O'zbekistonning yangilangan asosiy qonunida kuchli parlament, ixcham va mas'uliyatli hukumat, mustaqil va adolatli sud tizimini yaratish bo'yicha yangi normalar aks ettirilgan. Qonunchilik palatasi va Senatning vakolatlari sezilarli darajada kengaymoqda. Ikki palataning ishidagi funktsiyalarning takrorlanishi yo'q qilindi, ularning har birining vakolatlari doirasi aniq belgilangan.
Deputatlar guruhi tomonidan yangi ishlab chiqilgan "O'zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o'zgartish va qo'shimchalar kiritish to'g'risida" gi qonun loyihasi quyi palata majlisida birinchi o'qishda ko'rib chiqildi. Hujjatda 14 ta qonun hujjatlariga, shu jumladan saylov kodeksiga tegishli o'zgartish va qo'shimchalar belgilangan.
Birinchidan, palatalar ishida takrorlanish yo'q qilindi va har birining javobgarlik doirasi aniq belgilandi.
Ikkinchidan, kamida yuz ming fuqaro, Senat, Ombudsman, Markaziy saylov komissiyasi tomonidan Qonunchilik tashabbusi tartibida quyi palataga Qonunchilik takliflarini kiritish uchun huquqiy asoslar yaratilmoqda. Ushbu normaning joriy etilishi fuqarolarning davlat ishlarini boshqarishda ishtirokini kengaytiradi.
Uchinchidan, Qonunchilik palatasi Spikerining o'rinbosarlari soni yetti nafardan ikkitaga kamayib bormoqda, bu esa fraksiyalar mustaqilligini yanada oshirishga va Spiker o'rinbosarlarining xolisligini ta'minlashga yordam berishi kerak. Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatlari sifatida Davlat budjeti ijrosini nazorat qilish va hisob palatasi hisobotini ko 'rib chiqish, Prezidentning taqdimnomasiga ko' ra Bosh vazir nomzodini ko 'rib chiqish va tasdiqlash, Bosh vazir, hukumat a' zolari hisobotlarini va Vazirlar Mahkamasining yillik hisobotini eshitish belgilanadi.
Qonunchilik palatasi qo 'mitalariga hukumat a' zolarining hisobotlari va davlat organlari rahbarlarining axborotlarini tinglashni boshlash huquqi beriladi, bu esa qo ' mitalar ishini yanada samarali tashkil etish imkonini beradi. Parlament tergovi Qonunchilik palatasi deputatlari va Senat a 'zolarining tengligi asosida tuzilgan qo' shma maxsus komissiya tomonidan o 'tkazilishi belgilab qo' yiladi.
Qonun loyihasi 28 sentyabrdan 14 oktyabrgacha saytda bo'lib o'tgan jamoatchilik muhokamasiga qo'yildi regulation.gov.uz va Qonunchilik palatasining rasmiy veb-sayti. Ushbu qonun loyihasi yuzasidan fuqarolardan kelib tushgan taklif va fikrlar mas 'ul qo' mita tomonidan batafsil ko ' rib chiqiladi.
O'tgan davrda jamoatchilik vakillari qonun loyihasi bo'yicha bir qator asosli fikr va mulohazalarni taklif qilishdi, bu esa fuqarolarning mamlakatda ro'y berayotgan transformatsiya jarayonlariga daxldorlik hissi ortib borayotganidan dalolat beradi. Muhokamalarda siyosiy partiyalar vakillari, yoshlar faol ishtirok etmoqda. Bu hujjatni yanada takomillashtirish va takomillashtirish uchun katta ahamiyatga ega.
Ushbu qonun loyihasining qabul qilinishi Konstitutsiyaning yangi tahrirda qat'iy va to'liq amalga oshirilishini ta'minlashga, yangi O'zbekiston g'oyasiga muvofiq unda mustahkamlangan ustuvor tamoyillarni hayotga tatbiq etishga, yangi konstitutsiyaviy-huquqiy sharoitlarda davlat organlari faoliyatini yo'lga qo'yishga xizmat qiladi.

В обновленном Основном законе Узбекистана нашли отражение новые нормы по созданию сильного парламента, компактного и ответственного правительства, независимой и справедливой судебной системы. Значительно расширяются полномочия Законодательной палаты и Сената. Устранено дублирование функций в работе двух палат, четко определен объем полномочий каждой из них.
Недавно разработанный группой депутатов законопроект «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» был рассмотрен в первом чтении на заседании нижней палаты. Документом определены соответствующие изменения и дополнения в 14 законодательных актов, в том числе в Избирательный кодекс.
Во-первых, устранено дублирование в работе палат и четко определена сфера ответственности каждой.
Во-вторых, создаются правовые основы для внесения законодательных предложений в нижнюю палату в порядке законодательной инициативы не менее ста тысячами граждан, Сенатом, омбудсманом, Центральной избирательной комиссией. Введение данной нормы расширит участие граждан в управлении государственными делами.
В-третьих, число заместителей Спикера Законодательной палаты сокращается с семи до двух, что должно способствовать дальнейшему повышению независимости фракций и обеспечению беспристрастности заместителей Спикера. В качестве исключительных полномочий Законодательной палаты определены контроль исполнения Государственного бюджета и рассмотрение отчета Счетной палаты, рассмотрение и утверждение по представлению Президента кандидатуры Премьер-министра, заслушивание отчетов Премьер-министра, членов правительства и ежегодного доклада Кабинета Министров.
Комитетам Законодательной палаты предоставляется право инициирования заслушивания отчетов членов правительства и информации руководителей государственных органов, что позволяет более эффективно организовать работу комитетов. Закрепляется, что парламентское расследование будет проводиться совместной специальной комиссией, сформированной на основе равенства депутатов Законодательной палаты и членов Сената.
Законопроект вынесен на общественное обсуждение, которое проходило с 28 сентября по 14 октября на сайте regulation.gov.uz и официальном сайте Законодательной палаты. Поступившие от граждан предложения и мнения по данному законопроекту будут детально рассмотрены ответственным комитетом.
За истекший период представители общественности предложили ряд обоснованных мнений и замечаний по законопроекту, что свидетельствует о возрастающем чувстве сопричастности граждан к происходящим в стране процессам преобразований. В обсуждениях активно участвуют представители политических партий, молодежь. Это имеет большое значение для дальнейшего совершенствования и доработки документа.
Принятие данного законопроекта послужит обеспечению неукоснительной и полной реализации Конституции в новой редакции, претворению в жизнь закрепленных в ней приоритетных принципов в соответствии с идеей Нового Узбекистана, налаживанию деятельности государственных органов в новых конституционно-правовых условиях.