Mamlakatimizning Pekindagi elchixonasida O'zbekistonning iqtisodiy, sarmoyaviy va sayyohlik salohiyatiga bag'ishlangan davra suhbati bo'lib o'tdi.
Tadbirda Xitoyning savdo, transport, logistika, elektronika, sanoat ishlab chiqarishi, energetika, qishloq xo'jaligi, xizmat ko'rsatish, sayyohlik kabi sohalarda faoliyat olib boradigan 20 dan ortiq yirik kompaniya va tashkilotlarining rahbarlari ishtirok etishdi.
Davra suhbati qatnashchilari mamlakatimizda biznes muhitini yaxshilash bo'yicha erishilgan muvaffaqiyatlar, O'zbekistonning boy tarixiy-madaniy merosi, turizm jabhasidagi o'zgarish va qo'lga kiritilayotgan e’tiborga molik muvaffaqiyatlarlar, jumladan, viza tartib-taomillarini yengillashtirishda xorijiy investorlar uchun keng imkoniyatlar yaratilgani bilan yaqindan tanishdilar.
Tadbir ishtirokchilari mamlakatimizda ishbilarmonlar hamda xorijiy sarmoyadorlar uchun yaratilgan qulaylik va imtiyozlar, investorlarni qo'llab-quvvatlashga yo'naltirilgan sa’y-harakatlarni yuqori baholashdi.
"Beijing Belt & Road Cooperative Community" prezidenti Xua Xan Xitoy va O'zbekiston o'rtasida barcha sohalarda samarali hamkorlik aloqalari yo'lga qo'yilgani xususida to'xtalar ekan, "Bir makon, bir yo'l" tashabbusi doirasida ikki davlat turli jabhalarda, shu jumladan, sanoat, energetika, infratuzilmani rivojlantirish, transport, logistika, qishloq xo'jaligi, turizm yo'nalishlarida o'zaro aloqalarni yanada rivojlantirayotganini ta’kidladi.
"E-to-China.com (ETCN)" bosh direktori Xu Sun O'zbekistonning mintaqa iqtisodiy rivojlanishidagi o'rni va ta’siri oshib borayotganini qayd etar ekan, "Raqamli Ipak yo'li" tashabbusining jadal rivojlanishi mintaqa mamlakatlarining iqtisodiyotini o'zgartirishga imkon yaratishi va o'zi rahbarlik qilayotgan kompaniya bu sohada O'zbekiston kompaniyalari bilan o'zaro hamkorlikka tayyor ekanligini ma’lum qildi.
"Optima Integration Group" kompaniyasi Xalqaro aloqalar departamenti bosh direktori Yan Binbin O'zbekistonda yetishtirilgan meva-sabzavotlar katta e’tiborga ega bo'lgan haqiqiy brendga – tovar belgisiga aylanganini va bu mahsulotlar yuqori darajada raqobatbardoshli ekanligiga to'xtaldi.
Uning aytishicha, "Optima Integration Group" kompaniyasi qishloq xo'jaligi mahsulotlari sanoati tarmog'ida faoliyat ko'rsatadi. Yan Binbin kelajakda O'zbekistonda yetishtirilgan tabiiy mahsulotlarni Xitoy bozoriga olib kelish niyatida ekanligini bildirdi.

A round table dedicated to the economic, investment and tourism potential of Uzbekistan has been organized at the Embassy of our country in Beijing.
The event was attended by the heads of over 20 large Chinese companies and organizations working in the fields of trade, transport, logistics, electronics, manufacturing, energy, agriculture, services and tourism.
The participants of the round table were informed about the business environment, the opportunities created for foreign investors, the rich historical and cultural heritage of Uzbekistan, the measures being implemented in the field of tourism, including the simplification of visa procedures.
The participants highly appreciated the facilities and benefits created for business entities and foreign investors in our country, the efforts to support them.
Hua Han, President of Beijing Belt & Road Cooperative Community, noted that China and Uzbekistan have established effective cooperation in all areas. In particular, within the framework of the "One Belt, One Road" initiative, the two countries continue to develop relations in industry, energy, agriculture, tourism, infrastructure projects, transport and logistics.
General Director "E-to-China.com (ETCN)" Hu Tsung stated that the role and influence of Uzbekistan in the economic development of the region is increasing, and the rapid implementation of the Digital Silk Road initiative will change the economies of the states of the region. He stressed that his company is ready to cooperate with Uzbek partners in this area.
According to Yang Binbin, General Director of the Department of International Relations of Optima Integration Group, fruits and vegetables grown in Uzbekistan have become a real brand – a trademark with high authority, and these products have high competitiveness. According to him, the Chinese company provides services in the field of agricultural production and expresses a desire to import vegetables and fruits grown in Uzbekistan to the Chinese market in the future.