O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-noyabr kuni Qatar Davlatining sobiq Bosh vaziri, ushbu mamlakatdagi qator yirik investitsiya va sanoat xoldinglari asoschisi Hamad bin Jassim Ol Soniyni qabul qildi.
Qatar delegatsiyasi oliy darajadagi kelishuvlar doirasida yurtimizda bo‘lib turibdi.
O‘zbekistonda istiqbolli investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Buxoro shahrida zamonaviy mehmonxona majmuasi, Toshkent shahrida yirik logistika markazi, savdo va turar-joy majmuasini qurish, yuqori tezlikda harakatlanishga mo‘ljallangan avtomobil va temir yo‘llar infratuzilmasini barpo etish, aeroportlarni modernizatsiya qilish, shuningdek, energetika, metallurgiya, to‘qimachilik sanoati, chorvachilik, qurilish materiallarini ishlab chiqarish va boshqa loyihalar shular jumlasidan.
Ushbu loyihalarni moliyaviy qo‘llab-quvvatlash uchun qo‘shma fond tashkil etish rejalari ham muhokama qilindi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 ноября принял бывшего Премьер-министра Государства Катар, основателя ряда крупных инвестиционных и индустриальных холдингов страны Хамада бин Джассима Аль Тани.
Делегация Катара прибыла в нашу страну в развитие договоренностей на высшем уровне.
Были рассмотрены вопросы реализации перспективных инвестиционных проектов в Узбекистане.
Среди них – строительство современного гостиничного комплекса в городе Бухаре, крупного логистического центра, торгового и жилого комплекса в городе Ташкенте, создание скоростной автомобильной и железнодорожной инфраструктуры, модернизация аэропортов, а также проекты в сфере энергетики, металлургии, текстильной промышленности, животноводства, производства строительных материалов и другие.
Также обсуждены планы по созданию совместного фонда для финансовой поддержки вышеуказанных проектов.