Markaziy Osiyoning transport va logistika salohiyati mintaqa mamlakatlarining rivojlanishi va farovonligini ta'minlashda doimo muhim rol o'ynagan. Sharqiy Osiyoni O'rta er dengizi bilan bog'laydigan buyuk ipak yo'lining ahamiyatini hamma tushunadi. Ushbu karvon yo'li shaharlarning rivojlanishiga, mintaqadagi millatlararo, davlatlararo iqtisodiy, madaniy va ma'naviy munosabatlarni ta'minlashga yordam berdi.
Darhaqiqat, dunyo taraqqiyoti, insoniyat hayoti transport sohasi bilan bevosita bog'liqdir. Transport logistikasining kengayishi bilan iqtisodiyot, hamkorlik rivojlanmoqda, xalqlar o'rtasidagi do'stlik rishtalari mustahkamlanmoqda.
Zamonaviy transport sohasi yangi yondashuvlarni, innovatsion loyihalarni amalga oshirishni talab qiladi. Shu sababli, mintaqada ushbu sohaga alohida e'tibor qaratilmoqda, uni takomillashtirish bo'yicha yangi g'oyalar va tashabbuslar ilgari surilmoqda.
Xususan, Prezident Shavkat Mirziyoyev Dushanbedagi davlat rahbarlarining beshinchi maslahat uchrashuvida transportning o'zaro bog'liqligi masalalariga bag'ishlangan nutqida, asosiy tashqi bozorlardan geografik masofani hisobga olgan holda, mamlakatlarimizda yuk tashish xarajatlarining ulushi tovarlarning yakuniy qiymatining 50 foizini tashkil etishini ta'kidladi. Shu bilan birga, global o'rtacha ko'rsatkich 11 foizdan oshmaydi. Natijada, Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyoti rivojlangan davlatlarga qaraganda ikki-uch baravar ko'proq transport yukini ko'tarishga majbur.
Shundan kelib chiqib, davlatimiz rahbari tarmoq vazirlari uchrashuvlari doirasida Markaziy Osiyoda transport va tranzit to'g'risida bitim tuzishni, Xitoy, Janubiy Osiyo va yaqin Sharq mamlakatlari, Yevropa Ittifoqi bozorlariga chiqish uchun samarali transport yo'laklarini ilgari surishning aniq mexanizmlarini shakllantirishni taklif qildi. Shuningdek, transport xizmatlari bozorini liberallashtirish, ruxsat berish tartib-taomillarini optimallashtirish bo'yicha chora-tadbirlar dasturini tayyorlash va xalqaro transportning integratsiyalashgan raqamli platformasini yaratish masalalarini ko'rib chiqish taklif etildi.
Markaziy Osiyo mintaqasi yirik iste'mol va ishlab chiqarish bozoridir. Uning keyingi rivojlanishi va kengayishi yuqoridagi tashabbuslarni amalga oshirishga bog'liq.
Joriy yilning birinchi yarmida O'zbekistonning mintaqa mamlakatlari bilan yuk tashish hajmi 23,3 million tonnani tashkil etdi, bu 2022 yilning shu davriga nisbatan 22,9 foizga ko'pdir. Ko'rsatkichlar transport-logistika va tranzit sohasidagi barcha darajadagi o'zaro ta'sirning samaradorligini ko'rsatadi.
Bugungi kunda xalqaro maydonda yuz berayotgan siyosiy voqealar natijasida xalqaro logistika yo'nalishlari keskin o'zgarib bormoqda. Markaziy Afrika Respublikasining transport infratuzilmasini rivojlantirish Evrosiyoning keng hududida barqarorlashtiruvchi rol o'ynaydi, nafaqat tranzit yo'lagi, balki Shimoliy-Janubiy va Sharqiy - G'arbni bog'laydigan ishlab chiqarish va logistika markazi vazifasini ham bajaradi.
Logistika samaradorligi indeksi (Logistics Performance Index (LPI)) - bu dunyo mamlakatlarining logistika tizimlari samaradorligini qiyosiy tahlil qilish uchun reyting indeksi. Jahon banki tomonidan ikki yilda bir marta nashr etiladi. Hisobotda raqobatbardoshlik logistika samaradorligi indeksini belgilaydigan oltita komponent yordamida o'lchanadi. Taxminan 160 mamlakat taxmin qilinmoqda. Va ball 1 dan 5 ballgacha o'zgaradi. Indeks so'rovga asoslangan.
