Zamonaviy dunyo shu qadar o'zaro bog'liqki, har qanday harakat, ayniqsa tabiat bilan bog'liq bo'lsa, Yerning boshqa har qanday nuqtasida aks etishi aniq bo'lib bormoqda. Global muammolarning kuchayishi barqaror rivojlanishga o'tishning xalqaro yo'nalishlari va maqsadlarini ishlab chiqish va qabul qilish zarurligini keltirib chiqardi.
Davlatlar iqtisodiy o'sishni oshirish, qashshoqlikni bartaraf etish va hayot sifatini yaxshilash, ta'lim, sog'liqni saqlash, ijtimoiy himoya va bandlik sohasidagi barcha masalalarni hal qilish bo'yicha chora-tadbirlar iqlim o'zgarishi va atrof-muhitni muhofaza qilish harakatlariga parallel ravishda amalga oshirilishi kerakligini tushunishadi. Shu nuqtai nazardan, hukumatlar bilan bir qatorda, 2030 yilgacha bo'lgan davrda barqaror rivojlanish sohasidagi qonunchilikni takomillashtirish, kun tartibi va milliy maqsad va vazifalarni monitoring qilish va ilgari surishni amalga oshiruvchi parlamentlar faol rol o'ynashi mumkin va o'ynashi kerak.
2023 yil iyun oyida O'zbekiston Oliy Majlisi vakillari parlamentlararo ittifoq, BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi, Osiyo va tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiya hamkorligida tashkil etilgan "SDGGA erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini oshirish: BMT ga rezolyutsiyasini bajarish" vebinarida ishtirok etdilar. Uning ishtirokchilari BMT Bosh Assambleyasining "barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to'g'risida" gi rezolyutsiyasini qabul qilish bo'yicha O'zbekiston tashabbusini qo'llab-quvvatlash muhimligini ta'kidlab, tarixda birinchi marta parlamentlarning 2030 yilgacha bo'lgan barqaror rivojlanish kun tartibini amalga oshirishdagi hal qiluvchi rolini ta'kidlaydigan muhim hujjat qabul qilinganligini ta'kidladilar. Qarorda qonun ijodkorligi, nazorat va vakillik funksiyalariga ega bo'lgan milliy parlamentlarga alohida ahamiyat beriladi. Aynan ular iqtisodiyotni rivojlantirishni rag'batlantirishi, ijtimoiy siyosatni samarali amalga oshirishga ta'sir qilishi, sifatli sog'liqni saqlash va ta'limdan foydalanish imkoniyatini ta'minlashi mumkin.
SDGNI qonun ijodkorligi jarayonlariga integratsiya qilish va davlat organlarining milliy darajadagi vazifalarni bajarish borasidagi faoliyati ustidan parlament nazoratini samarali amalga oshirishni ta'minlash maqsadida 2020 yilda O'zbekistonda parlament komissiyasi tashkil etildi. SDG yutuqlarini qo'llab-quvvatlash uchun parlament a'zolarini milliy va mintaqaviy darajada jalb qilish alohida ahamiyatga ega.
Parlament a'zolari, Markaziy va mahalliy davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari vakillarining zamonaviy talablar va SDG bilan bog'liq muammolarni hisobga olgan holda yondashuvlari va ish usullarini qayta ko'rib chiqish zarur. Buning uchun ishtirokchilar barqaror rivojlanishning milliy va global maqsadlarini amalga oshirish va yuzaga keladigan muammolarni hal qilishning eng yaxshi amaliyotlaridan xabardor bo'lishlari va jamiyatning o'zgaruvchan ehtiyojlariga tezkor javob bera olishlari kerak. Bu parlamentlar va hukumatlarning SDGLARNI o'z jarayonlariga integratsiya qilish salohiyatini kuchaytiradi, bu qabul qilingan qonun hujjatlari va hukumat qarorlarining samaradorligini oshiradi, maqsadlarni amalga oshirish uchun shaffof va hisobdor byudjetlashtirishni ta'minlaydi.
