Prezident Qarshidagi mahallada mehmon bo‘ldi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifi davomida Qarshi shahridagi Oydin mahallasida bo‘lib, aholi turmushi, hududdagi obodlik va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bilan yaqindan tanishdi.
Bu yerda 11 mingga yaqin aholi yashaydi. Hududda ikkita maktabgacha ta’lim tashkiloti, bitta umumta’lim maktabi mavjud. Joriy yilda yana uchta ko‘p qavatli uy foydalanishga topshirildi.
Mahallada xizmat ko‘rsatish sohasi, tikuvchilik va hunarmandchilik yaxshi rivojlangan. Xususan, yigirmaga yaqin savdo do‘koni, sartaroshxona, umumiy ovqatlanish shoxobchasi va boshqa turdagi tadbirkorlik subyektlari faoliyat yuritmoqda. Ularda mahalliy aholi, xususan, yoshlar ish bilan band.
Joriy yilda mahalladagi ikki yuz nafardan ortiq ishsiz aholi doimiy va mavsumiy ishlarga joylashtirildi. Yana qariyb shuncha fuqaro “Ishga marhamat” monomarkazlari va boshqa nodavlat ta’lim muassasalari orqali o‘qitildi. Ularning 191 nafari o‘zini-o‘zi band qilgan shaxs sifatida ish boshlagan.
Mahalla faollari Prezidentga hududdagi o‘zgarishlar, odamlar hayoti haqida so‘zlab berdi. Bu yerdagi ko‘p qavatli uylarda ilgari to‘rtta og‘ir toifadagi shirkat bo‘lgan. Kommunal xizmatlarda muammolar ko‘p edi. “Oydin boshqaruv servis kompaniyasi” tashkil etilib, xizmat sifati yaxshilandi.
Mavsum oldidan ko‘p qavatli uylarda kuz-qish mavsumiga zarur choralar ko‘rildi. Xususan, o‘nta uyning tomi, yuzdan ortiq yo‘laklar ta’mirlandi, issiqlik quvurlari izolyatsiya qilindi.
Hudud ko‘kalamzorlashtirilgan. “Yashil makon” loyihasi doirasida olti ming tupdan ortiq mevali va manzarali ko‘chatlar o‘tqazilgan. Ko‘chalar asfaltlangan, yoritgichlar o‘rnatilgan. Ikki kilometrlik piyodalar yo‘lakchasi tashkil etilgan.
Qarshi shahri mas’ullari, mahalla “yettiligi” hududda amalga oshirilayotgan ishlar haqida axborot berdi.
Ma’lumki, yurtimizda barcha ijtimoiy chora-tadbirlar mahallalarda, xalq bilan birgalikda tashkil qilinmoqda. Bu tizim bosqichma-bosqich rivojlantirilib, endi yanada keng vakolat va imkoniyatlar berilmoqda. Mahalla raisi, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi hamda profilaktika inspektoridan iborat tizimga soliqchi va ijtimoiy xizmat xodimi ham qo‘shilib, “mahalla yettiligi” joriy etilmoqda. Kelgusi yildan “Mahalla budjeti” tizimi to‘liq joriy qilinadi. Bu – har bir mahallaning 100 million so‘mgacha mablag‘i bo‘ladi, degani. Shuningdek, amaldagi uchta platforma – “Onlayn mahalla”, “Xotin-qizlar”, “Yoshlar portali” o‘zaro integratsiya qilinib, yagona tizimda mujassamlashtiriladi.
Prezidentimiz mazkur tizimni samarali ishlatish, bunday keng vakolat va mablag‘lardan foydalanib, mahalladagi dolzarb muammolarni hal qilish zarurligini ta’kidladi. Aholini tadbirkorlikka, xotin-qizlarni kasb-hunarlarga jalb etib, daromadini oshirish, yoshlar uchun madaniy tadbirlar, musobaqalar tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mahalladagi 11-uyda yashovchi Dilshod Nabiyev xonadonida mehmon bo‘ldi. Oila boshlig‘i xususiy tadbirkor. Turmush o‘rtog‘i Hurriyatxon bilan ikki farzandni voyaga yetkazmoqda. Ular tadbirkorlik faoliyati, bolalarga berilayotgan e’tibor va imkoniyatlar haqida so‘zlab berdi.
Prezident mahallaning yangi markazi – mahalla guzari, xizmat ko‘rsatish shoxobchalarini ko‘zdan kechirdi. Shu yerda nuroniylar bilan muloqot bo‘ldi.

Президент Шавкат Мирзиёев в ходе поездки в Кашкадарьинскую область побывал в махалле Ойдин города Карши, где ознакомился с условиями жизни населения, проводимой работой по благоустройству территории и подготовке к осенне-зимнему сезону.
Здесь проживают около 11 тысячи человек. Функционируют две дошкольные организации, общеобразовательная школа. В текущем году сдано в эксплуатацию еще три многоквартирных дома.
В махалле хорошо развиты сфера услуг, швейное производство и ремесленничество. В частности, действуют около двадцати предприятий торговли, пунктов общественного питания и других субъектов предпринимательства. В них трудятся местные жители, в том числе молодежь.
В этом году в махалле удалось обеспечить постоянной и сезонной работой свыше двухсот безработных. Почти столько же граждан были обучены через моноцентры “Ишга мархамат” и другие негосударственные учебные заведения. 191 из них зарегистрировались в качестве самозанятых лиц.
Представители махалли рассказали Президенту о происходящих изменениях в жизни людей. Прежде многоквартирные дома обслуживали четыре неэффективных товарищества. Было много проблем в коммунальной сфере. С организацией управляющей сервисной компании “Ойдин” обслуживание улучшилось.
Перед осенне-зимним сезоном приняты необходимые меры по подготовке многоэтажных домов. Так, отремонтированы кровля десяти домов, выполнена изоляция систем отопления.
Территория махалли озеленена. В рамках проекта “Яшил макон” высажено более шести тысяч саженцев фруктовых и декоративных деревьев. Улицы заасфальтированы, установлено освещение. Проложено два километра пешеходных дорожек.
Руководство города Карши, махаллинская “семерка” представили информацию о проводимой работе.
Как известно, все социальные мероприятия в нашей стране организуются в махаллях, при активном вовлечении жителей. Эта система развивается поэтапно, ей предоставляется все больше полномочий и возможностей. В систему, состоящую из председателя махалли, помощника хокима, женской активистки, молодежного лидера и инспектора по профилактике, добавляются сотрудник налоговых органов и работник социальной службы, которые все вместе составят махаллинскую "семерку». Со следующего года полностью заработает система махаллинского бюджета. В распоряжении каждой махалли будет до 100 миллионов сумов. Также три существующие платформы – «Онлайн махалля», «Женщины», «Портал молодежи» будут взаимно интегрированы и объединены.
Президент подчеркнул необходимость эффективного использования этих широких полномочий и финансов для решения актуальных проблем в махаллей. Отмечена важность привлечения людей к предпринимательству, профессионального обучения и повышения доходов женщин, организации культурных мероприятий и конкурсов для молодежи.
Глава государства побывал в гостях у жителя махалли Дилшода Набиева. Глава семьи занимается предпринимательством. Вместе с супругой Хурриятхон воспитывают двух детей. Они рассказали о результатах уделяемого в нашей стране внимания развитию предпринимательской деятельности и создаваемых условий для детей.
Президент осмотрел также новый махаллинский центр, пункты обслуживания. Состоялась беседа с представителями старшего поколения.