2023-yilgi logistika indeksida O'zbekiston 11 pog'onaga ko'tarilib, 88-o'rinni egalladi. Qozog'iston sakkiz pog'onaga tushib, 79-o'rinni egalladi. Tojikiston o'z natijalarini 37 pog'onaga yaxshilab, 97-o'rinni egalladi. Qirg'iziston 15 pog'onaga tushib, 123-o'rinni egalladi. Ko'rsatkichlar ushbu yo'nalishdagi harakatlarni yanada kuchaytirishni talab qiladi.
Markaziy Osiyo transport infratuzilmasini rivojlantirish maqsadida O'zbekiston tashabbusi bilan Xitoy – Qirg'iziston - O'zbekiston va O'zbekiston - Afg'oniston - Pokiston temir yo'llari qurilishi bo'yicha ikkita loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
Joriy yilning olti oyida Xitoy va Yevropa davlatlari o'rtasida yuk poyezdlari qatnovi 8641 tani tashkil etdi, bu 2022-yilning shu davriga nisbatan 16 foizga ko'pdir. Shu jumladan, Xitoy - Yevropa yo'nalishi bo'yicha yuk poyezdlari orqali 936 ming konteyner tashilgan (o'sish 30 foizga).
Xitoy-Qirg'iziston-O'zbekiston temir yo'lining qurilishi Xitoy - Yevropa yuk oqimlarining ma'lum bir qismini Markaziy Osiyo, shu jumladan O'zbekiston orqali yo'naltirishga va eksport-import yuk tashishlariga transport xarajatlarini sezilarli darajada kamaytirishga imkon beradi.
2022-yil 15-16-sentabr kunlari Samarqandda bo'lib o'tgan SHHT sammitida O'zbekiston, Qirg'iziston va Xitoyning tegishli idoralari tomonidan mazkur temir yo'l qurilishi loyihasi bo'yicha uch tomonlama hamkorlik memorandumi imzolandi. Bundan tashqari, O'zbekiston Respublikasi transport vazirligi huzuridagi transport va logistikani rivojlantirish muammolarini o'rganish markazi tomonidan Xitoy - Qozog'iston - Qirg'iziston - O'zbekiston - Turkmaniston - Eron - Turkiya multimodal transport yo'lagini shakllantirish bo'yicha tadqiqotlar o'tkazildi. Joriy yilning noyabr oyida rejalashtirilgan SHHT forumi doirasida ushbu yo'lakni rivojlantirish bo'yicha ishchi guruh tuzilishi va yo'l xaritasi imzolanishi kutilmoqda.
O'zbekiston-Afg'oniston-Pokiston temir yo'l liniyasining qurilishi, avvalambor, qo'shni Afg'onistondagi siyosiy vaziyatning yaxshilanishiga va mintaqa mamlakatlarining Pokiston portlari orqali Hind okeaniga chiqishiga yordam beradi. Ushbu masala bo'yicha joriy yilning iyul oyida Pokistonning Islomobod shahrida uch tomonlama muzokaralar bo'lib o'tdi.
Bir so'z bilan aytganda, Markaziy Osiyo davlatlari mintaqaning barqaror rivojlanishi uchun faol hamkorlik qilmoqdalar va shu fonda transport logistikasi masalalariga ustuvor ahamiyat berishmoqda. Chunki Markaziy Osiyoning barcha mamlakatlari xalqaro trasport yo'laklarini rivojlantirish, logistika tizimini takomillashtirish, mintaqaning transport va tranzit salohiyatidan samarali foydalanish bo'yicha ko'rilayotgan chora-tadbirlarning benefitsiarlari bo'ladi.

Uzbekistan and the transport and logistics potential of the region
The transport and logistics potential of Central Asia has always played a significant role in ensuring the development and well-being of the countries of the region. Everyone understands the importance of the Great Silk Road, which connected East Asia with the Mediterranean. This caravan road contributed to the development of cities, ensuring interethnic, interstate economic, cultural and spiritual relations in the region.