Respublika parlamentarlari va jamoatchilik vakillari milliy maqsadlarni amalga oshirishni muhokama qilishda faol ishtirok etadilar, monitoring va jamoatchilik nazoratining boshqa shakllarini amalga oshiradilar. Oliy Majlis Senatining Orolbo'yi mintaqasini rivojlantirish va ekologiya masalalari qo'mitasi ekspertlari milliy SDGLARNING maqsad va mazmunini ochib berib, O'zbekistonda barqaror rivojlanishning ekologik hududlari (zonalari) tashkil etish konsepsiyasini muhokama qilishni taklif qilmoqdalar. U barcha tarkibiy qismlarni, ularning o'zaro bog'liqligini, o'zaro bog'liqligini hisobga olgan holda modellashtirilishi va muammolarni izchil hal qilishga qaratilgan bo'lishi kerak:
- bozor iqtisodiyoti sharoitida ekologik vaziyatni barqarorlashtirishni ta'minlash;
- ekologik yo'naltirilgan boshqaruv usullarining keng qo'llanilishini va umuman "yashil" iqtisodiyotga o'tishni ta'minlaydigan institutsional va tarkibiy o'zgarishlar doirasida iqtisodiy faoliyatni ko'kalamzorlashtirish orqali atrof-muhit holatini tubdan yaxshilash;
- tabiiy resurslardan oqilona foydalanish, cho'llanish va qurg'oqchilikka qarshi kurashish, chiqindilar muammosini hal etish, zaharli kimyoviy moddalardan foydalanish xavfsizligini oshirish, agrobioteknologiyadan ekologik jihatdan xavfsiz foydalanishga qaratilgan chora-tadbirlarni amalga oshirish bo ' yicha;
- energiya va resurslarni tejaydigan texnologiyalarni keng joriy etish, shuningdek, shaxsiy va ijtimoiy iste'mol tarkibini maqsadli o'zgartirish orqali iqtisodiy faoliyatni ekotizimlar sig'imiga kiritish;
- xavf ostida bo'lgan ekotizimlar va biologik xilma-xillikning ayrim turlarini yo'q qilish va yo'q qilishni to'xtatish, ekotizimlarning normal ishlashi uchun sharoit yaratish, muhofaza etiladigan tabiiy hududlar tarmog'ini kengaytirish.
Zamonaviy voqelikda hududning barqaror iqtisodiy o'sishi faqat davlatlar "yashil" iqtisodiyot tamoyillariga o'tgan taqdirdagina ta'minlanishi mumkin. Buning sababi shundaki, so'nggi o'n yilliklarda insoniyatning suv, oziq-ovqat va qulay yashash sharoitlariga bo'lgan ehtiyojlarini qondirish uchun talablari juda tez sur'atlar bilan o'sib bormoqda.
O'zbekiston iqlim o'zgarishiga eng zaif mamlakatlar toifasiga kiradi. Orol dengizi iqlimni tartibga soluvchi suv havzasi bo'lib, mintaqadagi ob-havoning keskin o'zgarishini yumshatib, yashash sharoitlariga, qishloq xo'jaligi ishlab chiqarishiga va ekologik vaziyatga ijobiy ta'sir ko'rsatdi. Dengizning qurishi tufayli Orol havzasidagi iqlim o'zgarishi boshqa mintaqalarga qaraganda ancha qattiqroq, dunyodagi o'rtacha ko'rsatkichlardan ikki baravar kuchli. Haroratning kunlik amplitudasi oshdi, havoning nisbiy namligi pasaydi, havo harorati 40°C dan yuqori bo'lgan kunlar soni oshdi.
So'nggi 20-25 yil ichida yozda yog'ingarchilik sezilarli darajada kamaydi va mintaqaning aridizatsiyasi oshdi. Cho'llanish darajasi oshmoqda. Ma'lumotlarga ko'ra, har daqiqada mintaqadagi to'qqiz kvadrat metr unumdor er cho'lga aylanadi.
Bunday jarayonlarning eng halokatli oqibatlaridan biri muzliklarning intensiv erishi hisoblanadi. Keyingi o'n yil ichida bu Amudaryo va Sirdaryo resurslarini 10-15 foizga kamaytiradi.
Tog'li va tog 'oldi hududlarida yaylovlar tufayli tuproq degradatsiyasi, o'rmonlarning qisqarishi sodir bo'ladi, bu esa tog' ekotizimlarining biologik xilma-xilligi va biomassasining pasayishiga olib keladi. Ko'chkilarning ko'payishi xavfi ortib bormoqda. Birgalikda bu omillar mintaqaning ekotizimlarini yo'q qilishga yordam beradi va milliy va global barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni shubha ostiga qo'yadi.
Bunday sharoitda so'nggi yillarda O'zbekistonda ro'y berayotgan tizimli o'zgarishlar jamiyat hayotining barcha jabhalariga ijobiy ta'sir ko'rsatmoqda. Buning kuchli misollaridan biri Prezidentning BMT Bosh Assambleyasining 78-yig'ilishidagi tashabbuslari.
