Davlatimiz rahbari uchrashuvni ochar ekan, Fransiya Prezidentiga rasmiy shaxslar, yetakchi kompaniyalar rahbarlari, taniqli madaniyat va fan arboblaridan iborat nufuzli delegatsiya boshchiligida O‘zbekistonga kelgani uchun minnatdorlik bildirdi.
– Bu sizning O‘zbekiston-Fransiya do‘stlik va ko‘p qirrali hamkorlik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashga shaxsiy e’tiboringiz va alohida yondashuvingizning yorqin tasdig‘idir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Muntazamlik kasb etgan oliy darajadagi uchrashuvlar tufayli ikki mamlakat munosabatlari keng qamrovli tus olgani ta’kidlandi.
Tomonlar faol siyosiy aloqalarni, parlamentlar, hukumatlar, tashqi siyosiy va iqtisodiy idoralarning muntazam muloqotini davom ettirishga kelishib oldilar.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, yaqin orada 1 milliard yevroga yetishi kutilayotgan tovar ayirboshlash jadal o‘sayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Joriy va istiqbolli loyihalar portfeli 10 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda.
Yurtimizda Fransiyaning Orano, EDF, Total, SUEZ, Eiffage, Voltalia, Lactalis, Veolia va ko‘plab boshqa yetakchi kompaniyalari muvaffaqiyatli ish olib bormoqda.
Davlatimiz rahbari qazib olish tarmog‘i, strategik xomashyo resurslarini qayta ishlash, gibrid, quyosh va shamol elektr stansiyalarini qurish, suv ta’minoti tizimlarini modernizatsiya qilish, “aqlli” qishloq xo‘jaligini joriy etish, shahar va transport infratuzilmasini rivojlantirish, turizmni hamkorlikning ustuvor sohalari sifatida qayd etdi.
Ishbilarmonlar o‘rtasidagi sheriklikni ilgari surish uchun O‘zbekiston-Fransiya savdo palatasi ishga tushishi hamda Toshkentda “Business France” agentligining ofisini ochish rejalashtirilayotgani e’lon qilindi.
Gumanitar sohadagi hamkorlikni chuqurlashtirish maqsadida uch yillik dastur qabul qilish va uning doirasida o‘zaro Madaniyat kunlarini o‘tkazish taklif qilindi.
Tomonlar Samarqand shahrida Fransiya alyansi filiali ochilishini olqishladilar hamda qo‘shma oliy ta’lim muassasasini tashkil etishni jadallashtirishga kelishib oldilar.
Fransiyaning turli shaharlaridan Samarqand, Buxoro va Xivaga charter reyslarni tashkil etgan holda sayyohlar almashinuvini rivojlantirish dasturini ishlab chiqish tashabbusi ilgari surildi.
Xalqaro kun tartibidagi masalalar, xavfsizlikka umumiy xatar va tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha hamkorlikni davom ettirish yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston yetakchisi Fransiya Prezidentiga 2024-yilda Parij shahrida yozgi Olimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tishini tiladi.
Davlat rahbarlari erishilgan barcha kelishuvlarni amalga oshirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tayyorlashga topshiriq berdilar.

Состоялись переговоры делегаций Узбекистана и Франции в расширенном формате
Переговоры Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева и Президента Французской Республики Эммануэля Макрона продолжились в расширенном составе с участием официальных делегаций двух стран.
Открывая встречу, глава нашего государства выразил признательность Президенту Франции за прибытие в Узбекистан во главе представительной делегации, в которую вошли официальные лица, руководители ведущих компаний, известные деятели культуры и науки.
– Это является ярким свидетельством вашего личного внимания и особого отношения к дальнейшему развитию и укреплению узбекско-французских отношений дружбы и многопланового партнерства, – подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отмечено, что благодаря регулярным встречам на высшем уровне узбекско-французские отношения обрели всеобъемлющий характер.
Стороны договорились продолжить активные политические контакты, регулярный диалог парламентов, правительств, внешнеполитических и экономических ведомств.
С удовлетворением отмечен динамичный рост товарооборота, который по оценкам в ближайшее время достигнет отметки в 1 миллиард евро. Портфель текущих
и перспективных проектов превышает 10 миллиардов евро.
В нашей стране успешно работают такие лидеры бизнеса Франции, как Orano, EDF, Total, SUEZ, Eiffage, Voltalia, Lactalis, Veolia и многие другие.
В качестве приоритетных отраслей кооперации глава нашего государства обозначил добывающую отрасль, переработку стратегических сырьевых ресурсов, строительство гибридных, солнечных и ветряных электростанций, модернизацию систем водоснабжения, внедрение умного сельского хозяйства, развитие городской и транспортной инфраструктуры, туризм.
Для продвижения делового партнерства объявлено о запуске узбекско-французской Торговой палаты и планируемом открытии офиса агентства «Business France» в Ташкенте.
В целях углубления сотрудничества в гуманитарном измерении предложено принять трехлетнюю программу и провести в ее рамках перекрестные Дни культуры.
Стороны приветствовали открытие филиала «Французского альянса» в городе Самарканде и договорились ускорить создание совместного узбекско-французского вуза.
Предложено разработать программу развития туристических обменов с организацией чартерных рейсов из разных городов Франции в Самарканд, Бухару и Хиву.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам международной повестки, продолжения сотрудничества по борьбе с общими вызовами и угрозами безопасности.
В завершении встречи лидер Узбекистана пожелал Президенту Франции успешного проведения летних Олимпийских игр в 2024 году в городе Париже.
По итогам главы государств поручили подготовить «дорожную карту» по реализации всех достигнутых договоренностей.