O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev IHT sammitida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston bilan Qirg‘iziston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro savdo hajmi jadal sur’atda o‘smoq, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi, transport va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Tadbirlarga boy madaniy-gumanitar hamkorlik dasturi ro‘yobga chiqarilmoqda.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish muhimligini qayd etdilar.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting with President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, who is in our country on a visit to participate in the ECO summit.
The issues of further strengthening of Uzbek-Kyrgyz relations of friendship, good neighborliness and comprehensive strategic partnership were discussed.
The volumes of mutual trade are growing at a dynamic pace, cooperation projects are being implemented in industry, energy, agriculture, transport and other priority areas. A rich program of cultural and humanitarian exchange is being implemented.
The leaders of Uzbekistan and Kyrgyzstan stressed the importance of practical implementation of the agreements at the highest level.
The Heads of State separately focused on the issues of the early start of the practical implementation of major infrastructure projects in the Central Asian region.