Xalqaro huquqqa ko'ra, inson huquqlarini himoya qilish va barcha fuqarolarning irqi, millati, jinsi, yashash joyi, jamiyatdagi mavqei, diniy va siyosiy e'tiqodidan qat'i nazar, qonun oldida tengligi demokratiyaning eng muhim tamoyilidir.
Davlat mustaqilligi bilan mamlakatimiz jahon hamjamiyati oldida xalqning kelajagi uchun eng og'ir mas'uliyat yukiga ega bo'lgan suveren yosh davlat sifatida paydo bo'ldi. Bu haqda O'zbekiston Prezidenti O'zbekiston Respublikasi davlat mustaqilligining 30 yilligiga bag'ishlangan tantanali marosimda so'zlagan nutqida ham shunday dedi: "mustaqillik yillarida yangi davlat va jamiyat barpo etish borasida katta va juda muhim ishlar amalga oshirildi. Qisqa vaqt ichida mamlakat Konstitutsiyasi ishlab chiqildi. Zamonaviy davlatchilik asoslari, hokimiyatning qonun chiqaruvchi, ijro etuvchi va sud tarmoqlari shakllantirildi. Mamlakatning davlat suverenitetini, uning chegaralari daxlsizligini, xalqning tinch va osoyishta hayotini ishonchli himoya qila oladigan Qurolli kuchlar yaratildi. Milliy valyuta - so'm joriy etildi, oltin-valyuta zaxiralari shakllantirildi. Bizning qadimiy tariximiz, milliy ongimiz, boy madaniy merosimiz va ma'naviy qadriyatlarimiz qayta tiklandi. Xalqimiz qat'iy Iroda va ulkan salohiyatni namoyon etib, qisqa vaqt ichida tarixiy me'yorlar bo'yicha uzoq rivojlanish yo'lini bosib o'tdi".
Hozirgi vaqtda jamoatchilik roziligi va siyosiy barqarorlik, mamlakat ichidagi erishilgan yutuqlar va tinchliksevar tashqi siyosat tufayli umumxalq e'tirofiga sazovor bo'lgan O'zbekiston Respublikasi kuchli va muvaffaqiyatli davlatga aylandi.
O'zR Konstitutsiyasi yangi tahrirda alohida ahamiyatga ega bo'lib, u jamiyatimizning keyingi ilg'or qadamlarini aniqlashda muhim bosqich bo'lib ko'rinadi. Shaxsiy daxlsiz huquqlar huquqning turli sohalaridagi shaxsning kafolatlarini o'z ichiga olgan yagona kompleks huquqiy institutni tashkil etadi.
Konstitutsiya vijdon va din erkinligi huquqini amalga oshirishni ham kafolatlaydi. Har bir inson o'z e'tiqodlari va e'tiqodlarida tanlash va ifoda etish erkinligiga ega. Davlat barcha dinlarni hurmat qilish va diniy tashkilotlarning ichki ishlariga aralashmaslik majburiyatini oladi.
So'z va axborot erkinligi huquqi Konstitutsiyada ham belgilangan. Fuqarolarga o'z fikrlari, g'oyalari va fikrlarini erkin va osoyishta ifoda etish, uning manbasidan qat'i nazar, ma'lumot olish va tarqatish huquqi kafolatlanadi.
Yangi tahrirda Konstitutsiyaga kiritilgan muhim tamoyillardan biri mehnat va ijtimoiy himoya huquqini himoya qilishdir. Davlat tadbirkorlikni rivojlantirish uchun sharoit yaratish, ish o'rinlarini ko'paytirishga ko'maklashish va ishchilarni ijtimoiy himoya qilishni ta'minlash majburiyatini oladi.
Shuningdek, Konstitutsiya hayotning barcha sohalarida erkaklar va ayollarning tengligini tan oladi. Davlat zo'ravonlik va kamsitishning oldini olish uchun gender asosida choralar ko'rishni o'z zimmasiga oladi va teng imkoniyatlar yaratadi. Ta'lim olish huquqi insonning asosiy huquq va erkinliklari to'plamiga tegishli. U inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasida, BMTning bola huquqlari to'g'risidagi Konvensiyasida va MDHning inson huquqlari va asosiy erkinliklari to'g'risidagi Konvensiyasida mustahkamlangan.
