Mustaqillik yillarida O'zbekiston ushbu sohadagi 80 dan ortiq xalqaro hujjatlarni izchil ratifikatsiya qildi, ularni milliy Qonunchilik va huquqni qo'llash amaliyotiga tatbiq etish choralarini amalga oshirmoqda. Faqat so'nggi yillarda 2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo'nalishi bo'yicha harakatlar strategiyasi amalga oshirildi, "O'zbekiston - 2030" strategiyasi, 2022-2026 yillarda yangi O'zbekistonni rivojlantirish strategiyasi, inson huquqlari bo'yicha O'zbekiston milliy strategiyasi, shuningdek, 50 dan ortiq boshqa konsepsiyalar va dasturlar amalga oshirilmoqda.
Yangi O'zbekistonda davlat yurisdiktsiyasidagi barcha shaxslarga nisbatan kamsitishning oldini olish bo'yicha xalqaro majburiyatlar izchil bajarilmoqda. Konstitutsiyaning yangi tahrirdagi 8-moddasida O'zbekiston xalqi millatidan qat'i nazar, O'zbekiston Respublikasi fuqarolari ekanligi ta'kidlangan. Va 19-moddada bir xil huquq va erkinliklar, irq, millat, til va din va boshqa asoslarsiz qonun oldida tenglik kafolatlanadi. Mehnat kodeksi xalqaro mehnat tashkilotining (XMT) tenglikni ta'minlash va mehnat va bandlik sohasidagi kamsitishlarni bartaraf etish sohasidagi barcha standartlarini belgilaydi.
O'zbekiston davlat siyosatining eng muhim ustuvor yo'nalishlaridan biri - bag'rikenglik va insonparvarlik madaniyatini rivojlantirish, jamiyatda millatlararo, dinlararo va fuqarolik hamjihatligini mustahkamlash. Qonunchilik etnik guruhlar uchun o'z tillaridan hayotda foydalanish, madaniyati, urf-odatlari va an'analarini saqlash va rivojlantirish uchun sharoit yaratish uchun keng imkoniyatlarni taqdim etadi.
O ' zbekiston Respublikasining millatlararo munosabatlar sohasidagi davlat siyosati konsepsiyasi amalga oshirilmoqda. Mamlakatda tele - va radio eshittirishlar 12 tilda, gazeta va jurnallar o'ndan ortiq tilda eshittiriladi. Umumta'lim maktablarining taxminan 20 foizi yetti tilda (o'zbek, qoraqalpoq, rus, tojik, turkman, qirg'iz va qozoq) o'qitiladi.
Davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlarining hamkorligini ta'minlash uchun millatlararo munosabatlar va xorijiy mamlakatlar bilan do'stlik aloqalari qo'mitasi, shuningdek, millatlararo totuvlik, bag'rikenglik va hamjihatlikni ta'minlash bo'yicha jamoat kengashlari tashkil etildi. Xalqlar do'stligi kuni va "xalklar do'stligi"ko'krak nishoni ta'sis etildi.
O'zbekiston milliy huquqiy tizimi fuqarolarning teng huquqliligini buzganlik uchun jiddiy javobgarlik choralarini o'z ichiga oladi. Jinoyat kodeksida huquqlarni to'g'ridan-to'g'ri yoki bilvosita buzish yoki cheklash yoki fuqarolarning jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, e'tiqodi, shaxsiy yoki ijtimoiy mavqeiga qarab to'g'ridan-to'g'ri yoki bilvosita afzalliklarini belgilash uchun uch yilgacha ozodlikdan mahrum qilish uchun javobgarlik ko'zda tutilgan.
Bundan tashqari, O'zbekiston xalqining ko'p asrlik tarixi va madaniy an'analarini hisobga olgan holda, parlament tomonidan "O'zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksiga va O'zbekiston Respublikasining ma'muriy javobgarlik to'g'risidagi kodeksiga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish to'g'risida" gi qonun qabul qilinib, unda fuqarolarning milliy, irqiy, etnik yoki diniy mansubligi asosida ustunligi yoki pastligini targ'ib qilish uchun javobgarlikni belgilash, qonunda belgilangan tartibda ro 'yxatdan o' tkazilmagan shaxslar tomonidan nikoh tuzish bo ' yicha diniy marosim, ko'pxotinlilikni targ'ib qilish va jinsga qarab kamsitish uchun.
Shuningdek, ayollar va erkaklar tengligini ommaviy ravishda rad etish, fuqarolarni milliy, irqiy, etnik yoki diniy mansubligi asosida kamsitish, diniy tashkilot tomonidan uning ustavida nazarda tutilmagan faoliyatni amalga oshirish uchun javobgarlik belgilanadi.

Борьба с дискриминацией: опыт Узбекистана
За годы независимости Узбекистан последовательно ратифицировал свыше 80 международных документов в этой сфере, реализует меры по их имплементации в национальное законодательство и правоприменительную практику. Только за последние годы реализована Стратегия действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах, осуществляются Стратегия «Узбекистан - 2030», Стратегия развития Нового Узбекистана на 2022-2026 годы, Национальная стратегия Узбекистана по правам человека, а также свыше 50 иных концепций и программ.
В Новом Узбекистане поступательно выполняются международные обязательства по недопущению дискриминации в отношении всех лиц, находящихся под юрисдикцией государства. В статье 8 Конституции в новой редакции подчеркивается, что народ Узбекистана составляют граждане Республики Узбекистан независимо от национальности. А в статье 19 гарантируются одинаковые права и свободы, равенство перед законом без различия расы, национальности, языка и религии, а также других оснований. Трудовой кодекс закрепляет все стандарты Международной организации труда (МОТ) в сфере обеспечения равноправия и устранения дискриминации в области труда и занятости.
Среди важнейших приоритетов государственной политики Узбекистана - развитие культуры толерантности и гуманизма, укрепление межнационального, межконфессионального и гражданского согласия в обществе. Законодательство предусматривает широкие возможности по созданию условий для этнических групп по использованию их языков в жизни, по сохранению и развитию своей культуры, обычаев и традиций.
Реализуется Концепция государственной политики Республики Узбекистан в сфере межнациональных отношений. В стране вещание теле- и радиопередач осуществляется на 12 языках, газеты и журналы издаются более чем на десяти. Обучение примерно 20 процентах общеобразовательных школ ведется на семи языках (узбекском, каракалпакском, русском, таджикском, туркменском, кыргызском и казахском).
Для обеспечения сотрудничества государственных органов и институтов гражданского общества организованы Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами, а также общественные советы по обеспечению межнационального согласия, толерантности и солидарности. Учреждены День дружбы народов и нагрудный знак «Халклар дустлиги».
Национальная правовая система Узбекистана содержит серьезные меры ответственности за нарушение равноправия граждан. Уголовным кодексом предусматривается ответственность вплоть до трех лет лишения свободы за прямое или косвенное нарушение или ограничение прав, или установление прямых или косвенных преимуществ граждан в зависимости от пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, убеждений, личного или общественного положения.
Более того, с учетом многовековой истории и культурных традиций народа Узбекистана, парламентом принимается закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности», который предусматривает установление ответственности за пропаганду превосходства или неполноценности граждан по признаку их национальной, расовой, этнической или религиозной принадлежности, за совершение религиозного обряда по заключению брака лицами, который не зарегистрирован в установленном законом порядке, за пропаганду многоженства и дискриминацию по признаку пола.
Также устанавливается ответственность за публичное отрицание равноправия женщин и мужчин, дискриминацию граждан по признаку национальной, расовой, этнической или религиозной принадлежности, за осуществление религиозной организацией деятельности, не предусмотренной ее уставом.