O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammitida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan Qozog‘iston Respublikasi Bosh vaziri Alixan Smailovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Qozog‘iston Bosh vaziri O‘zbekiston yetakchisiga Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekiston bilan Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlari izchil rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Oliy darajada erishilgan, shu jumladan tovar ayirboshlashni oshirish, sanoat kooperatsiyasi va logistika loyihalarini ilgari surish borasidagi kelishuvlarning to‘liq amalga oshirilishiga alohida e’tibor qaratildi.
Bu borada qo‘shma Hukumatlararo komissiyaning samarali ishini davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.

Президент Узбекистана отметил важность наращивания практического сотрудничества с Казахстаном
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял Премьер-министра Республики Казахстан Алихана Смаилова, пребывающего в нашей стране для участия в саммите Организации экономического сотрудничества.
В начале встречи Премьер-министр Казахстана передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Глава нашего государства с удовлетворением отметил поступательное развитие узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Особое внимание  уделено полномасштабной реализации договоренностей на высшем уровне, в том числе наращиванию товарооборота, продвижению проектов в сфере промышленной кооперации и логистики.
В этом контексте отмечена важность продолжения эффективной работы совместной Межправительственной комиссии.