Inson huquqlari kontseptsiyasiga asoslangan asosiy qadriyatlarga inson qadr-qimmati va tenglik kiradi. Inson huquqlarini o'z-o'zini hurmat qilish uchun zarur bo'lgan asosiy normalar deb hisoblash mumkin. Ularning ko'p qirraliligi, farqlaridan qat'i nazar, barcha odamlarga nisbatan qo'llanilishidan kelib chiqadi. Shuning uchun inson huquqlari hukumatlar, jahon madaniyati va dinlaridan keng qo'llab-quvvatlanadi. Umuman olganda, davlatning vakolatlari cheklanmagan yoki o'zboshimchalik bilan bo'lishi mumkin emas, balki barcha fuqarolar uchun o'z qadr-qimmati bilan yashashlari uchun kamida minimal sharoitlarni ta'minlash zarurati bilan cheklanishi kerakligi tan olinadi.
Ushbu asosiy qadriyatlar inson va jamiyatning birgalikda yashash usullarini aniqroq belgilaydigan boshqa qadriyatlar uchun boshlang'ich nuqtaga aylanadi. Erkinlik, boshqalarga hurmat bilan munosabatda bo'lish, kamsitishga yo'l qo'ymaslik, bag'rikenglik, adolat va mas'uliyat - bularning barchasi inson huquqlarining asosiy kontseptsiyasi bilan bog'liq va amalga oshirishning muhim jihati hisoblanadi.
O'tmishga qarash
Qadim zamonlardan beri inson huquqlari va manfaatlari har doim olimlar asarlarida hal qiluvchi ahamiyatga ega bo'lgan. Shunday qilib, O'rta asr Islom falsafasining eng yirik vakillaridan biri Abu Nasr Al-Farabi adolatsiz jamiyatni qabul qilishdan bosh tortdi. Uning ta'kidlashicha, adolat jamoat tovarlarini (jamiyatning barcha a'zolari uchun mavjud bo'lgan, shuningdek ularni saqlab qolish) halol taqsimlashni o'z ichiga oladi. Tovarlarga farovonlik, boylik, jamiyatdagi mavqe va odamlar hayoti bilan bog'liq boshqa narsalar kiradi. Har bir inson qancha hissa qo'shganiga qarab o'z ulushini olishi kerak. Olim ideal shahar-davlatni chaqirdi, u erda qonun, donolik va adolat hukmronlik qiladi va eng yuqori axloqiy tamoyil inson, uning baxti va kelajagi.
Alisher Navoiy insoniyat baxti va farovonligi uchun bitmas-tuganmas kurashiga asoslangan eng qiyin yo'lni bosib o'tdi. Madaniyat va ma'rifat sohasini rivojlantirishga intilib, u nafaqat muvaffaqiyatga erishdi, balki chuqur azob-uqubatlarni boshdan kechirdi. Va to'siqlarga duch kelganda, hayotning nomuvofiqligini anglang. Navoiy fikriga ko'ra, davlat va jamiyatning siyosiy qudrati, ularning iqtisodiy va madaniy rivojlanishi, xalq farovonligi asosan hukmdorga, uning sub'ektlarni tinglash va eshitish, jamoatchilik fikrini tinglash qobiliyatiga bog'liq.
Alisher Navoiy asarlaridagi asosiy g'oyalardan biri jamiyatda e'tiqod erkinligi va konfessiyalarga bag'rikenglik o'rnatishdir. Shu bilan birga, millatchilik va irqchilikka qarshi qattiq kurash olib boring. Navoiy har bir inson huquq va erkinliklarini hurmat qilishga asoslangan totuvlik va tenglikka erishishga chaqiradi. Uning asarlarida tasvirlangan tamoyillar bizning davrimizda ham dolzarb bo'lib qolmoqda, bu adolatli jamiyat yaratish uchun qimmatli qo'llanma hisoblanadi.
Demokratik harakatlar tarixi har doim erkinlik, tenglik va adolat ideallari bilan bog'liq bo'lgan. Ushbu tamoyillarni o'zida mujassam etgan ikkita muhim davr - Frantsiya inqilobi va Markaziy Osiyodagi jadidlar harakati. Ikkala davr ham siyosiy va ijtimoiy sohalarda sezilarli o'zgarishlarni keltirib chiqardi, bu odamlarning ozodlik, tenglik va adolatga bo'lgan intilishlarini aks ettirdi.