Ta'lim O'zbekistonning barqaror rivojlanishga o'tishining asosiy vositasi bo'lib, fuqarolarning ijtimoiy-iqtisodiy hayotda faol ishtirok etishlari uchun zarur bo'lgan bilim, ko'nikma, qarash va qadriyatlarni shakllantirishni ta'minlaydi. Xalqaro standart ta'lim tasnifi darajalari bilan birlashtirilgan boshlang'ich, o'rta va o'rta maxsus kasb-hunar ta'limi yangi tizimlari, shuningdek tabaqalashtirilgan ta'lim dasturlari (kasb-hunar maktablari, kollejlar, texnik maktablar) joriy etiladigan kasb-hunar ta'limi muassasalari tashkil etildi.
Yangi O'zbekistonning oliy ta'lim tizimi rivojlanishning muhim bosqichida bo'lib, davlat rahbari tashabbusi bilan amalga oshirilgan islohotlar tufayli mustahkamlanmoqda. Shuning uchun fuqarolar nafaqat kuzatuvchilar, balki tarixiy voqelikning faol ishtirokchilari bo'lishlari kerak. Darhaqiqat, bugungi kunda amalga oshirilayotgan har bir qadam inson kapitalini rivojlantirishga, milliy iqtisodiyotning o'sishini ta'minlaydigan va fuqarolarning farovonligini oshiradigan kuchli kadrlar tayyorlash tizimini yaratishga qaratilgan.
Yangi sharoitda oliy ta'limning tuzilishi o'zgardi, uning talabi oshdi. Nafaqat yangi bilimlarni qo'llay oladigan, balki ma'lum bir sohada innovatsion imkoniyatlar ko'lamini tushunadigan mutaxassislarga talab katta. Yosh avloddan nafaqat joriy iqtisodiy va ishlab chiqarish masalalarini to'g'ri hal qilish qobiliyatidan tashqari, yuqori tahliliy qobiliyatlarni talab qiladigan to'g'ri qarorlar qabul qilish qobiliyati ham kutilmoqda. Shu maqsadda O'zbekiston Respublikasi oliy ta'lim tizimini 2030 yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi qabul qilindi, unda oliy ta'lim sohasida davlat-xususiy sheriklikning rivojlanishi, aholi qamrovining o'sishi (hududlarda davlat va nodavlat oliy ta'lim muassasalari faoliyatini tashkil etish asosida), ushbu sohada sog'lom raqobat muhitini yaratish aks ettirilgan.
Davlat rahbari ta'kidlaganidek, yangi tahrirdagi Konstitutsiya mamlakat va xalqning uzoq muddatli rivojlanish strategiyasini, farovon hayotini amalga oshirishning mustahkam huquqiy asosi va ishonchli kafolati bo'lib xizmat qiladi. Bir so'z bilan aytganda, asosiy qonunning mazmuni "insonning sha'ni va qadr - qimmati uchun" g'oyasi bilan to'ldirilishi va kundalik hayotda asosiy qiymatga aylanishi kerak bo'lgan "inson - jamiyat-davlat" islohotlarining asosiy printsipiga asoslanishi kerak.
Konstitutsiyada inson huquqlari va erkinliklarining ustuvorligi huquqiy davlatning asosiy vazifasi sifatida belgilanadi. Shu sababli, bugungi kunda O'zbekistonda aholi salomatligini mustahkamlash, jismoniy va ma'naviy jihatdan rivojlangan yosh avlodni tarbiyalash borasidagi ustuvor vazifalar ijrosini ta'minlash borasida salmoqli natijalarga erishildi.
48-moddaga ko'ra, har bir kishi sog'liqni saqlash va malakali tibbiy yordam olish huquqiga ega. Shunday qilib, sog'liqni saqlash tizimiga sog'liqni saqlash xizmatlarini ko'rsatishning ilg'or shakllari va usullari joriy etildi; zamonaviy tibbiy asbob-uskunalar bilan jihozlangan SVPNI tashkil etish orqali, ayniqsa qishloq joylarda birlamchi tibbiy yordam muassasalari bazasi sezilarli darajada mustahkamlandi; onalar va bolalar salomatligini muhofaza qilish tizimi, shoshilinch tibbiy yordam xizmati faoliyati, sohada kadrlar tayyorlash tubdan takomillashtirildi; farmatsevtika.
