Davlatimiz rahbari O‘zbekiston bilan Janubiy Koreya o‘rtasidagi alohida strategik sheriklik munosabatlari, eng avvalo, savdo-iqtisodiy sohada izchil rivojlanib borayotganini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Uchrashuvda “SK Group” kompaniyasi bilan yuqori texnologik loyihalarni amalga oshirish, xususan, Toshkent viloyatida mis folga ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha amaliy hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Xomashyo resurslarini chuqur qayta ishlash va yuqori qo‘shilgan qiymatli tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish borasidagi istiqbolli loyihalarga alohida e’tibor qaratildi. Yarimo‘tkazgichlar sanoatida muhandislik kadrlarini tayyorlash va ilmiy izlanishlar o‘tkazish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Koreya Savdo-sanoat palatasi ushbu mamlakat yetakchi kompaniyalarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyalarini ustuvor tarmoqlardagi kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishga jalb qilishda faol ishtirok etishi muhimligi qayd etildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 4 октября принял делегацию ведущей корейской компании «SK Group» во главе с ее председателем, руководителем Торгово-промышленной палаты Республики Корея Че Тхэ Воном.
Глава нашего государства с особым удовлетворением отметил поступательное развитие узбекско-корейских отношений особого стратегического партнерства, прежде всего в торгово-экономической сфере.
На встрече были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества с компанией «SK Group» по реализации высокотехнологичных проектов, в частности организации производства медной фольги в Ташкентской области.
Особое внимание уделено перспективным проектам по глубокой переработке сырьевых ресурсов и выпуску готовой продукции с высокой добавленной стоимостью. Поддержаны планы по подготовке инженерных кадров и проведению научных изысканий в полупроводниковой промышленности.
Подчёркнута важность активного участия Торгово-промышленной палаты Кореи в привлечении прямых инвестиций ведущих корейских компаний к реализации совместных проектов кооперации в приоритетных отраслях.