O'zbekistonning yangilangan Konstitutsiyasida inson huquqlari
Insoniyat tarixida e'tiborga loyiq ko'plab muhim sanalar mavjud. Eng muhimlaridan biri 1948 yil 10 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi e'lon qilinishi bilan bog'liq. Deklaratsiya qonuniy hujjat bo'lmasa-da, uning har bir shaxs uchun ajralmas huquq sifatida tan olingan asosiy tamoyillari, huquqlari va erkinliklari ushbu xalqaro hujjatga qo'shilgan mamlakatlarning milliy qonunchiligida aks etadi.
Shunisi e'tiborga loyiqki, O'zbekiston 1991 yil sentyabr oyida, davlat mustaqilligi yilida inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasiga qo'shildi.
Inson huquqlarini himoya qilish masalalari ushbu sohadagi xalqaro hamkorlik doirasida ustuvor ahamiyatga ega.  2020-yil oktabr oyida O'zbekiston butun dunyo bo'ylab inson huquqlari himoyasini ta'minlashga qaratilgan BMT tizimining nufuzli hukumatlararo organi - inson huquqlari bo'yicha Kengash a'zosi bo'ldi. 2020-yilda O'zbekiston Respublikasining barqaror rivojlanish sohasidagi shaxsiy, siyosiy, iqtisodiy, ijtimoiy va madaniy huquqlarini himoya qilishga qaratilgan inson huquqlari bo'yicha milliy strategiyasi qabul qilindi. Shuningdek, inson huquqlari sohasidagi xalqaro standartlarni Qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyotiga tatbiq etish mexanizmlarini takomillashtirish ustuvor vazifa sifatida belgilandi. O'zbekistonning zamonaviy konstitutsiyaviy rivojlanish tendentsiyalariga shaxs, jamiyat va davlat o'rtasidagi munosabatlarni konstitutsiyaviy-huquqiy tartibga solish modelini qayta tashkil etish, Konstitutsiyaning gumanistik qadriyatlarga yo'naltirilganligi; unda davlatning yangi xususiyatlarini birlashtirish va nafaqat. Fuqarolar va davlat o'rtasidagi munosabatlarning o'zgarishi sharoitida fuqarolarning davlat hokimiyati organlari va ularning mansabdor shaxslarining noqonuniy xatti-harakatlari (harakatsizligi) natijasida etkazilgan zararni davlat tomonidan qoplash huquqini konstitutsiyaviy ravishda mustahkamlash zarurati alohida ahamiyatga ega. Darhaqiqat, O'zbekistonda amalga oshirilayotgan keng ko'lamli siyosiy va ijtimoiy-iqtisodiy islohotlar jarayonida fuqarolarning huquqlari, erkinliklari va qonuniy manfaatlarini Real ta'minlash sohasidagi muammolar aniqlandi. Ilgari mavjud bo'lgan "davlat - jamiyat - inson" paradigmasini yangisiga o'zgartirish:" inson - jamiyat - davlat", uni konstitutsiyaviy Qonunchilik va konstitutsiyaviy amaliyotda birlashtirish mamlakat rahbari tomonidan boshlangan konstitutsiyaviy islohotning ustuvor yo'nalishlaridan biri sifatida belgilanadi.
Yangi tahrirdagi asosiy qonun normalari birinchi navbatda inson huquqlari va qadr-qimmatini himoya qilish, uning ijtimoiy himoyasi va iqtisodiy farovonligi kafolatlari mustahkamlangan yangi O'zbekistonni barpo etishga qaratilgan. Konstitutsiyadagi eng muhim yangiliklar qatoriga o'lim jazosini taqiqlash, Miranda qoidasini qo'llash, gumon qilinuvchi, ayblanuvchi yoki sudlanuvchining huquqlarini kafolatlash, Habeas corpus institutining aksi va boshqalar kiradi. Shuni ta'kidlash kerakki, respublika tomonidan gender tengligini ta'minlash, fuqaroligi bo'lmagan shaxslar sonini kamaytirish, bolalar va majburiy mehnatni yo'q qilish, fuqarolik jamiyati institutlarini rivojlantirish va so'z erkinligini ta'minlashda erishilgan yutuqlar. Masalan, surishtiruv, dastlabki tergov va sud muhokamasi bosqichiga nisbatan amaldagi jinoyat-protsessual qonunchiligida mustahkamlangan gumon qilinuvchi, ayblanuvchi va sudlanuvchining huquqlari va qonuniy manfaatlarining asosiy kafolatlari. Shuningdek, jinoyat ishlari bo'yicha ish yuritish uchun mas'ul bo'lgan davlat organlari va mansabdor shaxslarga qo'shimcha vazifalar va majburiyatlar yuklatilgan.