Global isish Markaziy Osiyoda suv tanqisligi muammosini keskinlashtirganiga e'tibor qaratgan holda, so'nggi 30 yil ichida havo haroratining bir yarim darajaga ko'tarilishi muzliklarning umumiy maydonining uchdan bir qismini qisqarishiga olib keldi, mamlakat rahbari ushbu tendentsiyani saqlab qolgan holda, kelgusi 20 yil ichida aholi jon boshiga suv ta'minoti 25 foizga kamayishini, qishloq xo'jaligi ekinlarining hosildorligi - 40 foiz.
Prezident BMTning "Global iqlim tahdidlari oldida Markaziy Osiyo: umumiy farovonlik uchun birdamlik" rezolyutsiyasini qabul qilishni va kelgusi yil Samarqanddagi xalqaro iqlim forumida uning asosiy mazmunini muhokama qilishni taklif qildi.
Tashabbusni amalga oshirish uchun barcha shartlar mavjud. Ekologik qonunchilikni takomillashtirish, "yashil" rivojlanishga qaratilgan tushunchalar, strategiyalar va loyihalarni qabul qilish va amalga oshirish bo'yicha chora-tadbirlarni ta'kidlash kifoya.
Shu bilan birga, Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqadagi tabiiy resurslarni ekologik jihatdan barqaror boshqarishga ko'maklashish borasidagi sa'y-harakatlarini birlashtirish zarur. Atrof-muhitga munosabatni o'zgartirish kerak. Tabiatga ehtiyotkorlik bilan munosabatda bo'lish to'g'risida jamoaviy tushunchani rivojlantirish kerak. Bu innovatsion vositalarga o'tish va "yashil" texnologiyalarni keng joriy etish orqali cheklangan tabiiy resurslardan foydalanishni kamaytiradi, barqaror rivojlanishning eksperimental ekologik hududlarini (zonalarini) yaratadi; "aqlli" qishloq xo'jaligiga o'tishni hisobga olgan holda mintaqaviy tabiatni boshqarish strategiyasini ishlab chiqish. Bundan tashqari, yer-suv resurslaridan optimal, erkin foydalanishning yangi vositalari va texnologik yechimlarini izlashni davom ettirish, atrof-muhitning ifloslanishini kamaytirish muhimligi to'g'risida jamoatchilik xabardorligini oshirish choralarini kuchaytirish, shunda toza atrof-muhit va tabiatdan oqilona foydalanish mintaqaning har bir aholisining normasi va ijtimoiy qadriyatlariga aylanadi.
Millionlab odamlarning hayoti va sog'lig'i, mintaqaning taqdiri ushbu muammolarni tezda hal qilishga bog'liq.
Boriy Alixonov,
Oliy Majlis Senatining Orolbo'yi mintaqasini rivojlantirish va ekologiya masalalari qo'mitasi raisi,

It is becoming increasingly obvious that the modern world is so interconnected that any action, especially if it concerns nature, will necessarily be reflected in any other point of the Earth. The worsening global problems have necessitated the development and adoption at the international level of benchmarks and goals for the transition to sustainable development.
States have an understanding that measures to increase economic growth, eliminate poverty and improve the quality of life, address a whole range of issues in the field of education, health, social protection and employment should be taken in parallel with efforts to combat climate change and protect the environment. In this context, along with Governments, parliaments can and should play an active role in improving legislation, monitoring and promoting the Agenda and National Goals and Objectives in the field of Sustainable Development for the period up to 2030.
In June 2023, representatives of the Oliy Majlis of Uzbekistan took part in the webinar "Enhancing the role of parliaments in accelerating the achievement of the SDGs: implementation of the UNGA Resolution", organized jointly by the Inter-Parliamentary Union, the UN Economic Commission for Europe, the Economic and Social Commission for Asia and the Pacific. Its participants, noting the importance of supporting Uzbekistan's initiative to adopt a Resolution of the UN General Assembly "On strengthening the role of parliaments in accelerating the achievement of Sustainable Development Goals", stressed that for the first time in history an important document was adopted, which emphasizes the decisive role of parliaments in the implementation of the 2030 Agenda for Sustainable Development. The resolution assigns a special role to national parliaments with legislative, control and representative functions. They can stimulate the development of the economy, influence the effective implementation of social policy, provide access to quality healthcare and education.
In order to integrate the SDGs into legislative processes and ensure the effective implementation of parliamentary oversight of the activities of state bodies to fulfill tasks at the national level, a parliamentary commission was established in Uzbekistan in 2020. Of particular importance is the involvement of members of Parliament at the national and regional levels in support of the achievement of the SDGs.
It is necessary to review the approaches and methods of work of parliamentarians, representatives of central and local public authorities and management, taking into account modern requirements and challenges related to the SDGs. To do this, the parties involved should be aware of the best practices of implementing national and global Sustainable Development Goals and solving emerging problems, as well as be able to respond promptly to the changing needs of society. This will strengthen the capacity of parliaments and governments to integrate the SDGs into their processes, which will increase the effectiveness of legislative acts and government decisions, and ensure transparent and accountable budgeting for the implementation of goals.
