Rasmiy tashrif bilan Rossiya Federatsiyasida bo‘lib turgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qozondan Moskvaga keldi.
Rossiya poytaxtining “Vnukovo-2” aeroportida davlatimiz rahbarini Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisining o‘rinbosari – sanoat va savdo vaziri Denis Manturov va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
Oliy martabali mehmon sharafiga O‘zbekiston va Rossiya davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Tashrif dasturiga muvofiq, 6-oktabr kuni ikki mamlakat yetakchilari tor va kengaytirilgan tarkibda muzokara o‘tkazadilar. O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilinadi.
Siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda har tomonlama hamkorlikning holati va istiqbollarini ko‘rib chiqish rejalashtirilgan. Mintaqaviy va xalqaro kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan fikr almashiladi.
O‘zbekiston Prezidenti Rossiya Federatsiyasi Hukumati Raisi Mixail Mishustin bilan ham muzokara o‘tkazadi.

President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, who is making an official visit to the Russian Federation, arrived in Moscow from Kazan.
At the Vnukovo-2 airport in the capital, the head of our state was met by Deputy Prime Minister – Minister of Industry and Trade of the Russian Federation Denis Manturov and other officials.
The state flags of Uzbekistan and Russia were raised in honor of the distinguished guest, and an honor guard was formed. A solemn welcoming ceremony took place.
In accordance with the program of stay, on October 6, the leaders of the two countries will hold talks in narrow and expanded formats. Issues of further deepening of Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance will be discussed.
It is planned to consider the state and prospects of expanding comprehensive cooperation in political, trade and economic, investment, transport and communication, cultural and humanitarian spheres and other priority areas. There will be an exchange of views on topical issues of the regional and international agenda.
The head of Uzbekistan will also hold talks with the Chairman of the Government of the Russian Federation Mikhail Mishustin.