O'zbekistonda Ombudsman (o 'zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo' yicha vakili), oliy Majlisning bola huquqlari bo 'yicha vakili (bolalar Ombudsmani), o' zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo ' yicha vakil (biznes Ombudsman) va boshqa muassasalar tashkil etilgan.
Konstitutsiyada yangi tahrirda umume'tirof etilgan xalqaro normalar mustahkamlangan bo'lib, ular tarmoq qonunchiligida: fuqarolik, mehnat, oila, jinoyat va boshqa kodekslarda yanada rivojlantiriladi va konkretlashtiriladi.
Mamlakatimizda qonunchilikni tizimga kiritishning jadal jarayoni davom etmoqda: uni bozor iqtisodiyotini rivojlantirish, fuqarolik jamiyatini shakllantirish, huquqiy va ijtimoiy davlatni shakllantirish va mustahkamlashga ko'maklashish uchun tubdan boshqacha asosda yangilash. Aytishimiz mumkinki, xalqaro hamjamiyatning to'laqonli a'zosi bo'lgan O'zbekiston oldida qonun ijodkorligi va inson huquqlarini himoya qilish sohasida keng istiqbollar ochilmoqda. Davlat e'tiborining asosiy ob'ektlaridan biri xalqaro standartlarni milliy Qonunchilik sohasiga kiritish muammosidir. Shu munosabat bilan mamlakat ancha oldinga siljidi.
Deklaratsiyaning oila jamiyatning asosiy birligi ekanligi va jamiyat va davlat tomonidan himoya qilish huquqiga ega ekanligi to'g'risidagi Nizom Konstitutsiyaning 76-moddasi birinchi qismida yangi tahrirda, shuningdek, O'zbekiston Respublikasi oila kodeksining asosiy normasida keltirilgan. Deklaratsiyaning onalik va go'daklik alohida g'amxo'rlik qilish huquqiga ega ekanligi va nikohda yoki nikohdan tashqarida tug'ilgan barcha bolalar bir xil ijtimoiy himoyaga ega bo'lishi kerakligi haqidagi qoidasi ham bizning Konstitutsiyamizda mustahkamlangan. Respublikaning asosiy qonunida quyidagilar belgilangan:"ota-onalarning kelib chiqishi va fuqarolik holatidan qat'i nazar, bolalar qonun oldida tengdir". Onalik, otalik va bolalik ham davlat tomonidan himoya qilinadi. O ' zbekiston Respublikasining "bola huquqlarining kafolatlari to' g 'risida" gi qonuni birinchi marta bola huquqlari sohasida qabul qilingan va 2008-yil 8-yanvarda kuchga kirgan normativ-huquqiy hujjatdir. Uning huquqiy asosi 1989 yilda xalqaro hamjamiyatga a'zo davlatlar tomonidan qabul qilingan bola huquqlari to'g'risidagi Konventsiyadir.
Inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining qoidalaridan birida shunday deyilgan: "nikoh faqat ikkala tomonning erkin va to'liq roziligi bilan tuzilishi mumkin". Nikoh erkinligi va ixtiyoriylik tamoyillari ham Konstitutsiyamizda mustahkamlangan va qonunchilikda konkretlashtirilgan. Nikoh shartlaridan biri sifatida deklaratsiya yoshga to'ldi va bu qoida mamlakatning oila kodeksida aks ettirilgan.
Deklaratsiyaning 7-moddasida shunday deyilgan: barcha odamlar qonun oldida tengdirlar va hech qanday farq qilmasdan qonunni teng himoya qilish huquqiga ega.  Bu shuni anglatadiki, ushbu hujjatning xalqaro huquq normalari sifatida ham, davlatning milliy qonunlari ham hamma uchun bir xil, ularning oldida har qanday farqsiz hamma tengdir: irq, millat, jins, til, diniy, siyosiy va boshqa e'tiqodlar, ijtimoiy kelib chiqishi, mulkiy, rasmiy yoki boshqa qoidalar. Barchaga o'z manfaatlarini himoya qilish uchun bir xil huquq, shu jumladan sud himoyasi huquqi beriladi.
Inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasining 8-moddasida shunday deyilgan:"har bir inson Konstitutsiya va qonun bilan berilgan asosiy huquqlari buzilgan taqdirda vakolatli milliy sudlar tomonidan huquqlarni samarali tiklash huquqiga ega". Ushbu normalar O'zbekiston Konstitutsiyasining 55-moddasiga to'liq mos keladi.