1789 yilda frantsuz inqilobi monarxiyaning ag'darilishiga va respublikaning o'rnatilishiga olib keldi. "Ozodlik, tenglik, birodarlik" shiori bu davrning ramziga aylandi va inqilobning asosiy qadriyatlarini ifoda etdi. Erkinlik siyosiy erkinlik, inson huquqlari va so'z erkinligini anglatardi. Tenglik ijtimoiy mavqei va kelib chiqishidan qat'i nazar, barcha fuqarolar uchun qonun oldida tenglikni talab qildi. Birodarlik butun xalqning birligi va o'zaro yordamini nazarda tutgan. Ushbu ideallar fuqarolik erkinliklari va qonun oldida tenglikni kafolatlaydigan Konstitutsiyani ishlab chiqish uchun asos bo'ldi. Ular, shuningdek, demokratik tamoyillarning rivojlanishiga, Frantsiya va dunyoning boshqa mamlakatlarida taraqqiyot va inson huquqlarini ta'minlashga ta'sir ko'rsatdi.
Jadidlar (XIX-XX asrlar oxirida o'rta Osiyoda ma'rifatli islohotchilar harakati) ham erkinlik, tenglik va adolat asosida o'z ideallarini ilgari surdilar. Ular ta'limni modernizatsiya qilish, ijtimoiy adolat va siyosiy o'zgarishlarga intilishdi. Jadid harakatining asosiy jihatlari "erkinlik, tenglik va adolat"shiorida namoyon bo'ldi. Erkinlik ular tomonidan har bir insonning erkin fikrlash, ifoda etish va tanlash huquqi sifatida qabul qilingan. Tenglik imtiyoz va kamsitishning etishmasligini, shuningdek, ta'lim uchun teng imkoniyatlarni nazarda tutgan. Va, albatta, ijtimoiy adolatga intilish va har bir shaxsning huquqlarini hurmat qilish.
Ikkala harakat ham inson huquqlari va erkinliklari uchun kurashda yangi davrni boshlab berdi. Ularning ideallari bugungi kunda ham odamlarni ilhomlantirishda davom etmoqda. Meros qilib olingan erkinlik, tenglik va adolat g'oyalari ularni amalga oshirish uchun kurashni davom ettirishni talab qiladigan muhim masalalar bo'lib qolmoqda.
Sovet davrida O'zbekistonda inson huquqlari bilan bog'liq qiyin vaziyat yuzaga keldi. Hayotning barcha sohalari davlat tomonidan nazorat qilingan. Hokimiyat siyosiy muxolifatni va mustaqil ovozlarning namoyon bo'lishini, shu jumladan inson huquqlarining buzilishini bostirishga intildi.
Biroq, o'sha paytda ham aholining muayyan ijtimoiy, iqtisodiy va ta'lim huquqlarini kafolatlash uchun harakatlar qilingan. Ijtimoiy tizim faol rivojlanib, barcha fuqarolar, shu jumladan ilgari ona tilida ta'lim olish imkoniyatidan mahrum bo'lgan barcha millat vakillari uchun ta'lim olish imkoniyatini yaratdi.
Mustaqillik yillarida
1991 yilda O'zbekiston mustaqil davlatga aylandi va o'z huquq va qonunlar tizimini yaratish zarurligiga duch keldi.
1991 yil 30 sentabrda O'zbekiston Respublikasi Oliy Kengashining navbatdan tashqari VII sessiyasida inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi ratifikatsiya qilindi. Bu suveren O'zbekiston qo'shilgan birinchi xalqaro hujjatdir. Shunday qilib, mamlakatimiz davlat siyosatida inson huquqlari ideallari va qadriyatlariga sodiqligini namoyish etdi.
O ' zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining "inson va fuqaroning asosiy huquqlari, erkinliklari va majburiyatlari" ikkinchi bo 'limi deklaratsiya qoidalarini to' liq aks ettiradi. Ushbu bo'limda O'zbekiston Respublikasining barcha fuqarolari jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, e'tiqodi, shaxsiy va ijtimoiy mavqeidan qat'i nazar, qonun oldida teng huquq va erkinliklarga ega ekanliklari belgilab qo'yilgan.