Bundan tashqari, shahar va qishloqlarda o'nlab tibbiyot muassasalari, davolash, sog'lomlashtirish markazlari qurildi. Asosiysi, amalga oshirilayotgan islohotlarning maqsadi ularning inson salomatligini mustahkamlashga, umr ko'rish davomiyligini oshirishga qaratilgan. Nufuzli xalqaro tashkilotlar tomonidan O'zbekiston sog'liqni saqlash tizimida erishilgan yutuqlar yuqori baholandi.
Bundan tashqari, bugungi kunda mamlakatda band bo'lganlarning qariyb 49 foizi iqtisodiyotning turli sohalaridagi ayollardir. Amaldagi qonunchilikka ayollarning siyosiy faoliyatda ishtirokini rag'batlantirishga qaratilgan o'zgartirishlar kiritildi. Yangi kiritilgan kvotalar tizimiga muvofiq, siyosiy partiyalar qonun chiqaruvchi va vakillik organlariga nomzodlarning umumiy sonining kamida 30 foizini ko'rsatishi kerak.
Mamlakatimiz tomonidan inson huquqlari sohasida o'z zimmasiga olgan xalqaro majburiyatlarni samarali bajarishga qaratilgan O'zbekiston Respublikasining inson huquqlari bo'yicha milliy strategiyasida belgilangan vazifalarni izchil amalga oshirish uning xalqaro maydondagi obro'sini yanada mustahkamlashga va respublikada inson huquqlari va erkinliklariga hurmatni shakllantirishga xizmat qiladi. O'zbekistonning BMT inson huquqlari bo'yicha Kengashi a'zosi sifatidagi faol faoliyati, BMTning inson huquqlari bo'yicha Oliy komissari va inson huquqlari bo'yicha maxsus ma'ruzachilar bilan yaqin hamkorlik bunga yaqqol misoldir.
Yangi O'zbekistonning 2022-2026 yillarga mo'ljallangan rivojlanish strategiyasida jinoyat, jinoyat-protsessual va jinoyat-ijroiya qonunchiligini takomillashtirish siyosatining izchil davom ettirilishi, jazoni ijro etish tizimiga insonparvarlik tamoyillarini keng joriy etish belgilandi. Masalan, unchalik og'ir bo'lmagan va jamoat uchun katta xavf tug'dirmaydigan jinoyatlar uchun jazoni o'tayotgan shaxslar birinchi marta ovoz berish huquqiga ega bo'lishdi. Telefon orqali suhbatlar, umumiy, qat'iy va maxsus rejimdagi muassasalarda saqlanayotgan shaxslarning uchrashuvlari, tarbiyaviy xarakterdagi va qamoqxonalar soni qariyb ikki baravar ko'paydi va ularning yaqin qarindoshlaridan posilkalar qabul qilindi.
Shuningdek, ozodlikdan mahrum etishga hukm qilingan mahkumlarning roziligi bilan ularga psixologik yordam ko'rsatish kafolatlanadi; ruhiy holat buzilgan taqdirda sodir etilgan qilmish uchun intizomiy choralar qo'llanilmaydi.
Qonunda manzilli koloniyalarda jazoni o'tayotgan shaxslarga pensiya olish huquqi belgilangan. Jinoyat-ijroiya kodeksiga jazoni o'tayotgan shaxslarga nisbatan rag'batlantirish choralarini qo'llash tartibini belgilaydigan yangi norma kiritildi, mahkumlarning shaxsiy xavfsizligini ta'minlashga qaratilgan chora-tadbirlar kengaytirildi.
Bundan tashqari, mahbuslarning iltimosiga binoan uzoq muddatli sana qisqa muddatli yoki masofadan turib video ko'rish yoki telefon suhbati bilan, qisqa muddatli sana esa masofadan turib video ko'rish yoki telefon suhbati bilan almashtiriladi. Jazoni o'tayotgan shaxslarning yaqin qarindoshlari uchun; masofaviy yig'ilish xonalari tayyorlandi. Kam ta'minlangan oilalardan mahkumlarni yuqori haq to'lanadigan ishlarga jalb qilish ta'minlandi.
