Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatining Boysun tumanida bo‘lib, “Mustaqillikning 25 yilligi” gaz-kimyo majmuasi qurilishi bilan tanishdi.
Bu yerda gaz koni bir necha o‘n yillar oldin topilgan. Biroq geografiyasi murakkab bo‘lgani, o‘sha paytda zamonaviy texnologiya va mablag‘ bo‘lmagani uchun hech kim o‘zlashtirishga botinolmagan.
Shavkat Mirziyoyevning qat’iyati bilan bu borada amaliy qadamlar tashlandi. Davlatiiz rahbari 2019-yil aprel oyida bu yerda bo‘lib, dastlabki qidiruv va texnik-iqtisodiy asoslar bilan tanishgan edi. O‘sha yilning dekabrida zavodni qurish ishlari boshlandi.
“Surhan Gas Shemisal Orerating Somrany” xorijiy korxonasi tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu loyihaning qiymati 2,9 milliard dollar. Majmua yiliga 5 milliard metr kub gazni qazib chiqarish va qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi.
Hozirgacha konni o‘zlashtirishga 1 milliard 450 million dollarlik investitsiya kiritilib, 20 ta quduqda burg‘ilash ishlari yakunlangan. 11 ta gaz qudug‘i sinovdan muvaffaqiyatli o‘tgan. Poydevor ishlari va metall konstruksiyalar qurish qariyb yakunlanib qolgan.
Zavodning loyihalari va qurilishi “Shell” kompaniyasining litsenziyalangan texnologiyalari asosida olib borilmoqda. U eng ilg‘or ekologik talablarga mos bo‘lib, ishlab chiqarishdagi zararli chiqindilarni 99 foiz zararsizlantirish imkoniyatiga ega. Bunday uskunalar MDH davlatlari ichida birinchi bor ushbu zavodga o‘rnatilmoqda.
Yana bir muhim jihati, zavod elektr energiyani ham o‘zi generatsiya qiladi, ham tuman aholisiga yetkazib beradi.
Davlatimiz rahbari shu yerda geologik qidiruv va seysmik tadqiqot ishlari yakunlari bilan tanishdi. Investorlar, konni o‘zlashtirishda qatnashayotgan mutaxassis va quruvchilar bilan suhbatlashdi.
– Asosiy maqsad gazni xomashyo holatida sotish emas, uni qayta ishlab, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar olish bo‘lishi lozim. Investitsiya tez vaqtlarda o‘zini oqlab, zavod raqobatbardosh bo‘lishi uchun oxirgi mahsulot sifatli va yuqori daromadli bo‘lishiga erishish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu bo‘yicha qaror ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Majmua Boysun shahridan 20 kilometr uzoqda joylashgan. Ayni paytda uning qurilishida 7 mingdan ortiq kishi, maxsus texnikalar ishlamoqda. Loyihaning birinchi bosqichi kelgusi yil may oyida ishga tushiriladi, 2025-yilda to‘la quvvatga chiqadi.
Zavod yurtimizdagi sakkizinchi gaz-kimyo majmuasi, Surxondaryodagi eng yirik sanoat korxonalaridan biri bo‘ladi. Unda 1050 kishi yuqori daromadli ish bilan ta’minlanadi.
- Boysunliklar o‘z tumanida shunday ulkan zavod qurilgani, minglab yangi ish o‘rinlari paydo bo‘lganini sezishi kerak. Endi bu majmua atrofida turdosh sohalarni rivojlantirish lozim, - dedi Prezident.
Shu yerda Boysun tumanidagi yana bir istiqbolli kon - yonuvchan slanes konini o‘zlashtirish loyihasi taqdimot qilindi. Undan elektr energiyasi, slanetsli neft va gaz olish imkoniyatlari haqida axborot berildi.

В Сурхандарье строится крупный газохимический комплекс
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с ходом строительства газохимического комплекса «25 лет Независимости» в Байсунском районе Сурхандарьинской области.
Месторождение газа здесь было открыто несколько десятилетий назад. Однако из-за сложной географии, отсутствия на тот момент современных технологий и средств никто не осмеливался его осваивать.
Благодаря решительности Шавката Мирзиёева в этом направлении были предприняты практические шаги. Глава государства находился здесь в апреле 2019 года и ознакомился с предварительными геологоразведочными работами и технико-экономическим обоснованием. В декабре того же года началось строительство завода.
Стоимость этого проекта, реализуемого иностранным предприятием «Surhan Gas Chemical Operating Company», составляет 2,9 миллиарда долларов. Комплекс будет иметь мощность по добыче и переработке 5 миллиардов кубометров газа в год.
На данный момент в разработку месторождения инвестировано 1 миллиард 450 миллионов долларов, завершены буровые работы на 20 скважинах. Успешно испытано 11 газовых скважин. Практически завершены фундаментные работы и строительство металлоконструкций.
Проекты и строительство завода осуществляются на основе лицензированных технологий компании «Shell». Он отвечает самым современным экологическим требованиям и способен нейтрализовать 99 процентов вредных отходов производства. Подобное оборудование устанавливается на этом заводе впервые в странах СНГ.
Еще одним важным аспектом является то, что завод сам генерирует электроэнергию и поставляет ее жителям района.
Здесь глава нашего государства ознакомился с результатами геологоразведочных и сейсмических исследований. Состоялась беседа с инвесторами, специалистами и строителями, участвующими в освоении месторождения.
- Главной целью должна быть не продажа газа в виде сырья, а его переработка и получение продукции с добавленной стоимостью. Чтобы вложения быстро окупились и завод был конкурентоспособным, необходимо обеспечить, чтобы конечная продукция была качественной и прибыльной, - сказал Шавкат Мирзиёев.
Была поставлена ​​задача разработать соответствующее постановление.
Комплекс расположен в 20 километрах от города Байсуна. В настоящее время на его строительстве работают более 7000 человек. Первая очередь будет запущена в мае следующего года и выйдет на полную мощность в 2025 году.
Завод станет восьмым газохимическим комплексом в нашей стране, одним из крупнейших промышленных предприятий Сурхандарьи. Множество тысяч человек будут обеспечены высокодоходной работой.
- Жители Байсуна должны почувствовать, что в их районе построен такой огромный завод и созданы тысячи рабочих мест. Теперь вокруг этого комплекса необходимо развивать смежные отрасли, - сказал Президент.
Здесь же состоялась презентация проекта по освоению перспективного месторождения горючих сланцев в Байсуне. Представлена информация о возможностях получения на его базе электроэнергии, сланцевой нефти и газа.