Poytaxtimizda o‘tayotgan Iqtisodiy hamkorlik tashkiloti sammiti tadbirlari doirasida 9-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Eron Islom Respublikasi Prezidenti Ibrohim Raisiy bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston-Eron munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo, investitsiyalar, innovatsiyalar va transport sohalarida amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
O‘zaro muloqotlar faol davom etayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ikki tomonlama savdoda o‘sish sur’ati saqlanib qolmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari birgalikda amalga oshirilmoqda.
Ilgari oliy darajada erishilgan kelishuvlarni to‘liq ro‘yobga chiqarish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Sanoat kooperatsiyasi va mahalliylashtirish, qishloq xo‘jaligi, logistikada o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish uchun imkoniyatlar mavjudligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Eron rahbarlari madaniy-gumanitar va ilm-fan sohasidagi almashinuvlarni rivojlantirish muhimligini ko‘rsatib o‘tdilar.
Shuningdek, mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar, shu jumladan Afg‘onistondagi bugungi vaziyat nuqtai nazaridan ko‘rib chiqildi.

On November 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Islamic Republic of Iran Ibrahim Raisi as part of the program of events of the summit of the Economic Cooperation Organization held in our capital.
Issues of further strengthening of Uzbek-Iranian relations, expansion of practical cooperation in the field of trade, investment, innovation and transport were discussed.
The ongoing active mutual contacts were noted with satisfaction.
The dynamics of growth in the volume of bilateral trade remains. Cooperation projects are being implemented jointly in various sectors of the economy.
Particular attention was paid to the issues of full-scale implementation of previously reached agreements at the highest level.
The possibilities for expanding mutually beneficial cooperation in the field of industrial cooperation and localization, the agricultural sector, logistics are emphasized.
The heads of Uzbekistan and Iran supported the development of cultural, humanitarian and scientific exchange.
Issues on the regional agenda were also discussed, including in the context of the current situation in Afghanistan