Prezident Shavkat Mirziyoyev huzurida joriy yilning 9 oyida erishilgan iqtisodiy natijalar, yil yakunigacha kutilayotgan ko‘rsatkichlar va 2024-yilga mo‘ljallangan makroiqtisodiy prognozlar muhokama qilindi.
Joriy yilning 9 oyida mamlakatimiz iqtisodiyoti 5,8 foizga o‘sdi. Jumladan, sanoat 5,7 foiz, qishloq xo‘jaligi 4,1 foiz, xizmatlar 12,1 foizga oshdi.
Jahon bozorlari va logistikadagi murakkabliklarga qaramay, eksport 23,5 foizga oshib, 17,7 milliard dollarni tashkil qildi.
Iqtisodiyot tarmoqlari hamda hududlarda yirik sanoat va infratuzilma loyihalari amalga oshirilayotgani hisobiga, 226,6 trillion so‘m investitsiyalar o‘zlashtirilib, o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 11,8 foizga ko‘paydi.
Yig‘ilishda joriy yil yakunigacha kutilayotgan ko‘rsatkichlar tahlil qilindi.
Davlatimiz rahbari dunyodagi og‘ir vaziyat iqtisodiyotga salbiy ta’sir etayotgani va noma’lumligicha qolayotgani, shu bois barqaror iqtisodiy o‘sishni izchil davom ettirish uchun ichki imkoniyatlarni ko‘proq ishga solish zarurligini ta’kidladi.
Aynan shuning uchun 2023-yildan qo‘shilgan qiymat solig‘i 15 foizdan 12 foizga tushirildi. Buning evaziga tadbirkorlar ixtiyorida 7 trillion so‘m qo‘shimcha mablag‘ qoldi.
Shuningdek, hududlar infratuzilmasini yaxshilashga 35 trillion so‘m, aholini ijtimoiy qo‘llab-quvvatlashga 19 trillion so‘m yo‘naltirildi.
Shularning natijasida, joriy yilda nufuzli xalqaro tashkilotlar tomonidan global iqtisodiyot 3 foiz o‘sishi prognoz qilinayotgan paytda, milliy iqtisodiyotimiz kamida 5,6 foizga oshishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda 2024-yilda barqaror iqtisodiy o‘sishga erishish chora-tadbirlari atroflicha muhokama qilindi.
Ma’lumki, joriy yil sentyabrda qabul qilingan “O‘zbekiston – 2030” strategiyada iqtisodiyotni barqaror rivojlantirish, aholi farovonligini oshirish bo‘yicha ko‘plab maqsad va vazifalar belgilandi. Hukumatga 2024-yilga mo‘ljallangan iqtisodiy dasturni mazkur strategiyadagi vazifalarni bajarish nuqtai nazaridan puxta ishlab chiqish topshirildi.
Bunda yalpi ichki mahsulotning hozirgi o‘sish sur’atini kelgusi yilda ham davom ettirish uchun barcha imkoniyat va zaxiralar borligi ko‘rsatib o‘tildi.
Xususan, 2024-yilda 13 milliard dollarlik 300 dan ziyod loyihani ishga tushirish, energiya ta’minotini barqarorlashtirish, tarmoqlar samaradorligi oshirish hisobiga sanoatda 6 foiz o‘sish imkoniyati bor.
Xizmatlar sohasida 15 foiz o‘sishni ta’minlash uchun transport, logistika, agro-xizmatlar, sug‘urta, lizing kabi yo‘nalishlardagi foydalanilmayotgan imkoniyatlarni to‘liq ishga solish zarurligi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari transport, suv xo‘jaligi, kommunal kabi sohalarda boshlangan islohotlarni faollashtirish, bunda aholi va biznesni qo‘llab-quvatlashga alohida ahamiyat qaratish zarurligini ta’kidladi.

Обсуждены достигнутые экономические показатели и прогнозы на перспективу
При Президенте Шавкате Мирзиёеве обсуждены экономические итоги за 9 месяцев текущего года, ожидаемые до конца года показатели и макроэкономические прогнозы на 2024 год.
За 9 месяцев текущего года экономика нашей страны выросла на 5,8 процента. В частности, промышленность выросла на 5,7 процента, сельское хозяйство - на 4,1 процента, сфера услуг - на 12,1 процента.
Несмотря на трудности на мировых рынках и в логистике, экспорт увеличился на 23,5 процента до 17,7 миллиарда долларов.
За счет реализации крупных промышленных и инфраструктурных проектов в отраслях экономики и регионах освоено 226,6 триллиона сумов инвестиций, что больше на 11,8 процента по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
На совещании были проанализированы показатели, ожидаемые до конца текущего года.
Глава нашего государства подчеркнул, что сложная и неопределенная ситуация в мире негативно влияет на экономику, поэтому необходимо больше использовать внутренние возможности для продолжения устойчивого экономического роста.
Именно поэтому налог на добавленную стоимость с 2023 года был снижен с 15 до 12 процентов. За счет этого в распоряжении предпринимателей остались дополнительные средства на 7 триллионов сумов.
Также на улучшение инфраструктуры регионов выделено 35 триллионов сумов, на социальную поддержку населения - 19 триллионов сумов.
В результате, при прогнозируемом росте мировой экономики в этом году на 3 процента, ожидается, что национальная экономика вырастет не менее чем на 5,6 процента.
На совещании подробно обсуждены меры по сохранению стабильных темпов экономического роста в 2024 году.
Как известно, в принятой в сентябре текущего года Стратегии «Узбекистан – 2030» определены многие цели и задачи устойчивого развития экономики и повышения благосостояния населения. Правительству поручено тщательно проработать экономическую программу на 2024 год сквозь призму выполнения задач, заложенных в стратегии.
Указано на наличие всех возможностей и резервов для продолжения нынешних темпов роста валового внутреннего продукта в следующем году.
В частности, в 2024 году существует возможность роста промышленности на 6 процентов за счет запуска более 300 проектов на сумму 13 миллиардов долларов, стабилизации энергоснабжения и повышения эффективности отраслей.
Отмечалось, что для обеспечения 15-процентного роста в сфере услуг необходимо полностью использовать незадействованные возможности в таких сферах, как транспорт, логистика, агроуслуги, страхование, лизинг.
Глава государства подчеркнул необходимость активизировать начатые реформы в сферах транспорта, водного и коммунального хозяйства, уделить особое внимание поддержке населения и бизнеса.