Prezident Shavkat Mirziyoyev Surxondaryo viloyatining Boysun tumanida bo‘lib, “Mustaqillikning 25 yilligi” gaz-kimyo majmuasi qurilishi bilan tanishdi.
Bu yerda gaz koni bir necha o‘n yillar oldin topilgan. Biroq geografiyasi murakkab bo‘lgani, o‘sha paytda zamonaviy texnologiya va mablag‘ bo‘lmagani uchun hech kim o‘zlashtirishga botinolmagan.
Shavkat Mirziyoyevning qat’iyati bilan bu borada amaliy qadamlar tashlandi. Davlatiiz rahbari 2019-yil aprel oyida bu yerda bo‘lib, dastlabki qidiruv va texnik-iqtisodiy asoslar bilan tanishgan edi. O‘sha yilning dekabrida zavodni qurish ishlari boshlandi.
“Surhan Gas Shemisal Orerating Somrany” xorijiy korxonasi tomonidan amalga oshirilayotgan ushbu loyihaning qiymati 2,9 milliard dollar. Majmua yiliga 5 milliard metr kub gazni qazib chiqarish va qayta ishlash quvvatiga ega bo‘ladi.
Hozirgacha konni o‘zlashtirishga 1 milliard 450 million dollarlik investitsiya kiritilib, 20 ta quduqda burg‘ilash ishlari yakunlangan. 11 ta gaz qudug‘i sinovdan muvaffaqiyatli o‘tgan. Poydevor ishlari va metall konstruksiyalar qurish qariyb yakunlanib qolgan.
Zavodning loyihalari va qurilishi “Shell” kompaniyasining litsenziyalangan texnologiyalari asosida olib borilmoqda. U eng ilg‘or ekologik talablarga mos bo‘lib, ishlab chiqarishdagi zararli chiqindilarni 99 foiz zararsizlantirish imkoniyatiga ega. Bunday uskunalar MDH davlatlari ichida birinchi bor ushbu zavodga o‘rnatilmoqda.
Yana bir muhim jihati, zavod elektr energiyani ham o‘zi generatsiya qiladi, ham tuman aholisiga yetkazib beradi.
Davlatimiz rahbari shu yerda geologik qidiruv va seysmik tadqiqot ishlari yakunlari bilan tanishdi. Investorlar, konni o‘zlashtirishda qatnashayotgan mutaxassis va quruvchilar bilan suhbatlashdi.
– Asosiy maqsad gazni xomashyo holatida sotish emas, uni qayta ishlab, qo‘shimcha qiymatli mahsulotlar olish bo‘lishi lozim. Investitsiya tez vaqtlarda o‘zini oqlab, zavod raqobatbardosh bo‘lishi uchun oxirgi mahsulot sifatli va yuqori daromadli bo‘lishiga erishish kerak, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Bu bo‘yicha qaror ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.
Majmua Boysun shahridan 20 kilometr uzoqda joylashgan. Ayni paytda uning qurilishida 7 mingdan ortiq kishi, maxsus texnikalar ishlamoqda. Loyihaning birinchi bosqichi kelgusi yil may oyida ishga tushiriladi, 2025-yilda to‘la quvvatga chiqadi.
Zavod yurtimizdagi sakkizinchi gaz-kimyo majmuasi, Surxondaryodagi eng yirik sanoat korxonalaridan biri bo‘ladi. Unda 1050 kishi yuqori daromadli ish bilan ta’minlanadi.
- Boysunliklar o‘z tumanida shunday ulkan zavod qurilgani, minglab yangi ish o‘rinlari paydo bo‘lganini sezishi kerak. Endi bu majmua atrofida turdosh sohalarni rivojlantirish lozim, - dedi Prezident.
Shu yerda Boysun tumanidagi yana bir istiqbolli kon - yonuvchan slanes konini o‘zlashtirish loyihasi taqdimot qilindi. Undan elektr energiyasi, slanetsli neft va gaz olish imkoniyatlari haqida axborot berildi.

President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the construction of the gas chemical complex "25 years of Independence" in the Baysun district of Surkhandarya region.
The gas field was discovered here several decades ago. However, due to the difficult geography, the lack of modern technologies and funds at that time, no one dared to master it.
Thanks to the determination of Shavkat Mirziyoyev, practical steps were taken in this direction. The Head of State was here in April 2019 and got acquainted with the preliminary geological exploration and feasibility study. In December of the same year, the construction of the plant began.
The cost of this project, implemented by the foreign company "Surhan Gas Chemical Operating Company", is $ 2.9 billion. The complex will have the capacity to extract and process 5 billion cubic meters of gas per year.
At the moment, $ 1 billion 450 million has been invested in the development of the field, drilling operations on 20 wells have been completed. 11 gas wells have been successfully tested. Foundation works and construction of metal structures have been almost completed.
The projects and construction of the plant are carried out on the basis of licensed Shell technologies. It meets the most modern environmental requirements and is able to neutralize 99 percent of harmful production waste. Such equipment is installed at this plant for the first time in the CIS countries.
Another important aspect is that the plant itself generates electricity and supplies it to the residents of the district.
Here the head of our state got acquainted with the results of geological exploration and seismic studies. A conversation took place with investors, specialists and builders involved in the development of the field.
- The main goal should not be the sale of gas in the form of raw materials, but its processing and production of value-added products. In order for investments to pay off quickly and the plant to be competitive, it is necessary to ensure that the final products are of high quality and profitable," Shavkat Mirziyoyev said.
The task was set to develop an appropriate resolution.
The complex is located 20 kilometers from the city of Baysun. Currently, more than 7,000 people work on its construction. The first stage will be launched in May next year and will reach full capacity in 2025.
The plant will become the eighth gas chemical complex in our country, one of the largest industrial enterprises of Surkhandarya. Many thousands of people will be provided with highly profitable jobs.
- Residents of Baisun should feel that such a huge factory has been built in their area and thousands of jobs have been created. Now it is necessary to develop related industries around this complex," the President said.
There was also a presentation of a project for the development of a promising oil shale deposit in Baysun. Information is provided on the possibilities of obtaining electricity, shale oil and gas on its basis.