Oliy Majlisning inson huquqlari bo'yicha vakiliga (Ombudsmanga) axloq tuzatish koloniyalariga to'sqinliksiz tashrif buyurish huquqi berildi. Jazoni o'tayotgan shaxslarning mavjud muammolarini o'rganish va ijobiy hal etish maqsadida jazoni ijro etish departamenti rahbariyati tomonidan sayyor qabullar tashkil etildi.
Shu bilan birga, jazoni ijro etish muassasalarida Ombudsman va prokurorga murojaatlar, arizalar va shikoyatlar uchun maxsus pochta qutilari o'rnatilgan. Shuningdek, ular qonunlarga rioya etilishi yuzasidan doimiy monitoring olib boradilar.

According to international law, the protection of human rights and equality of all citizens before the law regardless of their race, nationality, gender, place of residence, position in society, religious and political beliefs is the most important principle of democracy.
With the acquisition of state independence, our country appeared before the world community as a sovereign young state, which is entrusted with the heaviest burden of responsibility for the future of the people. This was also stated by the President of Uzbekistan in his speech at the solemn ceremony dedicated to the 30th anniversary of the state independence of the Republic of Uzbekistan: "During the years of independence, a lot of very important work has been done to build a new state and society. The Constitution of the country was developed in a short time. The foundations of modern statehood, legislative, executive and judicial branches of government have been formed. Armed Forces have been created capable of reliably protecting the State sovereignty of the country, the inviolability of its borders, and the peaceful and peaceful life of the people. The national currency - sum was introduced, gold and foreign exchange reserves were formed. Our ancient history, national identity, rich cultural heritage and spiritual values have been revived. Our people, having shown strong will and huge potential, have passed a long way of development in a short period of time by historical standards."
Currently, the Republic of Uzbekistan, which has received universal international recognition thanks to social harmony and political stability, the successes achieved within the country and a peaceful foreign policy, has turned into a strong and successful state.
Of particular importance is the Constitution of the Republic of Uzbekistan in the new edition, which seems to be a significant stage for determining the next progressive steps of our society. Personal inviolable rights constitute a single complex legal institution, which has incorporated personal guarantees from various branches of law.
The Constitution also guarantees the exercise of the right to freedom of conscience and religion. Everyone has the right to freedom of choice and expression in their beliefs and beliefs. The State undertakes to respect all religions and not to interfere in the internal affairs of religious organizations.
The right to freedom of speech and information is also spelled out in the Constitution. Citizens are guaranteed the right to freely and peacefully express their thoughts, ideas and opinions, receive and disseminate information regardless of its source.
One of the important principles laid down in the new version of the Constitution is the protection of the right to work and social protection. The State undertakes to create conditions for the development of entrepreneurship, promote the increase of jobs and provide social protection for workers.
The Constitution also recognizes the equality of men and women in all spheres of life. The State undertakes to take measures to prevent gender-based violence and discrimination and creates equal opportunities. The right to education belongs to the totality of fundamental human rights and freedoms. It is enshrined in the Universal Declaration of Human Rights, the UN Convention on the Rights of the Child and the CIS Convention on Human Rights and Fundamental Freedoms.
Education is a key tool for Uzbekistan's transition to sustainable development, providing citizens with the knowledge, skills, attitudes and values necessary for their active participation in socio-economic life. Professional educational institutions have been created in which new systems of primary, secondary and specialized secondary vocational education are being introduced, combined with the levels of the international standard classification of education, as well as differentiated educational programs (vocational schools, colleges, technical schools).
The higher education system of the New Uzbekistan is at an important stage of development and is being strengthened thanks to the reforms initiated by the head of state. Therefore, citizens should be active participants in historical reality, and not just observers. After all, every step, the work carried out today is aimed at developing human capital, building a strong training system, which will ensure the growth of the national economy and increase the level of well-being of citizens.
