O‘zbekiston Prezidenti Dohada Butunjahon ko‘rgazmasi ochilishida ishtirok etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Qatarga davlat tashrifi doirasida “EKSPO Doha – 2023” butunjahon ko‘rgazmasining ochilish marosimida ishtirok etdi.
Tantanali tadbirda Qatar Amiri shayx Tamim bin Hamad Ol Soniy, Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti shayx Muhammad bin Zoid Ol Nahayon, Iroq, Yaman va qator boshqa mamlakatlarning davlat va hukumat rahbarlari qatnashdi.
«EKSPO Doha» mintaqada o‘tkazilayotgan ilk global “yashil” ko‘rgazmadir. Tadbir “Yashil sahro, yanada yaxshi atrof-muhit” shiori ostida o‘tkazilmoqda va kelgusi yil mart oyiga qadar davom etadi.
Forum ishtirokchilari atrof-muhitni muhofaza qilish, ekotizimlarni rivojlantirish, “aqlli” qishloq xo‘jaligini joriy qilish, yangi turdagi ekinlarni yetishtirish, innovatsion bog‘lar yaratish va boshqa yo‘nalishlardagi ilg‘or texnologiyalar va yutuqlar bilan tanishdi.
Ko‘rgazma doirasida tashkil etilgan O‘zbekiston milliy pavilonida intensiv dehqonchilik va chorvachilik, ekologik menejment sohalaridagi eng yangi texnologiyalar, mamlakatimiz bog‘dorchilik va oziq-ovqat tarmoqlari taqdimotlari namoyish etilgan.

Президент Узбекистана принял участие в открытии Всемирной выставки в Дохе
В рамках программы государственного визита в Катар Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в церемонии открытия Всемирной выставки «ЭКСПО Доха – 2023».
В торжественном мероприятии участвовали Эмир Катара шейх Тамим бин Хамад Аль Тани, Президент Объединённых Арабских Эмиратов шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахаян, главы государств и правительств Ирака, Йемена и ряда других стран.
«ЭКСПО Доха» является первой глобальной «зеленой» выставкой, проводимой в регионе. Мероприятие проходит под девизом: «Зелёная пустыня, лучшая окружающая среда» и продлится до марта следующего года.
Участники форума ознакомились с экспозициями передовых технологий и достижений в области охраны окружающей среды, развития экосистем, внедрения «умного» сельского хозяйства, выращивания новых видов агрокультур, создания инновационных садов и других направлениях.
В национальном павильоне Узбекистана, организованном в рамках выставки, были представлены новейшие технологии в области интенсивного земледелия и животноводства, экологического менеджмента, презентации садоводческой и пищевой отраслей страны.