Pekin Szyaotun universitetida xalqaro madaniyat festivali bo'lib o'tdi.
Tadbirda universitet vitse-prezidenti Chjao Pen ishtirok etib, ushbu oliy ta’lim muassasasi faoliyati va xalqaro aloqalari borasida atroflicha nutq so'zladi.
Madaniy festivalda Xitoydagi 40 ga yaqin chet el diplomatiya vakolatxonalari, 30 dan ziyod OAV vakillari va blogerlar hamda 2000 ga yaqin mahalliy va xorijiy professor-o'qituvchi va talabalar ishtirok etdi.
Mamlakatimizning Xitoydagi elchixonasi vakillari ushbu universitetda tahsil olayotgan vatandosh talabalar bilan birgalikda ishtirok etib, O'zbekiston madaniyati va sayyohlik salohiyatini keng targ'ib qildilar.
O'zbekiston milliy stendi tashkil etildi. Mehmonlarga o'zbek pazandachilik san’atini tanitish maqsadida Osh tayyorlandi va o'zbek milliy kuy-qo'shiqlari ijro etilib, an’anaviy liboslarimiz namoyish etildi. Shuningdek, diplomatlar tadbir ishtirokchilarini so'nggi yillarda hukumatimiz tomonidan mamlakatimizda turizmni rivojlantirish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar natijalari bilan tanishtirdilar.
Xususan, xitoylik sayyohlarni jalb qilish borasida mamlakatimizda yaratilgan imkoniyatlarga alohida to'xtalib o'tildi.
2021-yilning 1-martidan boshlab O'zbekistonda xitoyliklar uchun 10 kungacha vizasiz bo'lish tizimi yaratilgani va ayni vaqtda Xitoyning Pekin, Sian, Urumchi, Chendu shaharlaridan Toshkent va Samarqand shaharlariga haftasiga 16 marta avia qatnovlar yo'lga qo'yilgani ta’kidlandi.
Tadbir so'ngida ishtirokchilarga O'zbekistonni dunyoga yanada kengroq tanitish va mamlakatimizga xorijlik sayyohlar oqimi oshirishga xizmat qiladigan o'zbek, xitoy, ingliz tillarida chop etilgan materiallar tarqatildi.

An international festival of culture was held at Beijing Jiaotong University.
The festival was attended by about 40 foreign diplomatic missions in China, more than 30 media representatives and bloggers, as well as about 2 thousand local and foreign teachers and students. Vice-President of the University Zhao Peng spoke in detail about the activities of the university and the relations of international cooperation.
The national stand created jointly by the Embassy of our country and Uzbek students presents information about the tourism potential of Uzbekistan, Uzbek songs are performed and our national costumes are presented.
The participants of the festival were able to see the preparation and taste Uzbek pilaf.
The diplomats also informed the participants of the event about the results of the reforms implemented by our government in the field of tourism development in recent years.
In particular, the opportunities created in our country to attract Chinese tourists were discussed.
It was noted that since March 1, 2021, a system of visa–free stay of Chinese citizens in Uzbekistan has been established for up to 10 days, while flights from the Chinese cities of Beijing, Xi'an, Urumqi, Chengdu to the regions of Uzbekistan - Tashkent and Samarkand - are carried out 16 times a week.
Following the results of the event, information materials about Uzbekistan in Uzbek, Chinese and English were distributed to the participants, which aroused the keen interest of the festival participants.