O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron mamlakatimiz madaniy merosiga bag‘ishlangan ko‘rgazma bilan tanishdilar.
Unda mamlakatimizning 7 ta muzeyidan eksponatlar jamlangan. Xalqimizning qadimiy tarixi va boy madaniyati haqida asavvur beruvchi bu nodir ashyolar xronologik ekskursiya tarzida joylashtirilgan.
Ma’lumki, yurtimiz hududi transkontinental aloqalar rivojlanishi bilan savdo, fan, ta’lim, madaniyat va me’morchilik markaziga aylangan. Qadimiy yodgorliklarda ko‘plab madaniyatlar – turkiy, forsiy, yunon-baqtriya, arab, hind, xitoy va boshqa xalqlar qadriyatlarining izlari bor. Qiziqarli namoyish tomoshabinga eksponatlarning nafisligini, madaniy va tarixiy ahamiyatini tushunishga yordam beradi hamda mamlakatimiz bo‘ylab sayohat qilish istagini uyg‘otadi.
Ko‘rgazma 3 ta bo‘limdan iborat. Birinchi bo‘lim qadimgi davlatlar davri, madaniyatlarning Ipak yo‘li orqali tarqalishi, Kushonlar imperiyasi haqida bo‘lib, haykalchalar, tilla buyumlar va tangalar namoyish etilgan. Ularning ayrimlari O‘zbekiston va Fransiya olimlarining birgalikdagi ekspeditsiyasida topilgani diqqatga sazavor.
Ikkinchi bo‘lim qadimgi va o‘rta asrlarda san’at va madaniyatning gullab-yashnashi, yo‘llar va karvonlar mavzusi bilan tanishtiradi.
Uchinchi bo‘lim Reneseans va temuriylar davrida Markaziy Osiyoda islom dinining tarqalishi, madaniyat va ilm-fan rivojlanishi haqida. Bu yerda mehmonlar Muhammad Muso al-Xorazmiy, Abu Ali ibn Sino, Abu Rayhon Beruniy, Imom Buxoriy, Mirzo Ulug‘bek va Alisher Navoiy kabi ulug‘ allomalarning qo‘lyozmalari bilan tanishishi mumkin. Bu bo‘lim buyuk hukmdor Amir Temur siymosi atrofida tashkil etilgan bo‘lib, unda o‘sha davrga oid bezak buyumlari va Fransiya qirolining Sohibqironga yo‘llagan maktubi taqdim etilgan.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Президент Франции Эммануэль Макрон ознакомились с выставкой, посвященной культурному наследию нашей страны.
На выставке собраны экспонаты из 7 музеев нашей страны. Экспозиция из редких предметов, дающих представление о древней истории и богатой культуре нашего народа, построена в форме хронологической экскурсии.
С развитием трансконтинентальных связей территория нашей страны стала центром торговли, науки, образования, культуры и архитектуры. В древних памятниках оставили свой отпечаток многие культуры – тюркская, персидская, греко-бактрийская, арабская, индийская, китайская и других народов. Выставка подчеркивает изящность, культурную и историческую значимость экспонатов, вызовет желание путешествовать по нашей стране.
Экспозиция состоит из 3 разделов. Первый раздел посвящен периоду древних государств, распространению культур по Шелковому пути, Кушанской империи, демонстрирует статуэтки, золотые предметы и монеты. Примечательно, что некоторые из них были найдены в ходе совместной экспедиции узбекских и французских ученых.
Вторая часть знакомит с темой расцвета искусства и культуры, дорог и караванов в древности и средневековье.
Третий раздел посвящен распространению ислама, развитию культуры и науки в Центральной Азии в эпоху Возрождения и Темуридов. Здесь посетители могут ознакомиться с рукописями таких великих ученых, как Мухаммад Муса Аль-Хоразми, Абу Али ибн Сино, Абу Райхан Беруни, Имам Бухари, Мирзо Улугбек и Алишер Навои. Этот раздел организован вокруг фигуры великого правителя Амира Темура и представляет декоративные предметы того периода, а также письмо короля Франции Сахибкирану.