Samarali O‘zbekiston-Fransiya sammiti yakuniga yetdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning Samarqand shahriga ikki kunlik tashrifi doirasida bir qator ikki tomonlama tadbirlar bo‘lib o‘tdi.
1-noyabr kuni davlat rahbarlari Registon maydonida samimiy muloqot qilib, tungi Samarqand bo‘ylab sayr qildilar, «Boqiy shahar» majmuasini borib ko‘rdilar.
Bugun tor va kengaytirilgan tarkibda oliy darajali muloqotlar bo‘lib o‘tdi, ular yakunida davlat rahbarlari ikki tomonlama munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga ko‘tarishga kelishib oldilar. Qo‘shma bayonot qabul qilinib, qator hukumatlararo va idoralararo hujjatlar imzolandi.
Davlat rahbarlari Fransiyaning yetakchi kompaniya va banklari vakillari ishtirokidagi qo‘shma biznes forumi ochilishida ishtirok etdilar.
Kunning ikkinchi yarmida Prezidentlar Samarqanddagi Kongress markazida birgalikda daraxt ekdilar, O‘zbekistonning madaniy merosi ko‘rgazmasi bilan tanishdilar. Fransuz alyansining Samarqanddagi filiali ochilishi bo‘lib o‘tdi.
Fransiya delegatsiyasi katta qiziqish bilan Samarqandning tarixiy-me’moriy durdonalari bilan tanishdi.

Плодотворный узбекско-французский саммит завершился.
В ходе двухдневного пребывания Президента Французской Республики Эммануэля Макрона по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в древнем и прекрасном Самарканде состоялся целый ряд совместных мероприятий.
1 ноября главы государств встретились на площади Регистан и вместе прогулялись по ночному Самарканду, посетив также парк «Вечный город».
Сегодня состоялись переговоры на высшем уровне в узком и расширенном форматах, по итогам которых лидеры договорились вывести межгосударственные отношения на уровень стратегического партнерства. Принято Совместное заявление, подписан ряд межправительственных и межведомственных документов.
Главы государств приняли участие в открытии совместного бизнес-форума с участием представителей ведущих французских компаний и банков.
Во второй половине дня Президенты вместе посадили дерево в самаркандском Конгресс-центре, ознакомились с выставкой культурного наследия Узбекистана. Состоялось открытие филиала Французского альянса в Самарканде.
Делегация Франции с большим интересом ознакомилась с историко-архитектурными жемчужинами Самарканда.
По завершении мероприятий визита в аэропорту Президента Эммануэля Макрона проводил Президент Шавкат Мирзиёев. Главы государства тепло попрощались друг с другом.