Shuni ta'kidlash kerakki, ushbu sohada amalga oshirilayotgan islohotlar xalqaro miqyosda munosib e'tirofga sazovor bo'ldi. Shunday qilib, 2020 yil oktyabr oyida O'zbekiston BMTning inson huquqlari bo'yicha Kengashi a'zosi bo'ldi - butun dunyo bo'ylab inson huquqlarini himoya qilishga qaratilgan BMT tizimining nufuzli hukumatlararo organi. BMTga a'zo 193 davlatdan 169 nafari O'zbekiston nomzodiga ovoz berdi. Ushbu tadbir mamlakatimiz milliy davlatchiligi tarixida birinchi marta bo'lib o'tdi.
O 'zbekiston milliy huquqni himoya qilish muassasalari tarkibiga o' zbekiston Respublikasi Oliy Majlisining inson huquqlari bo 'yicha vakili (Ombudsman), o' zbekiston bolalar Ombudsmani, o 'zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish bo' yicha vakil va o 'zbekiston Respublikasining inson huquqlari bo' yicha Milliy markazi kiradi. Ularning ishi inson huquqlari va eng yaxshi xalqaro amaliyotlar sohasidagi xalqaro standartlar asosida tashkil etilgan va doimiy ravishda takomillashtirilmoqda.
2020 yil 22 iyun kuni Prezident "O'zbekiston Respublikasining inson huquqlari bo'yicha milliy strategiyasini tasdiqlash to'g'risida"gi farmonni imzoladi. Maqsad-mamlakatda inson huquqlari va erkinliklarini ta'minlash sohasida izchil olib borilayotgan davlat siyosatining asosiy vazifalari va yo'nalishlarini belgilash.
2021 yil fevral oyida davlat rahbari BMTning inson huquqlari bo'yicha Kengashining 46-sessiyasida ishtirok etib, "O'zbekistonni isloh qilishda insonning asosiy huquq va erkinliklarini ta'minlash bundan buyon ham muhim o'rin tutishini"ta'kidladi.
Birlashgan Millatlar tashkiloti shtab-kvartirasida BMT Bosh Assambleyasining 78-sessiyasi (2023-yil 20-sentabr) bo'lib o'tdi, unda Prezident Shavkat Mirziyoyev so'zga chiqdi.
"Biz yangi O'zbekistonni huquqiy, dunyoviy, demokratik va ijtimoiy davlat sifatida barpo etish siyosatini qat'iy davom ettiramiz. "Insonning sha'ni va qadr-qimmati uchun" g'oyasi asosida mamlakatimiz demokratiya va adolat tamoyillarini mustahkamlashga qaratilgan tub islohotlar yo'lida qat'iy turibdi... Asosiy qonun inson huquqlari, so'z va vijdon erkinligi, millati, tili va dinidan qat'i nazar, barcha fuqarolarning tengligi tamoyillariga sodiqligini tasdiqlaydi. Ushbu huquqiy asosda qabul qilingan "O'zbekiston - 2030" rivojlanish strategiyasi Birlashgan Millatlar tashkilotining barqaror rivojlanish maqsadlariga mos keladi", - deya ta'kidladi davlatimiz rahbari.
Harakatlar davom etadi
2023-yilda inson huquqlari Umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganining 75 yilligini nishonlash bugungi kunda duch kelayotgan yutuqlar va qiyinchiliklarni baholash uchun noyob imkoniyatdir. Dunyo bo'ylab mojarolar, ayniqsa, etnik, diniy ozchiliklarga mansub ayollar va shaxslar kabi zaif guruhlarga nisbatan inson huquqlarining qo'pol ravishda buzilishiga olib keldi. Asosiy huquqlardan, shu jumladan yashash va xavfsizlik huquqidan mahrum bo'lgan qurbonlar va muhojirlar soni ko'paymoqda. Bundan tashqari, biz ko'plab mamlakatlarda fuqarolik jamiyati qadriyatlaridan chetga chiqish va fuqarolik erkinliklarini cheklash muammosiga duch kelmoqdamiz. Avtoritar rejimlarning shakllanishi va demokratik teskari harakat-bu inson huquqlari asoslariga zarba beradigan bezovta qiluvchi belgilar.
