Fransiya Prezidenti rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonga keladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron 1-2-noyabr kunlari rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘ladi.
Tashrif dasturiga muvofiq, Samarqand shahrida oliy darajadagi muzokaralar bo‘lib o‘tadi, ularda O‘zbekiston bilan Fransiya o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqiladi.
Savdo-iqtisodiyot, innovatsiya, investitsiya va madaniy-gumanitar sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari e’tibor markazida bo‘ladi.
O‘zbekiston va Fransiya rahbarlari ikki mamlakatning yetakchi kompaniyalari va bank-moliya institutlari ishtirokidagi qo‘shma biznes forumi ishida ham ishtirok etadilar.
Sammit yakunida bir qator hukumatlararo va idoralararo bitimlar hamda savdo-investitsiyaviy kelishuvlar to‘plamini qabul qilish ko‘zda tutilgan.

At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, on November 1-2, the President of the French Republic Emmanuel Macron will pay an official visit to our country.
In accordance with the program of the visit, high-level talks will be held in the city of Samarkand, during which issues of further development of Uzbek-French multifaceted relations will be considered.
The focus will be on expanding practical cooperation in trade, economic, innovation, investment, cultural and humanitarian spheres.
The leaders of Uzbekistan and France will also take part in a joint business forum with the participation of leading companies and banking and financial institutions of the two countries.
Following the summit, it is planned to adopt a number of intergovernmental and interdepartmental agreements, as well as a package of trade and investment agreements.