In the new conditions, the structure of higher education has changed, its demand has increased. There is a high demand for specialists who can not only apply new knowledge, but also understand the scale of innovative opportunities in a particular field. In addition to the ability not only to competently solve current economic and production issues, the younger generation is also expected to have the skill of making the right decisions that require high analytical abilities. To this end, the Concept of the development of the higher education system of the Republic of Uzbekistan until 2030 has been adopted, which reflects the development of public-private partnership in higher education, the growth of its coverage of the population (based on the organization of the work of state and non-state higher educational institutions in the regions), the creation of a healthy competitive environment in this area.
As noted by the Head of state, the new version of the Constitution is intended to serve as a solid legal basis and a reliable guarantor of the implementation of long-term development strategies, a prosperous life of the country and the people. In short, the content of the Basic Law should be filled with the idea of "In the name of human honor and dignity" and be based on the main principle of the reforms "man - society - state", which are designed to become a fundamental value in everyday life.
In the Constitution, the priority of human rights and freedoms is established as the main task of the rule of law state. Therefore, significant results have been achieved in Uzbekistan today in the field of ensuring the fulfillment of priority tasks for improving the health of the population, educating the physically and spiritually developed young generation.
According to article 48, everyone has the right to health protection and qualified medical care. Thus, advanced forms and methods of providing medical services have been introduced into the healthcare system; the base of primary care institutions, especially in rural areas, has significantly strengthened through the organization of SVPs equipped with modern medical equipment; a radical improvement in the system of maternal and child health protection, the activities of the emergency medical service, training in the field has been achieved; pharmaceuticals has received a powerful development.
In addition, dozens of medical institutions, medical and wellness centers have been built in cities and villages. Most importantly, the purpose of the ongoing reforms is their focus on strengthening human health, contributing to an increase in life expectancy. Reputable international organizations highly appreciate the successes achieved in the healthcare system of Uzbekistan.
In addition, today about 49 percent of all employed in the country are women in various sectors of the economy. The current legislation has been amended to encourage women's participation in political activities. In accordance with the new quota system, political parties must nominate at least 30 percent of women from the total number of candidates to legislative and representative bodies of power.
Consistent implementation of the tasks defined in the National Strategy of the Republic of Uzbekistan on Human Rights, aimed at the effective implementation of the international obligations assumed by our country in the field of human rights, serves to further strengthen its reputation in the international arena and the formation of respect for human rights and freedoms in the republic. Uzbekistan's active activity as a member of the UN Human Rights Council, close cooperation with the UN High Commissioner for Human Rights and Special Rapporteurs on human rights issues is a vivid example of this.
The Development Strategy of the New Uzbekistan for 2022-2026 defines the consistent continuation of the policy of improving criminal, criminal procedure and penal enforcement legislation, the widespread introduction of the principles of humanism into the system of execution of punishment. For example, persons serving sentences for less serious crimes that do not pose a great public danger received the right to vote for the first time. The number of telephone conversations, meetings of persons detained in institutions of general, strict and special regimes, educational character and prisons, and receiving parcel receptions from their close relatives has almost doubled.
Also, with the consent of convicted persons sentenced to imprisonment, psychological assistance is guaranteed to them; disciplinary measures are not applied for an act committed in violation of a mental state.
The Law defines the rights to receive pensions for persons serving sentences in targeted colonies. A new norm has been introduced into the Penal Enforcement Code, defining the procedure for applying incentive measures to persons serving sentences, and measures aimed at ensuring the personal safety of convicts have been expanded.
In addition, at the request of prisoners, a long-term appointment is replaced by a short-term or remote video session or telephone conversation, and a short-term appointment is replaced by a remote video session or telephone conversation. For close relatives of persons serving sentences; remote meeting rooms have been prepared. The involvement of convicts from poor families in highly paid work has been ensured.
The Commissioner of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) has been granted the right to freely visit correctional colonies. In order to study and positively solve the existing problems of persons serving sentences, the management of the Department of Corrections organized field receptions.
Along with this, special mailboxes have been installed in penitentiary institutions for appeals, applications and complaints to the Ombudsman and the Prosecutor. They also monitor compliance with the laws on an ongoing basis.