O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Tojikiston Respublikasi Prezidenti bilan telefon orqali muloqot qildi
5-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonning telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari Tojikiston yetakchisini tavallud kuni bilan dildan qutlab, unga mustahkam sog‘lik, baxt-saodat va muvaffaqiyatlar, birodar tojik xalqiga esa tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarida bugungi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik darajasiga erishilishida Emomali Rahmonning hissasi alohida qayd etildi.
Faol muloqot va almashinuvlar rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan ta’kidlandi. O‘zaro tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda. Savdo, investitsiyalar, sanoat, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda.
Mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashildi. Dushanbe shahrida 14-15-sentabr kunlari o‘tgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining beshinchi Maslahat uchrashuvi va Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi yubiley sammitining samarali yakunlari yuksak baholandi.

On October 5, a telephone conversation took place between President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
The Head of our state cordially congratulated the leader of Tajikistan on his birthday, sincerely wishing him good health, prosperity and success, as well as peace and prosperity to the fraternal Tajik people.
Emomali Rahmon's contribution to the achievement of the current level of Uzbek-Tajik friendship relations, strategic partnership and alliance was particularly noted.
The development of active contacts and exchanges was noted with satisfaction. The volume of mutual trade turnover is growing. Cooperation projects are being implemented in the field of trade, investment, industry, energy, agriculture and other priority areas.
There was also an exchange of views on regional cooperation. The fruitful results of the fifth Consultative Meeting of the Heads of Central Asian States and the anniversary summit of the International Fund for Saving the Aral Sea, held on September 14-15 in Dushanbe, were highly appreciated.