O‘zbekiston iqtisodiyotining kimyo, to‘qimachilik va qishloq xo‘jaligi sohalarida yirik investor va muhim texnologik hamkor bo‘lgan ushbu kompaniya bilan o‘zaro manfaatli sheriklikni yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Ta’kidlash joizki, “Indorama Corporation” tomonidan mamlakatimizda paxta tolasini yetishtirish va chuqur qayta ishlashga qaratilgan yirik investitsiya loyihalari amalga oshirildi. Qo‘qon superfosfat zavodi modernizatsiya qilinmoqda.
Davlatimiz rahbari sigapurlik investorning O‘zbekistonda yangi loyihalarni amalga oshirish, shu jumladan “Farg‘onaazot” quvvatlarini kengaytirish, tarmoq korxonalarini xususiylashtirish, to‘qimachilik va qishloq xo‘jaligida zamonaviy ishlab chiqarishlarni tashkil etish rejalarini qo‘llab-quvvatladi.
Ushbu loyihalarni amalga oshirish natijasida kompaniyaning mamlakatimizga to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalari umumiy hajmi hozirgi 600 million dollardan 850 million dollargacha oshadi.
Investitsiyaviy hamkorlikning ustuvor loyihalarini ilgari surish bo‘yicha “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish muhimligi qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 октября принял делегацию сингапурской компании «Indorama Corporation» во главе с ее основателем и председателем Шри Пракашем Лохией.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего развития взаимовыгодного сотрудничества с ведущей сингапурской компанией, являющейся крупным инвестором и важным технологическим партнером в развитии химического, текстильного и аграрного секторов экономики Узбекистана.
Следует отметить, что в нашей стране «Indorama Corporation» реализованы крупные инвестиционные проекты, направленные на выращивание и глубокую переработку хлопкового волокна. Осуществляется модернизация Кокандского суперфосфатного завода.
Главой нашего государства поддержаны планы сингапурского инвестора по реализации новых проектов в Узбекистане, включая проекты расширения мощностей «Ферганаазот», приватизации предприятий отрасли, организации современных производств в текстильной и сельскохозяйственной сфере.
По итогам реализации указанных проектов общий объем прямых инвестиций компании в нашу страну увеличится с нынешних 600 миллионов до 850 миллионов долларов.
Отмечена важность принятия совместной «дорожной карты» по продвижению приоритетных проектов инвестиционного сотрудничества.