Prezident Shavkat Mirziyoyev safar dasturida nazarda tutilmagan manzillar bilan tanishishda davom etmoqda. Qarshi tumani markazi – Beshkent shahridagi 12-maktab ham rejalashtirilmagan holda borib ko‘rildi.
Bu yerda ayni paytda 1 ming 400 ga yaqin o‘g‘il-qiz o‘qimoqda. Ularga yuzdan oshiq malakali pedagoglar ta’lim bermoqda. Maktab o‘tgan yili kapital ta’mirlangan. O‘quvchilarga bitta kasb-hunar va ikkita xorijiy tilni o‘rgatish yo‘lga qo‘yilgan. Kompyuter savodxonligi, tikuvchilik, duradgorlik kabi to‘garaklar bor.
Davlatimiz rahbari sinfxonalarni kirib ko‘rdi, o‘qituvchi va o‘quvchilar bilan suhbatlashdi. Maktab sharoitlari, darsliklar sifati bilan qiziqdi.
Ayni kunlarda yurtimizda kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik va ko‘chat ekish avjida. Prezidentimiz maktab misolida shu boradagi ishlarni ko‘zdan kechirdi. Mutasaddilarga ijtimoiy muassasalarni issiqlik bilan ta’minlash, energiya tejamkor texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. O‘z navbatida, maktablarning qurilish standartlarini zamonaviylashtirish, bunda infratuzilma bilan ta’minlanganlik, funksionallik va energiya samaradorligi bilan bog‘liq barcha mezonlarni nazarda tutish zarurligi ta’kidlandi.
“Yashil makon” loyihasi doirasida maktablar atrofida ko‘chat ekish ishlariga ham e’tibor qaratildi.
– Maktab bor joyda madaniyat bo‘ladi. Pedagoglar boshqalarga har jihatdan o‘rnak. Maktab atrofi obod bo‘lib, mavsumiy gullar yashnab tursa, yoshlarga ham tarbiya, ham da’vat bo‘ladi, – dedi davlatimiz rahbari.

Президент посетил школу в Каршинском районе
Президент Шавкат Мирзиёев продолжает посещать объекты, не предусмотренные в программе поездки. Незапланированно была посещена и школа №12 в центре Каршинского района - городе Бешкенте.
В настоящее время здесь учатся 1,4 тысячи мальчиков и девочек. Им преподают более ста учителей. В прошлом году школа прошла капитальный ремонт. Налажено обучение одной профессии и двум иностранным языкам. Действуют кружки компьютерной грамотности, швейного, столярного дела и другие.
Глава государства зашел в классы, побеседовал с учителями и учащимися. Поинтересовался условиями в школе, качеством учебников.
В эти дни по всей стране активно продолжаются подготовка к зимнему сезону и мероприятия по посадке деревьев. Президент на примере данной школы ознакомился с этой работой. Ответственным лицам даны указания касательно теплоснабжения объектов социальной сферы, применению энергосберегающих технологий. Отмечена необходимость обновления стандартов строительства школ, предусмотрев все критерии, связанные с инфраструктурным наполнением, функциональностью и энергоэффективностью.
Отдельное внимание было уделено вопросам озеленения территорий вокруг школ в рамках проекта “Яшил макон”.
– Школа – это еще и очаг культуры. Педагоги являются теми, кто подает во всем пример. Если вокруг школы благоустроено, посажены сезонные цветы, это будет и воспитанием, и образом для молодежи, – сказал глава государства.