Indeed, global development and the life of mankind are directly related to the transport sector. With the expansion of transport logistics, the economy and cooperation are developing, and the bonds of friendship between peoples are strengthening.
The modern transport sector requires new approaches and the implementation of innovative projects. Therefore, special attention is being paid to this area in the region, new ideas and initiatives are being put forward to improve it.
In particular, President Shavkat Mirziyoyev, in his speech at the fifth Consultative Meeting of the Heads of State in Dushanbe, referring to the issues of transport interconnectedness, noted that taking into account the geographical distance from the main foreign markets, the share of freight transportation costs in our countries is about 50 percent of the final cost of goods. At the same time, the global average does not exceed 11 percent. As a result, the economies of the Central Asian countries are forced to carry a transport load two to three times more than in developed countries.
Proceeding from this, the head of our state proposed to develop an Agreement on transport and transit in Central Asia within the framework of meetings of industry ministers, to form specific mechanisms for promoting effective transport corridors to enter the markets of China, South Asia and the Middle East, the European Union with the use of through tariffs that are beneficial for business. It was also proposed to prepare a program of measures to liberalize the transport services market, optimize licensing procedures and consider the creation of an integrated digital platform for international transportation.
The Central Asian region is a large consumer and manufacturing market. Its further development and expansion depends on the implementation of the above-mentioned initiatives.
In the first half of this year, the volume of cargo transportation of Uzbekistan with the countries of the region amounted to 23.3 million tons, which is 22.9 percent more than in the same period of 2022. The indicators indicate the effectiveness of cooperation in the transport, logistics and transit sectors at all levels.
Today, as a result of political events taking place in the international arena, international logistics directions are changing dramatically. The development of the transport infrastructure of Central Asia plays a stabilizing role in the vast expanse of Eurasia, acts not only as a transit corridor, but also as a production and logistics hub connecting North -South and East-West.
The Logistics Performance Index (LPI) is a rating index for comparative analysis of the effectiveness of logistics systems in the world. Published by the World Bank every two years. In the report, competitiveness is measured using six components, which determine the logistics efficiency index. About 160 countries are estimated. And the score varies between 1 and 5 points. The index is based on a survey.
In the logistics index of 2023, Uzbekistan rose by 11 positions and took 88th place. Kazakhstan went down eight positions and took 79th place. Tajikistan, having improved its results by 37 positions, was in 97th place. Kyrgyzstan went down 15 positions and took 123rd place. The indicators require further strengthening of actions in this direction.
In order to develop the transport infrastructure of Central Asia, two projects are planned to be implemented on the initiative of Uzbekistan – the construction of China-Kyrgyzstan-Uzbekistan and Uzbekistan-Afghanistan-Pakistan railway lines.
In the six months of this year, the number of freight trains running between China and European countries amounted to 8641, which is 16 percent more than in the same period of 2022. Including freight trains on the China - Europe route transported 936 thousand containers (an increase of 30 percent).
The construction of the China-Kyrgyzstan-Uzbekistan railway will make it possible to direct a certain part of China-Europe cargo flows through Central Asia, including through Uzbekistan, and significantly reduce transport costs for export-import cargo transportation.
At the SCO summit held in Samarkand on September 15-16, 2022, a trilateral memorandum of cooperation on the construction of this railway was signed by the relevant departments of Uzbekistan, Kyrgyzstan and China. In addition, the Center for the Study of Problems of Transport and Logistics Development under the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan conducted research on the formation of a multimodal transport corridor China - Kazakhstan - Kyrgyzstan - Uzbekistan - Turkmenistan - Iran - Turkey. Within the framework of the SCO forum planned for November this year, it is expected to create a working group on the development of this corridor and sign a roadmap.
And the construction of the Uzbekistan-Afghanistan-Pakistan railway line primarily contributes to the improvement of the political situation in neighboring Afghanistan and the exit of the countries of the region through Pakistani ports to the Indian Ocean. Trilateral talks were held on this issue in Islamabad (Pakistan) in July this year.
In short, the Central Asian states actively cooperate in the name of sustainable development of the region and against this background pay priority attention to transport logistics issues. For the beneficiaries of the measures taken to develop international transport corridors, improve the logistics system, and effectively use the transport and transit potential of the region will be all the countries of Central Asia.