O'zbekiston respublikada va xalqaro maydonda inson huquqlari sohasidagi vaziyatni yaxshilash bo'yicha faol ish olib bormoqda. Biroq, fuqarolarning huquqlarini to'liq himoya qilishni kafolatlash uchun ko'p ishlar qilinmoqda.
Huquqiy davlatni mustahkamlash, qonunlarni ishlab chiqish va amalga oshirish hamda tegishli tashkilotlar bilan hamkorlik qilish borasidagi sa'y-harakatlarni davom ettirish zarur. Ushbu yo'nalishdagi keyingi faoliyat, milliy va xalqaro miqyosdagi sheriklik inson huquqlari sohasida davom etayotgan taraqqiyotga yordam beradi.

The core values on which the concept of human rights is based include human dignity and equality. Human rights can be considered as the basic norms necessary to achieve self-esteem. Their universality arises from their applicability to all people, regardless of their differences. Therefore, human rights receive broad support from Governments, world cultures and religions. It is universally recognized that the powers of the State cannot be unlimited or arbitrary, but should be limited by the need to provide at least minimal conditions for all citizens so that they can live with a sense of dignity.
These core values become the starting point for the other values that follow from them, which more precisely determine the ways of coexistence of man and society. Freedom, respect for others, inadmissibility of discrimination, tolerance, justice and responsibility - all this is conditioned by the basic concept of human rights and is an important aspect in the implementation.
A look into the past
Since ancient times, human rights and interests have always been of decisive importance in the works of scientists. Thus, one of the greatest representatives of medieval Islamic philosophy, Abu Nasr al-Farabi, refused to accept an unfair society. He emphasized that justice includes the fair distribution of public goods (available to all members of society, as well as their preservation). Benefits include well-being, wealth, status in society and others related to people's lives. Each person should receive his share of benefits in accordance with how much he has contributed. The scientist called for an ideal city-state, where law, wisdom and justice prevail, and the highest moral principle is man, his happiness and future.
Alisher Navoi overcame the most difficult path based on his inexhaustible struggle for the happiness and well-being of mankind. Relentlessly striving for the development of culture and the sphere of education, he managed not only to achieve success, but also to survive deep suffering. And when faced with obstacles, to realize the inconsistency of life. According to Navoi, the strength of the political power of the state and society, their economic and cultural development, the well-being of the people mainly depend on the ruler, on his ability to listen and hear his subjects, to listen to public opinion.
One of the main ideas in the works of Alisher Navoi is to establish freedom of belief and tolerance of confessions in society. At the same time, to wage a tough fight against nationalism and racism. Navoi calls for the achievement of harmony and equality based on respect for the rights and freedoms of each person. The principles described in his works remain relevant in our time, being a valuable guide to the creation of a just society.
The history of democratic movements has always been associated with the ideals of freedom, equality and justice. Two important epochs that carry these principles with them are the French Revolution and the Jadid movement in Central Asia. Both periods brought significant changes in the political and social spheres, reflecting people's desire for liberation, equality and justice.
In 1789, the French Revolution led to the overthrow of the monarchy and the establishment of the republic. The slogan "Freedom, equality, fraternity" became a symbol of this period and expressed the main values of the revolution. Freedom meant political freedom, human rights and freedom of speech. Equality required equality before the law for all citizens regardless of social status and origin. Brotherhood meant unity and mutual assistance of the whole people. These ideals became the basis for the drafting of the Constitution, which guaranteed civil liberties and equality before the law. They also influenced the development of democratic principles, ensuring progress and human rights in France and other countries of the world.
The Jadids (the movement of enlightened reformists in Central Asia at the end of the XIX-XX centuries) also put forward their ideals on the basis of freedom, equality and justice. They sought to modernize education, social justice, and political transformation. The key aspects of the Jadid movement were manifested in the slogan "Freedom, equality and justice". Freedom was perceived by them as the right of every person to free thinking, expression and choice. Equality meant the absence of privileges and discrimination, as well as equal opportunities for education. And, of course, the desire for social justice and respect for the rights of each individual.
