O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti MDH sammitida ishtirok etdi
Amaliy tashrif bilan Bishkek shahrida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etdi.
Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov raisligida o‘tgan sammit ishida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Belarus Respublikasi Prezidenti Aleksandr Lukashenko, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon, Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov va MDH bosh kotibi Sergey Lebedev ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, MDH doirasidagi ko‘p qirrali munosabatlarning holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, amaliy hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida Hamdo‘stlik doirasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha qator tashabbuslarni ilgari surdi.
O‘zbekiston Prezidenti mavjud imkkoniyatlarni birgalikda baholash va o‘zaro muvofiqlashtirilgan choralar ko‘rish uchun MDHdek noyob platformani ishga solish muhimligini alohida qayd etdi. Shu ma’noda, ko‘p tomonlama hamkorlikning yangi uzoq muddatli kun tartibini ishlab chiqish maqsadida MDH mamlakatlarining yetakchi tahlil markazlari va ekspertlarining konferensiyasini tashkil etish taklif qilindi.
Mamlakatimiz yetakchisi Hamdo‘stlik mamlakatlarida barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash zarurligini ta’kidladi.
Tashkilot makonida istisno va cheklovlarsiz to‘laqonli erkin savdo hududini shakllantirish muhimligiga e’tibor qaratildi. Shu munosabat bilan tegishli shartnoma qoidalarini qayta ko‘rib chiqish taklif etildi.
O‘zbekiston Prezidenti mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlashda mavjud mexanizmlarni samarali ishga solishga chaqirdi va uni rag‘batlantirishning yangi vositalarini taklif qildi.
Davlatimiz rahbari o‘zaro investitsiyalarni rag‘batlantirish va loyihalarni ilgari surish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar majmuini ishlab chiqish hamda MDH mamlakatlarining Sanoat kooperatsiyasi va innovatsion ishlanmalari forumini o‘tkazish tashabbusini ilgari surdi.
Energetika va oziq-ovqat sohalarida hamkorlik qilish, iqtisodiyotning tegishli tarmoqlarida ilg‘or texnologiyalarni joriy etish va kooperatsiyani kuchaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Oziq-ovqat xavfsizligi sohasidagi hamkorlik bo‘yicha yangilangan dasturni hamda Agrosanoat majmuidagi kooperatsiyaning asosiy yo‘nalishlari to‘g‘risidagi bitimni tayyorlash taklif qilindi.
O‘zbekiston yetakchisi hududlararo hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni tayyorlash tashabbusi bilan chiqdi, transport jihatidan o‘zaro bog‘liqlikni kuchaytirish, yo‘lovchi va yuk tashishni ko‘paytirish yuzasidan aniq chora-tadbirlarni ko‘rsatib o‘tdi.
Global iqlim isishi oqibatlariga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhimligi qayd etildi. Kelgusi yilda Samarqandda o‘tkazilishi rejalashtirilgan BMT shafeligidagi Xalqaro iqlim forumi doirasida MDH makonidagi ekologik xavf-xatarlarga bag‘ishlangan maxsus yalpi sessiyani tashkil etishga tayyorlik bildirildi.
Gumanitar soha haqida so‘z yuritilar ekan, 2024 yilda Hamdo‘stlikning madaniy poytaxti deb e’lon qilingan Samarqand shahrida MDH madaniyat, san’at va kino haftaligini o‘tkazish taklif qilindi.
Shuningdek, kelgusi yilda MDHning yoshlar poytaxti maqomini olgan Toshkent shahrida bir qator yoshlarga oid tadbirlar, shu jumladan futbol musobaqasi bo‘lib o‘tadi.
Mamlakatimiz yetakchisi o‘z so‘zida ta’lim sohasida va sayyohlik almashinuvini rivojlantirish borasida ham muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Nutqining so‘ngida O‘zbekiston Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Prezidentini 2024-yilda Tashkilotga raislikni qabul qilib olgani bilan tabrikladi.
Sammit yakunida MDH doirasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha qator bitim va qarorlar qabul qilindi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, who is in Bishkek on a working visit, took part in the regular meeting of the Council of Heads of State of the Commonwealth of Independent States.
The summit, chaired by President of the Kyrgyz Republic Sadyr Zhaparov, was also attended by President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of the Republic of Belarus Alexander Lukashenko, President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of the Russian Federation Vladimir Putin, President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon, President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov, as well as CIS Secretary General Sergey Lebedev.
In accordance with the agenda, an exchange of views took place on the state and prospects of multifaceted relations within the CIS, topical issues of practical cooperation were discussed.
In his speech, the head of our state put forward a number of initiatives to further expand mutually beneficial cooperation within the Commonwealth.
The President of Uzbekistan emphasized the importance of using the unique CIS platform for joint assessment of potential opportunities and taking coordinated measures. In this context, it is proposed to organize a conference of leading analytical centers and experts of the CIS countries to develop a new long-term multilateral agenda.
The leader of our country stressed the need to ensure sustainable economic growth in the CIS countries.
Attention is drawn to the importance of the early formation of a full-fledged free trade zone in the Organization's space without exceptions and restrictions. In this regard, it is proposed to revise the provisions of the relevant treaty.
The President of Uzbekistan called for effective use of existing mechanisms and proposed new tools to stimulate the growth of trade turnover between the countries.
The Head of our state called for the development of a set of additional measures to stimulate mutual investments and promote projects, as well as the holding of a Forum of industrial cooperation and innovative developments of the CIS countries.
Particular attention was paid to the issues of partnership in the energy and food sectors, the introduction of advanced technologies and the strengthening of cooperation in the relevant sectors of the economy.
It is proposed to prepare an updated Program of cooperation in the field of food security and an agreement on the main directions of cooperation in the agro-industrial complex.
The leader of Uzbekistan initiated the preparation of a "roadmap" to enhance interregional cooperation, outlined concrete measures to strengthen transport connectivity, increase passenger and freight traffic.
The importance of consolidating efforts in countering the effects of global climate change was emphasized. The readiness was expressed to organize a special plenary session dedicated to environmental challenges and threats in the CIS space during the International Climate Forum planned for next year in Samarkand under the auspices of the United Nations.
In the humanitarian sphere, it is proposed to hold a Week of Culture, art and Cinema of the CIS countries in the city of Samarkand, declared the cultural capital of the Commonwealth in 2024.
Next year, a number of youth events will also take place, including a football tournament in the city of Tashkent, which has received the status of the youth capital of the CIS.
In his speech, the leader of our country also put forward important initiatives in the field of education and the development of tourist exchange.
In conclusion, the President of Uzbekistan congratulated the President of the Russian Federation on assuming the chairmanship of the Organization in 2024.
Following the summit, a number of agreements and decisions were adopted on priority areas of cooperation within the CIS.