Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida joriy yilning 9 oyida erishilgan iqtisodiy natijalar, yil yakunigacha kutilayotgan ko‘rsatkichlar va 2024-yilga mo‘ljallangan makroiqtisodiy prognozlar muhokama qilindi.
Joriy yilning 9 oyida mamlakatimiz iqtisodiyoti 5,8 foizga o‘sdi. Jumladan, sanoat 5,7 foiz, qishloq xo‘jaligi 4,1 foiz, xizmatlar 12,1 foizga oshdi.
Jahon bozorlari va logistikadagi murakkabliklarga qaramay, eksport 23,5 foizga oshib, 17,7 milliard dollarni tashkil qildi.
Iqtisodiyot tarmoqlari hamda hududlarda yirik sanoat va infratuzilma loyihalari amalga oshirilayotgani hisobiga, 226,6 trillion so‘m investitsiyalar o‘zlashtirilib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 11,8 foizga ko‘paydi.
Yig‘ilishda joriy yil yakunigacha kutilayotgan ko‘rsatkichlar tahlil qilindi.
Davlatimiz rahbari dunyodagi og‘ir vaziyat iqtisodiyotga salbiy ta’sir etayotgani va noma’lumligicha qolayotgani, shu bois barqaror iqtisodiy o‘sishni izchil davom ettirish uchun ichki imkoniyatlarni ko‘proq ishga solish zarurligini ta’kidladi.
Aynan shuning uchun 2023-yildan qo‘shilgan qiymat solig‘i 15 foizdan 12 foizga tushirildi. Buning evaziga tadbirkorlar ixtiyorida 7 trillion so‘m qo‘shimcha mablag‘ qoldi.
Shuningdek, hududlar infratuzilmasini yaxshilashga 35 trillion so‘m, aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga 19 trillion so‘m yo‘naltirildi.
Shularning natijasida, joriy yilda nufuzli xalqaro tashkilotlar tomonidan global iqtisodiyot 3 foiz o‘sishi prognoz qilinayotgan paytda, milliy iqtisodiyotimiz kamida 5,6 foizga oshishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda 2024-yilda barqaror iqtisodiy o‘sishga erishish chora-tadbirlari atroflicha muhokama qilindi.
Ma’lumki, joriy yil sentyabrda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyada iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish bo‘yicha ko‘plab maqsad va vazifalar belgilandi. Hukumatga 2024-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturni mazkur strategiyadagi vazifalarni bajarish nuqtai nazaridan puxta ishlab chiqish topshirildi.
Bunda yalpi ichki mahsulotning hozirgi o‘sish sur’atini kelgusi yilda ham davom ettirish uchun barcha imkoniyat va zaxiralar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, 2024-yilda 13 milliard dollarlik 300 dan ziyod loyihani ishga tushirish, energiya ta’minotini barqarorlashtirish, tarmoqlar samaradorligi oshirish hisobiga sanoatda 6 foiz o‘sish imkoniyati bor.
Xizmatlar sohasida 15 foiz o‘sishni ta’minlash uchun transport, logistika, agro-xizmatlar, sug‘urta, lizing kabi yo‘nalishlardagi foydalanilmayotgan imkoniyatlarni to‘liq ishga solish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari transport, suv xo‘jaligi, kommunal kabi sohalarda boshlangan islohotlarni faollashtirish, bunda aholi va biznesni qo‘llab-quvatlashga alohida ahamiyat qaratish zarurligini ta’kidladi.

Under President Shavkat Mirziyoyev, economic results for 9 months of this year, indicators expected by the end of the year and macroeconomic forecasts for 2024 were discussed.
For 9 months of this year, the economy of our country has grown by 5.8 percent. In particular, industry grew by 5.7 percent, agriculture - by 4.1 percent, the service sector - by 12.1 percent.
Despite the difficulties in world markets and logistics, exports increased by 23.5 percent to $17.7 billion.
Due to the implementation of large industrial and infrastructure projects in the sectors of the economy and regions, 226.6 trillion soums of investments were mastered, which is an increase of 11.8 percent compared to the same period last year.
The meeting analyzed the indicators expected by the end of this year.
The Head of our state stressed that the difficult and uncertain situation in the world negatively affects the economy, therefore it is necessary to use more domestic opportunities to continue sustainable economic growth.
That is why the value added tax has been reduced from 15 to 12 percent since 2023. Due to this, additional funds for 7 trillion soums remained at the disposal of entrepreneurs.
Also, 35 trillion soums have been allocated to improve the infrastructure of the regions, 19 trillion soums for social support of the population.
As a result, with the world economy projected to grow by 3 percent this year, the national economy is expected to grow by at least 5.6 percent.
Measures to maintain stable economic growth rates in 2024 were discussed in detail at the meeting.
As you know, the Strategy "Uzbekistan – 2030" adopted in September this year defines many goals and objectives for sustainable economic development and improving the welfare of the population. The government has been instructed to carefully work out the economic program for 2024 through the prism of fulfilling the tasks laid down in the strategy.
It is indicated that there are all opportunities and reserves to continue the current growth rates of gross domestic product next year.
In particular, in 2024, there is a possibility of industry growth by 6 percent due to the launch of more than 300 projects worth $ 13 billion, stabilization of energy supply and increasing the efficiency of industries.
It was noted that in order to ensure a 15% growth in the service sector, it is necessary to fully use unused opportunities in such areas as transport, logistics, agricultural services, insurance, leasing.
The Head of State stressed the need to intensify the reforms initiated in the fields of transport, water and utilities, pay special attention to the support of the population and business.