1966 yil 16 dekabrda BMT Bosh Assambleyasi tomonidan qabul qilingan fuqarolik va siyosiy huquqlar to'g'risidagi xalqaro Paktning 9-moddasi 4-bandida sud manfaatlarini himoya qilish huquqi yanada aniqlashtirildi: "hibsga olish yoki hibsga olish natijasida ozodlikdan mahrum qilingan har bir kishi o'z ishini sudda ko'rib chiqish huquqiga ega, shunda ushbu sud o'z uning hibsga olinishining qonuniyligi va agar hibsga olish noqonuniy bo'lsa, uni ozod qilishni buyurish". Xalqaro huquq normalari o 'zbekiston Respublikasi qonun hujjatlari va Konstitutsiya tizimiga kiritilganligi, ularning obro'si e' tirof etilganligi sababli, o 'z manfaatlarini himoya qilish huquqi keng va har tomonlama ta' minlanishga loyiqdir.
Ma'lumki, inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganidan beri BMT doimiy ravishda davlat hukumatlariga murojaat qilib, jamoatchilikni inson huquqlari to'g'risida xabardor qilish, ta'lim muassasalarida xalqaro hujjatlar matnlarini tarqatish bo'yicha chaqiriqlar bilan murojaat qilmoqda.
Xelsinki jarayonining bir qismi sifatida inson huquqlari bo'yicha ta'lim asosiy ahamiyatga ega ekanligi tan olingan. Fuqarolarga milliy Qonunchilik va xalqaro hujjatlarda mustahkamlangan inson huquqlari va asosiy erkinliklari to'g'risida ma'lumot berish juda muhimdir.
Mamlakatimizda davlat siyosatiga xos bo'lgan inson huquqlarini rag'batlantirish turli o'quv yurtlari dasturiga "inson huquqlari"fanini kiritish to'g'risidagi qarorda amaliy tatbiq etildi. Ushbu masalalarga tobora ortib borayotgan qiziqish, ularning dolzarbligi, ushbu mavzu bo'yicha bilimlarni keng tarqatish zarurati ushbu sohada muvaffaqiyatli ish olib borishi mumkin bo'lgan kadrlar tayyorlashga alohida ahamiyat beradi.
Deklaratsiyaning qoidalari inson manfaatlarini ta'minlash uchun mo'ljallangan, chunki hujjatda barcha asosiy huquq va erkinliklar aniq va aniq aks ettirilgan. Shuning uchun har bir kishi deklaratsiyaning qoidalarini bilishi, ulardan munosib yashash uchun foydalanishi kerak. Bu insonning erkin rivojlanishi, uning o'zini o'zi belgilashi, umuminsoniy qadriyatlarning ahamiyatini anglash - fuqarolik jamiyatini muvaffaqiyatli qurishning kalitidir va shuning uchun davlatning yanada ravnaqi.

Human rights in the updated Constitution of Uzbekistan
There are many significant dates worthy of attention in the history of mankind. One of the most important is connected with the proclamation of the Universal Declaration of Human Rights by the UN General Assembly on December 10, 1948. Despite the fact that the declaration is not a legal document, its fundamental principles, rights and freedoms, recognized as inalienable rights for every person, are reflected in the national legislation of countries that have acceded to this international document.
It is noteworthy that Uzbekistan joined the Universal Declaration of Human Rights in September 1991, the year of gaining its state independence.
Human rights protection issues are also of priority importance in the framework of international cooperation in this area.  In October 2020, Uzbekistan became a member of the Human Rights Council, an authoritative intergovernmental body of the UN system designed to ensure the protection of human rights around the world. In 2020, the National Strategy of the Republic of Uzbekistan on Human Rights was adopted, aimed at protecting personal, political, economic, social and cultural rights in the field of sustainable development. The improvement of mechanisms for the implementation of international human rights standards in legislation and law enforcement practice is also a priority. The trends of the modern constitutional development of Uzbekistan include the restructuring of the model of constitutional and legal regulation of the relationship between the individual, society and the state, the orientation of the Constitution on humanistic values; the consolidation of new characteristics of the state in it and not only. In the context of the transformation of the relationship between citizens and the state, the need for constitutional consolidation of the right of citizens to compensation by the state for damage caused by illegal actions (inaction) of state authorities and their officials is becoming particularly relevant. After all, it was during the large-scale political and socio-economic reforms carried out in Uzbekistan that problems in the sphere of real ensuring the rights, freedoms and legitimate interests of citizens were revealed. The change of the previously existing paradigm of "state - society - man" to a new one: "man - society - state", its consolidation in constitutional legislation and constitutional practice are identified as one of the priorities of the constitutional reform initiated by the leader of the country.