Both movements opened a new era in the struggle for human rights and freedoms. Their ideals continue to inspire people today. The inherited ideas of freedom, equality and justice remain important issues that require the continuation of the struggle for their implementation.
During the Soviet period, Uzbekistan had a difficult human rights situation. All spheres of life were controlled by the state. The authorities sought to suppress political opposition and manifestations of independent voices, including human rights violations.
However, even then efforts were made to guarantee certain social, economic and educational rights of the population. The social system was actively developing, providing access to education for all citizens, including representatives of all nationalities who had previously been deprived of the opportunity to receive education in their native language.
During the years of independence
In 1991, Uzbekistan became an independent State and faced the need to create its own system of rights and laws.
On September 30, 1991, at the extraordinary VII session of the Supreme Council of the Republic of Uzbekistan, the Universal Declaration of Human Rights was ratified. This is the first international document to which sovereign Uzbekistan has joined. Thus, our country has demonstrated its commitment to the ideals and values of human rights in its State policy.
The second section of the Constitution of the Republic of Uzbekistan "Fundamental rights, freedoms and duties of man and citizen" fully reflects the provisions of the Declaration. This section stipulates that all citizens of the Republic of Uzbekistan have the same rights and freedoms and are equal before the law without distinction of gender, race, nationality, language, religion, social origin, beliefs, personal and social status.
It should be noted that the reforms carried out in this area have received well-deserved recognition at the international level. Thus, in October 2020, Uzbekistan became a member of the UN Human Rights Council, an authoritative intergovernmental body of the UN system designed to ensure the protection of human rights around the world. 169 out of 193 UN member states voted for Uzbekistan's candidacy. This event took place for the first time in the history of the national statehood of our country.
The structure of the national human rights institutions of Uzbekistan includes the Commissioner of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman), the Children's Ombudsman of Uzbekistan, the Commissioner under the President of the Republic of Uzbekistan for the Protection of the Rights and legitimate Interests of business entities and the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights. Their work is organized and constantly improved on the basis of international human rights standards and best international practices.
On June 22, 2020, the President signed a decree "On the approval of the National Strategy of the Republic of Uzbekistan on Human Rights". The goal is to determine the main tasks and directions of the state policy consistently pursued in the country in the field of ensuring human rights and freedoms.
In February 2021, the head of state took part in the 46th session of the UN Human Rights Council, noting in his speech that "Ensuring fundamental human rights and freedoms will continue to occupy a central place in the reform of Uzbekistan."
The 78th session of the UN General Assembly was held at the headquarters of the United Nations (September 20, 2023), at which President Shavkat Mirziyoyev spoke.
"We will resolutely continue the policy of building a New Uzbekistan as a legal, secular, democratic and social state. Based on the idea of "In the name of human honor and dignity", our country is confidently following the path of fundamental reforms aimed at strengthening the principles of democracy and justice... The Basic Law confirms the commitment to the principles of human rights, freedom of speech and conscience, equality of all citizens regardless of their nationality, language and religion. The Development Strategy "Uzbekistan - 2030" adopted on this legal basis is consonant with the Sustainable Development Goals of the United Nations," the Head of state stressed.
Efforts will continue
Celebrating the 75th anniversary of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights in 2023 is a unique opportunity to assess the achievements and challenges we face today. Conflicts around the world have led to an escalation of gross violations of human rights, especially against vulnerable groups such as women and persons belonging to ethnic, religious minorities. The number of victims and displaced persons who are deprived of basic rights, including the right to life and security, is increasing. Moreover, we face the challenge of deviating from the values of civil society and restricting civil liberties in many countries. The formation of authoritarian regimes and the democratic reverse movement are alarming signs that strike at the foundations of human rights.
Uzbekistan is actively working to improve the human rights situation in the Republic and in the international arena. However, a lot of work remains to guarantee the full protection of citizens' rights.
It is necessary to continue efforts to strengthen the rule of law, develop and implement laws and cooperate with relevant organizations. Further activities in this direction, partnership at the national and international levels will contribute to the continuation of progress in the field of human rights.