O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-oktabr kuni Xitoyga amaliy tashrif doirasida Vetnam Sotsialistik Respublikasi Prezidenti Vo Van Txiong bilan uchrashdi.
Ikki mamlakat o‘rtasida, eng avvalo, savdo-iqtisodiy sohadagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, Vetnam O‘zbekistonning Osiyo-Tinch okeani mintaqasidagi muhim an’anaviy hamkoridir. Keyingi yillarda turli darajalardagi muloqotlar faollashdi, o‘zaro savdo hajmi va qo‘shma korxonalar soni oshib bormoqda. Qishloq xo‘jaligi va baliqchilik sohalarida loyihalar amalga oshirilmoqda.
Yetakchi kompaniyalarimiz neft-gaz majmuasida, mashinasozlik, elektrotexnika, kimyo, to‘qimachilik, poyabzal, mebelsozlik, oziq-ovqat va boshqa tarmoqlarda, shu jumladan maxsus iqtisodiy zonalar va industrial parklar doirasida kooperatsiya qilishlari uchun imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Vetnam yetakchilari madaniyat, ta’lim va turizm sohalarida almashinuvni rivojlantirish muhim ekanini ta’kidladilar.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17 октября в рамках программы мероприятий рабочего визита в Китай встретился с Президентом Социалистической Республики Вьетнам Во Ван Тхыонгом.
Были рассмотрены вопросы расширения взаимовыгодного сотрудничества между двумя странами, прежде всего в торгово-экономической сфере.
Следует отметить, что Вьетнам является важным традиционным партнером Узбекистана в Азиатско-Тихоокеанском регионе. В последние годы активизировались контакты на разных уровнях, растут обьемы взаимной торговли и количество совместных предприятий. Реализуются проекты в области сельского хозяйства и рыбоводства.
Отмечены возможности кооперации ведущих компаний в нефтегазовом комплексе, машиностроении, электротехнике, химической, текстильной, обувной, мебельной, пищевой и других отраслях промышленности, в том числе в рамках специальных экономических зон и индустриальных парков.
Лидеры Узбекистана и Вьетнама также выступили за развитие обменов в области культуры, образования и туризма.