Arabistoni Podshohi Salmon bin Abdulaziz Ol Saud hamda Valiahd, Bosh vazir Muhammad bin Salmon Ol Saudning salomi va eng ezgu tilaklarini yo‘lladi.
Davlatimiz rahbari keyingi yillarda o‘zaro manfaatli hamkorlik jadal rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
O‘zaro savdo ko‘rsatkichlari, O‘zbekiston iqtisodiyotiga, eng avvalo “yashil” energetika sohasiga Saudiyaning to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari hajmi, aviaqatnovlar soni ortib bormoqda.
Saudiya taraqqiyot fondi ko‘magida sog‘liqni saqlash, ta’lim, suv ta’minoti va boshqa yo‘nalishlarda bir qator ijtimoiy ahamiyatga ega loyihalar amalga oshirilmoqda.
O‘zbekistonning iqtisodiy imkoniyatlarini kengaytirish bo‘yicha qo‘shma fond tashkil etilmoqda.
Saudiya delegatsiyasining bu galgi tashrifi doirasida kimyo, energetika, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, IT va infratuzilmani rivojlantirish sohalarida 12 milliard dollarlik o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha kelishuvlar imzolandi.
Yurtimizning turli hududlaridagi yirik energetika loyihalarini amalga oshirishni jadallashtirish muhimligi qayd etildi.
Shuningdek, transport infratuzilmasi va kommunal xo‘jaligi, geologiya, irrigatsiya, maishiy chiqindilarni qayta ishlash, oliy ta’lim, mehnat migratsiyasi bo‘yicha umumiy qiymati 11 milliard dollarlik yangi loyiha va dasturlarni ilgari surishga kelishib olindi.
O‘zbekistonda “yashil” energetikani rivojlantirishda eng katta sarmoyador va strategik hamkor bo‘lgan “AСWA Rower” kompaniyasi bilan sermahsul hamkorlik alohida qayd etildi. Bugungi kunda kompaniya bilan birgalikda qiymati 7,5 milliard dollarlik loyihalar amalga oshirilmoqda.
Prezidentimiz Sirdaryo viloyatida 1,5 gigavatt quvvatli zamonaviy issiqlik elektr stansiyasining faoliyati hamda Toshkent viloyatida “yashil vodorod”ni “pilot” tarzda ishlab chiqarish quvvatlarini barpo etish ishlari boshlanayotganini olqishladi.
Shuningdek, vazir Holid al-Falixni O‘zbekiston va Saudiya Arabistoni o‘rtasidagi ko‘p qirrali va o‘zaro manfaatli munosabatlarni rivojlantirishga qo‘shgan katta hissasi va har tomonlama ko‘magi uchun “Do‘stlik” ordeni bilan taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi.

On November 27, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of Saudi Arabia headed by the Minister of Investments of the Kingdom Khalid al-Falih.
Topical issues of further expansion of the Uzbek-Saudi multifaceted cooperation and full-scale partnership, including the unconditional practical implementation of agreements at the highest level, were considered.
At the beginning of the meeting, the Minister of Investments conveyed to the leader of Uzbekistan sincere greetings and best wishes from King Salman bin Abdulaziz Al Saud of Saudi Arabia and Crown Prince, Prime Minister Muhammad bin Salman Al Saud.
The Head of our state noted with great satisfaction the dynamic development of mutually beneficial cooperation in recent years.
The indicators of mutual trade and the volume of Saudi direct investments in the economy of Uzbekistan are growing, primarily in the field of "green" energy, the frequency of direct flights is increasing.
With the support of the Saudi Development Fund, a number of socially significant projects are being implemented in the field of healthcare, education, water supply and other areas.
A joint fund for the expansion of economic opportunities of Uzbekistan is being created.
During the current visit of the Saudi delegation, agreements were signed on the implementation of mutually beneficial projects in the fields of chemistry, energy, agriculture, pharmaceuticals, IT and infrastructure development in the amount of $ 12 billion.
The importance of accelerating the implementation of major energy projects in various regions of our country was emphasized.
An agreement was also reached to promote new projects and programs totaling $11 billion in the field of transport infrastructure and utilities, geology, irrigation, household waste recycling, higher education, and labor migration.
The fruitful partnership with ACWA Power, which is the largest investor and strategic partner in the development of green energy in Uzbekistan, was particularly emphasized. Currently, the company is implementing projects worth 7.5 billion dollars.
The President of our country welcomed the launch of a modern thermal power plant with a capacity of 1.5 gigawatts in the Syrdarya region and the start of construction of a pilot production of "green hydrogen" in the Tashkent region.
The ceremony of awarding Minister Khalid al-Falih with the Order of "Dostlik" for his great contribution and comprehensive support for the development of multifaceted and mutually beneficial relations between Uzbekistan and Saudi Arabia was also held.