Iqtisodiy hamkorlik tashkilotining sammiti doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan muzokara o‘tkazdi.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasidagi yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalarini muhokama qildilar.
O‘zaro savdoni ko‘paytirish, mashinasozlik, energetika, elektrotexnika, to‘qimachilik va boshqa tarmoqlarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish bo‘yicha, shu jumladan Hukumatlararo komissiya faoliyati doirasida muvofiqlashgan ishlarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Hududlar o‘rtasidagi ishbilarmonlik aloqalari va madaniy-gumanitar almashinuvlarni kengaytirishga alohida e’tibor qaratildi.

On the sidelines of the summit of the Economic Cooperation Organization, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held talks with President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The Heads of state considered issues of further strengthening of Uzbek-Tajik relations of good neighborliness, strategic partnership and alliance.
The importance of continuing coordinated work, including within the framework of the Intergovernmental Commission, to increase mutual trade, promote cooperation projects in mechanical engineering, energy, electrical engineering, textile and other industries was noted.
Special attention is paid to the expansion of regional business partnership and cultural and humanitarian exchange.