Prezident Qarshidagi mahallada mehmon bo‘ldi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qashqadaryo viloyatiga tashrifi davomida Qarshi shahridagi Oydin mahallasida bo‘lib, aholi turmushi, hududdagi obodlik va kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik bilan yaqindan tanishdi.
Bu yerda 11 mingga yaqin aholi yashaydi. Hududda ikkita maktabgacha ta’lim tashkiloti, bitta umumta’lim maktabi mavjud. Joriy yilda yana uchta ko‘p qavatli uy foydalanishga topshirildi.
Mahallada xizmat ko‘rsatish sohasi, tikuvchilik va hunarmandchilik yaxshi rivojlangan. Xususan, yigirmaga yaqin savdo do‘koni, sartaroshxona, umumiy ovqatlanish shoxobchasi va boshqa turdagi tadbirkorlik subyektlari faoliyat yuritmoqda. Ularda mahalliy aholi, xususan, yoshlar ish bilan band.
Joriy yilda mahalladagi ikki yuz nafardan ortiq ishsiz aholi doimiy va mavsumiy ishlarga joylashtirildi. Yana qariyb shuncha fuqaro “Ishga marhamat” monomarkazlari va boshqa nodavlat ta’lim muassasalari orqali o‘qitildi. Ularning 191 nafari o‘zini-o‘zi band qilgan shaxs sifatida ish boshlagan.
Mahalla faollari Prezidentga hududdagi o‘zgarishlar, odamlar hayoti haqida so‘zlab berdi. Bu yerdagi ko‘p qavatli uylarda ilgari to‘rtta og‘ir toifadagi shirkat bo‘lgan. Kommunal xizmatlarda muammolar ko‘p edi. “Oydin boshqaruv servis kompaniyasi” tashkil etilib, xizmat sifati yaxshilandi.
Mavsum oldidan ko‘p qavatli uylarda kuz-qish mavsumiga zarur choralar ko‘rildi. Xususan, o‘nta uyning tomi, yuzdan ortiq yo‘laklar ta’mirlandi, issiqlik quvurlari izolyatsiya qilindi.
Hudud ko‘kalamzorlashtirilgan. “Yashil makon” loyihasi doirasida olti ming tupdan ortiq mevali va manzarali ko‘chatlar o‘tqazilgan. Ko‘chalar asfaltlangan, yoritgichlar o‘rnatilgan. Ikki kilometrlik piyodalar yo‘lakchasi tashkil etilgan.
Qarshi shahri mas’ullari, mahalla “yettiligi” hududda amalga oshirilayotgan ishlar haqida axborot berdi.
Ma’lumki, yurtimizda barcha ijtimoiy chora-tadbirlar mahallalarda, xalq bilan birgalikda tashkil qilinmoqda. Bu tizim bosqichma-bosqich rivojlantirilib, endi yanada keng vakolat va imkoniyatlar berilmoqda. Mahalla raisi, hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi hamda profilaktika inspektoridan iborat tizimga soliqchi va ijtimoiy xizmat xodimi ham qo‘shilib, “mahalla yettiligi” joriy etilmoqda. Kelgusi yildan “Mahalla budjeti” tizimi to‘liq joriy qilinadi. Bu – har bir mahallaning 100 million so‘mgacha mablag‘i bo‘ladi, degani. Shuningdek, amaldagi uchta platforma – “Onlayn mahalla”, “Xotin-qizlar”, “Yoshlar portali” o‘zaro integratsiya qilinib, yagona tizimda mujassamlashtiriladi.
Prezidentimiz mazkur tizimni samarali ishlatish, bunday keng vakolat va mablag‘lardan foydalanib, mahalladagi dolzarb muammolarni hal qilish zarurligini ta’kidladi. Aholini tadbirkorlikka, xotin-qizlarni kasb-hunarlarga jalb etib, daromadini oshirish, yoshlar uchun madaniy tadbirlar, musobaqalar tashkil etish muhimligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari mahalladagi 11-uyda yashovchi Dilshod Nabiyev xonadonida mehmon bo‘ldi. Oila boshlig‘i xususiy tadbirkor. Turmush o‘rtog‘i Hurriyatxon bilan ikki farzandni voyaga yetkazmoqda. Ular tadbirkorlik faoliyati, bolalarga berilayotgan e’tibor va imkoniyatlar haqida so‘zlab berdi.
Prezident mahallaning yangi markazi – mahalla guzari, xizmat ko‘rsatish shoxobchalarini ko‘zdan kechirdi. Shu yerda nuroniylar bilan muloqot bo‘ldi.

During his trip to Kashkadarya region, President Shavkat Mirziyoyev visited the mahalla Oidin of the city of Karshi, where he got acquainted with the living conditions of the population, the ongoing work on landscaping and preparation for the autumn-winter season.
About 11 thousand people live here. There are two preschool organizations and a comprehensive school. Three more apartment buildings have been commissioned this year.
The mahalla has a well-developed service sector, sewing production and handicrafts. In particular, there are about twenty trade enterprises, catering establishments and other business entities. They employ local residents, including young people.
This year, more than two hundred unemployed people have been provided with permanent and seasonal work in the mahalla. Almost the same number of citizens were trained through the Ishga Marhamat mono-centers and other non-state educational institutions. 191 of them registered as self-employed persons.
Representatives of the mahalla told the President about the ongoing changes in people's lives. Previously, apartment buildings were serviced by four inefficient partnerships. There were many problems in the communal sphere. With the organization of the managing service company “Oidin”, the service has improved.
Before the autumn-winter season, the necessary measures have been taken to prepare multi-storey buildings. So, the roof of ten houses was repaired, the insulation of heating systems was performed.
The territory of the mahalla is landscaped. Within the framework of the Yashil Makon project, more than six thousand seedlings of fruit and ornamental trees were planted. The streets are paved, lighting is installed. Two kilometers of pedestrian paths have been laid.
The leadership of the city of Karshi, the Mahalla “seven” presented information about the work being carried out.
As you know, all social events in our country are organized in mahallas, with the active involvement of residents. This system is developing in stages, it is given more and more powers and opportunities. An employee of the tax authorities and a social service worker are added to the system consisting of the chairman of the mahalla, an assistant to the khokim, a women's activist, a youth leader and a prevention inspector, who together will make up the mahalla "seven". Starting next year, the mahalla budget system will be fully operational. Each mahalla will have up to 100 million soums at its disposal. Also, three existing platforms – "Online Mahalla", "Women", "Youth Portal" will be mutually integrated and merged.
The President stressed the need for effective use of these broad powers and finances to solve urgent problems in the mahallas. The importance of attracting people to entrepreneurship, vocational training and raising women's incomes, organizing cultural events and competitions for young people was noted.
The Head of State visited Dilshod Nabiyev, a resident of the mahalla. The head of the family is engaged in entrepreneurship. Together with his wife Hurriyathon, they raise two children. They spoke about the results of the attention paid in our country to the development of entrepreneurship and the conditions created for children.
The President also inspected the new Mahalla center and service points. A conversation took place with representatives of the older generation.