Parliamentarians and representatives of the public of the republic actively participate in the discussion of the implementation of national goals, carry out monitoring and other forms of public control. Experts of the Senate Committee of the Oliy Majlis on the Development of the Aral Sea region and Ecology, revealing the goals and content of the national SDGs, propose to discuss the concept of creating ecological territories (zones) of sustainable development in Uzbekistan. It should be modeled taking into account all the components, their interconnectedness, interdependence and aimed at consistently solving problems:
— to ensure the stabilization of the environmental situation in a market economy;
— to radically improve the state of the environment through the greening of economic activity within the framework of institutional and structural transformations that allow for the widespread dissemination of environmentally oriented management methods and, in general, the transition to a "green" economy;
— to implement measures aimed at the rational use of natural resources, combating desertification and drought, solving the problem of waste, improving the safety of the use of toxic chemicals, environmentally safe use of agrobiotechnology;
— to introduce economic activity within the limits of ecosystem capacity through the widespread introduction of energy- and resource-saving technologies, as well as targeted changes in the structure of personal and public consumption;
— to stop the destruction and disappearance of threatened ecosystems and certain types of biodiversity, to create conditions for the normal functioning of ecosystems, to expand the network of protected natural areas.
In modern realities, stable economic growth of the territory can be ensured only if states switch to the principles of a "green" economy. This is due to the fact that in recent decades, the demands of mankind have been growing at a catastrophically rapid pace to meet the needs for water, food, and comfortable living conditions.
Uzbekistan belongs to the category of countries most vulnerable to climate change. The Aral Sea was a climate-regulating reservoir that mitigated sharp fluctuations in the weather in the region, favorably affecting living conditions, agricultural production and the ecological situation. Due to the drying up of the sea, climatic changes in the Aral basin occur much harsher than in other regions, twice as intense as the average values in the world. The daily temperature range has increased, the relative humidity of the air has decreased, the number of days with an air temperature above 40 ° C has increased.
Over the past 20-25 years, there has been a significant decrease in the amount of precipitation in the summer and an increase in the aridization of the region. The rate of desertification is increasing. According to reports, every minute nine square meters of fertile land in the region turns into a desert.
One of the most destructive consequences of such processes is the intensive melting of glaciers. In the next ten years, this will lead to a reduction in the resources of the Amu Darya and Syr Darya by 10-15 percent.
In mountainous and foothill territories, due to grazing, soil degradation occurs, the reduction of forests, which leads to a decrease in biodiversity and biomass of mountain ecosystems. The threat of more frequent landslides is increasing. Together, these factors contribute to the destruction of the region's ecosystems and call into question the achievement of national and global Sustainable Development Goals.
Under these conditions, the systemic transformations taking place in Uzbekistan in recent years have a positive impact on all aspects of society. One of the convincing examples of this is the initiatives of the President at the 78th meeting of the UN General Assembly.
Drawing attention to the fact that global warming has exacerbated the problem of water scarcity in Central Asia, an increase in air temperature over the past 30 years by one and a half degrees has caused a reduction in a third of the total area of glaciers, the country's leader noted that if this trend continues in the next 20 years, water supply per capita will decrease by 25 percent, crop yields — by 40 percent.
The President proposed to adopt the UN Resolution "Central Asia in the face of global climate threats: Solidarity for common prosperity" and discuss its main content at the international climate Forum in Samarkand next year.
There are all conditions for the implementation of the initiative. It is enough to mention measures to improve environmental legislation, the adoption and implementation of concepts, strategies and projects aimed at "green" development.
At the same time, it is necessary to combine the efforts of the Central Asian countries to promote environmentally sound management of the region's natural resources. The attitude towards the environment should be changed. It is necessary to develop a collective understanding of respect for nature. This will reduce the use of limited natural resources through the transition to innovative means and the widespread introduction of "green" technologies, create experimental ecological territories (zones) of sustainable development; develop a regional strategy for environmental management, taking into account the transition to "smart" agriculture. In addition, to continue the search for new means and technological solutions for the optimal non-security use of land and water resources, to intensify measures to raise public awareness of the importance of reducing environmental pollution so that a clean environment and rational use of natural resources become the norm and social values of every resident of the region.
The lives and health of millions of people and the fate of the region depend on the speedy solution of these problems.
Boriy Alikhanov,
Chairman of the Senate Committee of the Oliy Majlis on the Development of the Aral Sea Region and Ecology,