O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Tojikiston Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
5-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston yetakchisini tavallud kuni bilan dildan qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, birodar tojik xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarida bugungi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga erishilishida Emomali Rahmonning hissasi alohida qayd etildi.
Faol muloqot va almashinuvlar rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda. Savdo, investitsiyalar, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashildi. Dushanbe shahrida 14-15-sentabr kunlari o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining beshinchi Maslahat uchrashuvi va Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi yubiley sammitining samarali yakunlari yuksak baholandi.

Президент Республики Узбекистан провел телефонный разговор с Президентом Республики Таджикистан
5 октября состоялся телефонный разговор между Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым и Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
Глава нашего государства сердечно поздравил лидера Таджикистана c днем рождения, искренне пожелав ему доброго здоровья, благополучия и успехов, а также мира и процветания братскому таджикскому народу.
Особо отмечен вклад Эмомали Рахмона в достижение нынешнего уровня  узбекско-таджикских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечено развитие активных контактов и обменов. Растут объемы взаимного товарооборота. Реализуются проекты кооперации в области торговли, инвестиций, промышленности, энергетики, сельского хозяйства и других приоритетных сферах.
Состоялся также обмен мнениями по вопросам регионального сотрудничества. Высоко оценены плодотворные итоги пятой Консультативной встречи глав государств Центральной Азии и юбилейного саммита Международного фонда спасения Арала, прошедших 14-15 сентября в городе Душанбе.