The norms of the new edition of the Basic Law are primarily aimed at building a New Uzbekistan, where guarantees for the protection of human rights and dignity, social protection and economic well-being are enshrined. Among the most important innovations in the Constitution are the prohibition of the death penalty, the application of the Miranda rule, guarantees of the rights of the suspect, the accused or the defendant, the reflection of the institution of Habeas Corpus and others. It should be noted that the Republic has made progress in ensuring gender equality, reducing the number of stateless persons, eliminating child and forced labor, developing civil society institutions and ensuring freedom of speech. For example, the key guarantees of the rights and legitimate interests of the suspect, the accused and the defendant, enshrined in the current criminal procedure legislation in relation to the stage of inquiry, preliminary investigation and trial. Also, state bodies and officials responsible for criminal proceedings are assigned additional tasks and responsibilities.
The institutions of the Ombudsman (the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights), the Commissioner of the Oliy Majlis for the Rights of the Child (the Children's Ombudsman), the Commissioner under the President of the Republic of Uzbekistan for the Protection of the rights and legitimate interests of business entities (the Business Ombudsman) and not only have been established in Uzbekistan.
The new version of the Constitution enshrines generally recognized international norms, which are further developed and specified in sectoral legislation: civil, labor, family, criminal and other codes.
In our country, there is an intensive process of bringing legislation into the system: updating it on fundamentally different principles, designed to promote the development of a market economy, the formation of civil society, the formation and strengthening of a legal and social state. It can be said that Uzbekistan, which has become a full member of the international community, has broad prospects in the field of lawmaking and human rights protection. One of the main objects of state attention is the problem of the inclusion of international standards in the sphere of national legislation. In this regard, the country has made significant progress.
The provision of the declaration that the family is the basic unit of society and has the right to protection by society and the State is contained in the first part of article 76 of the Constitution in a new edition, as well as the fundamental norm of the Family Code of the Republic of Uzbekistan. The provision of the declaration that motherhood and infancy have the right to special care, and all children born in or out of wedlock should enjoy the same social protection, is also enshrined in our Constitution. The Basic Law of the Republic defines: "Children are equal before the law regardless of their parents' origin and civil status." Motherhood, fatherhood and childhood are also protected by the State. The Law of the Republic of Uzbekistan "On Guarantees of the Rights of the Child" is a normative legal act, first adopted in the field of children's rights and entered into force on January 8, 2008. Its legal basis is the Convention on the Rights of the Child of 1989, adopted by Member States of the international community.
One of the provisions of the Universal Declaration of Human Rights states: "Marriage can be concluded only with the free and full consent of both parties entering into marriage." The principles of freedom and voluntary marriage are also enshrined in our Constitution and have been concretized in legislation. The declaration established majority as one of the conditions for marriage, and this provision is reflected in the Family Code of the country.
Article 7 of the Declaration proclaims: all people are equal before the law and have the right, without any distinction, to equal protection of the law.  This means that both the provisions of this document as norms of international law and the national laws of the State are the same for everyone, everyone is equal before them without any distinction: race, nationality, gender, language, religious, political and other beliefs, social origin, property, official or other status. Everyone is given the same right to protect their interests, including the right to judicial protection.
Article 8 of the Universal Declaration of Human Rights states: "Everyone has the right to an effective restoration of his rights by the competent national courts in cases of violation of his fundamental rights granted to him by the Constitution and the law." These norms fully comply with article 55 of the Constitution of Uzbekistan.
The right to judicial protection of interests is more concretized in paragraph 4 of Article 9 of the International Covenant on Civil and Political Rights, adopted by the UN General Assembly on December 16, 1966: "Everyone who is deprived of liberty as a result of arrest or detention has the right to have his case heard in court so that this court can immediately rule on the legality of his detention and order his release if the detention is illegal." Since the norms of international law are included in the system of legislation of the Republic of Uzbekistan and the Constitution, their authority is recognized, the right to protect one's interests deserves broad and comprehensive support.
As you know, since the adoption of the Universal Declaration of Human Rights, the UN has constantly appealed to the governments of states to inform the public about human rights, to distribute the texts of international documents in educational institutions.
The Helsinki Process recognizes that human rights education is of fundamental importance. And it is extremely important that citizens are educated about human rights and fundamental freedoms enshrined in national legislation and international documents.
The promotion of human rights, which is characteristic of State policy in our country, has been put into practice in the decision to introduce the subject "Human rights" into the curriculum of various educational institutions. The increasing interest in these issues, their relevance, and the need for wide dissemination of knowledge on this topic attach particular importance to the training of personnel who could be successfully employed in this field.
The provisions of the declaration are designed to ensure the interests of a person, because the document succinctly and clearly reflects, concentrates all fundamental rights and freedoms. Therefore, everyone should know the provisions of the declaration, use them to live with dignity. It is the free development of a person, his self-determination, awareness of the importance of universal values that is the key to the successful construction of civil society, and hence the further prosperity of the state.