Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 2024-yil uchun davlat budjetining asosiy yo‘nalishlari hamda tarmoq va hududlarda amalga oshiriladigan vazifalar muhokamasi yuzasidan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Davlat budjeti daromadlarini ko‘paytirish, xarajatlarini optimallashtirish bo‘yicha har bir soha, tarmoq va hududlar kesimida mavjud zaxira va imkoniyatlar atroflicha tahlil qilindi.
Avvalo, yirik sanoat tarmoqlarida xarajatni qisqartirish orqali tannarxni kamaytirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilandi. Masalan, joriy yilning birgina to‘rtinchi choragida 349 ta yirik sanoat korxonasida 2,1 trillion so‘m xarajatlarni kamaytirish mumkinligi hisob-kitob qilingan. Bu ishlarni tizimli davom ettirish uchun hukumatga kelgusi yilda yirik tarmoqlarda tannarxni 15-20 foiz kamaytirish bo‘yicha dastur ishlab chiqish topshirildi.
Hududlarning daromad bazasini kengaytirish masalasiga to‘xtalib o‘tildi. Jumladan, past quvvatda ishlayotgan korxonalarga ko‘mak berib, ularni to‘liq quvvatga chiqarish choralari belgilandi. Tadbirkorlikni rivojlantirib, soliq bazasini kengaytirish, afzalliklar berish orqali “yashirin iqtisodiyot”ni qisqartirish muhimligi aytildi.
Qishloq xo‘jaligida “katta sakrash”ga faqat ilm orqali erishish mumkinligi ta’kidlandi. Bu borada yer sifati, nav va agrotexnologiyaga zamonaviy ilmiy yutuqlarni keng tatbiq etish orqali bir gektarda paxta hosildorligini 50 sentnerga, g‘allada 100 sentnerga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Mintaqamizda suv muammosi kun sayin dolzarb bo‘lib bormoqda. So‘nggi ikki yilda suv xo‘jaligiga budjetdan 22 trillion so‘m, jumladan, suv tejovchi texnologiyalarga qariyb 1 trillion so‘m subsidiya ajratilgan.
Shu bois kelgusi yillarda sug‘orish kanallarini betonlash, suv tejovchi texnologiyalar o‘rnatish ishlariga ajratiladigan mablag‘ ko‘paytirib boriladi. Jumladan, kelgusi yilda markazlashgan investitsiya hisobidan 1,7 trillion so‘mlik va xalqaro moliya tashkilotlaridan 300 million dollarlik suv infratuzilmasi loyihalari amalga oshiriladi. Davlatimiz rahbari bu masalaga kengroq to‘xtalib, sug‘orish kanallarini betonlash bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilinishini ta’kidladi.
Yaqinda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida ijtimoiy sohalarni rivojlantirish ustuvor vazifa etib belgilangan. Shu bois 2024 yil uchun davlat budjeti loyihasida bu sohalarga katta e’tibor qaratilgan.
Xususan, kelgusi yil inson kapitalini rivojlantirish uchun 102,5 trillion so‘m yo‘naltirish mo‘ljalanmoqda. Bu joriy yilgiga nisbatan 15 foiz ko‘p.
Masalan, dastlabki loyihada 317 ta maktab qurilishi va rekonstruksiya qilinishi rejalashtirilgan edi. Prezidentimiz bu masalaning muhimligini va joylardagi talabni inobatga olib, yana 150 ta maktab qurilishiga mablag‘ ajratishni taklif qildi.
Maktabgacha ta’lim, professional va oliy ta’lim tizimi uchun nazarda tutilgan mablag‘larni ham ko‘paytirish bo‘yicha fikr bildirildi.
Shu bilan birga, ushbu mablag‘lardan oqilona foydalanish, ajratilayotgan mablag‘larning natijadorligini oshirish zarurligiga alohida e’tibor qaratildi.
Kelgusi yildan “Mahalla budjeti” tizimi to‘liq joriy qilinadi. Bu – har bir mahallaning 100 million so‘mgacha mablag‘i bo‘ladi, degani.
Davlatimiz rahbari bu mablag‘larni mahallada ish o‘rni yaratadigan, aholining og‘irini yengil qiladigan loyihalarga yo‘naltirish zarurligini ta’kidladi. Ushbu yangi tizim bo‘yicha mahalla raislarini o‘qitish, mablag‘larning hisobini yuritish va nazorat qilish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.
Shu bilan birga, budjet intizomini kuchaytirish bo‘yicha qonunchilikka takliflar kiritish zarurligi aytildi. Bu borada budjeti mablag‘lari hisobidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar tuzishga yo‘l qo‘ymaslik, ochiq-oshkora tanlov va tenderlar o‘tkazish amaliyotini kengaytirish qat’iy ko‘rsatib o‘tildi.
Tarmoq, soha va hududlarga kelgusi yil 32 milliard dollar investitsiya jalb etish, eksportni 19 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari ko‘rib chiqildi.
Yig‘ilishda bildirilgan fikrlar asosida 2024-yil uchun budjet loyihasi Oliy Majlis Qonunchilik palatasiga kiritiladi.
Kun tartibidagi ikkinchi masala hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishga oid bo‘ldi. Davlatimiz rahbari Qashqadaryo viloyati misolida yil yakunigacha bo‘lgan ishlarni maksimal darajada bajarish, kelgusi rejalarni belgilashda aholi talabi va muammodan kelib chiqish yo‘lini ko‘rsatib berdi. Bunda hokimliklar bilan vazirliklar tengma-teng mas’ul ekani, o‘zaro muvofiq ishlab, soha va joylardagi masalalarni hal etish zarurligi ta’kidlandi.

A video conference was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev to discuss the main directions of the state budget for 2024 and the tasks that need to be solved in industries and regions.
The reserves and opportunities available in each sphere, industry and region to increase state budget revenues and optimize expenditures were thoroughly analyzed.
First of all, specific tasks have been set to reduce the cost of production in industry by reducing costs in large industries. For example, it is estimated that in the fourth quarter of this year, the costs of 349 large industrial enterprises can be reduced by 2.1 trillion soums. In order to continue this work systematically, the Government has been instructed to develop a program to reduce costs in large industries by 15-20 percent next year.
The issue of expanding the revenue base of the regions was touched upon. In particular, measures have been identified to support low-power enterprises and bring them to full capacity. The importance of entrepreneurship development, expansion of the tax base, reduction of the "shadow" economy through the provision of incentive measures is pointed out.
It is emphasized that a "breakthrough" in agriculture is impossible without innovation. In this regard, the task was set to increase the yield of cotton to 50 quintals per hectare, grain - up to 100 quintals per hectare due to the widespread use of modern scientific achievements in the field of soil science, breeding and agricultural technology.
The problem of water in our region is becoming more acute. Over the past two years, 22 trillion soums have been allocated from the budget for water management, including about 1 trillion subsidies for water-saving technologies.
In this regard, the importance of increasing allocations for concreting irrigation channels and the introduction of water-saving technologies was emphasized. In particular, water infrastructure projects worth 1.7 trillion soums will be implemented next year, as well as $ 300 million from international financial organizations. The Head of our state elaborated on this issue and said that a three-year program of concreting channels will be adopted.
The development of the social sphere is identified as a priority task in the recently adopted strategy "Uzbekistan-2030". Much attention is paid to this in the draft state budget for 2024.
Thus, it is planned to allocate 102.5 trillion soums for the development of human capital next year. This is 15 percent more than this year.
For example, in the initial project it was planned to build and reconstruct 317 schools. Given the importance of this issue and the need on the ground, the President proposed to provide funds for the construction of 150 more schools.
It is also proposed to consider the possibility of further increasing the funds provided by the project for preschool education, the system of vocational and higher education.
At the same time, special attention is paid to the need for rational use of allocated funds and improving their effectiveness.
Starting next year, the mahalla budget system will be fully launched. This means that up to 100 million soums can be allocated to each mahalla.
The Head of State noted that these funds should be directed primarily to projects that create jobs in the mahalla and ease the concerns of the population. Instructions were given on training the chairmen of mahallas in a new system of work, ensuring accounting and control of spending.
The necessity of introducing amendments to the legislation aimed at tightening budget discipline is indicated. It is strictly pointed out that it is unacceptable to conclude contracts involving the use of budget funds directly, to expand the practice of conducting transparent tenders and tenders.
The possibilities for attracting $32 billion of investments in industries, spheres and regions next year, as well as bringing exports to $19 billion, were considered.
The draft budget for 2024, finalized taking into account the opinions expressed at the meeting, will be submitted to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis.
The second issue on the agenda was the socio-economic development of the regions. The Head of State, using the example of Kashkadarya region, showed the possibilities of maximum achievement of indicators by the end of the year, noted that development plans should be formed based on the needs of the population and the problems characteristic of the region. It was noted that the ministries are responsible for the development of the regions on a par with the khokims, they should conduct coordinated work to resolve issues in the spheres and on the ground.